Home / MotoGP / Marc Marquez: rekordzista, część 2.

Marc Marquez: rekordzista, część 2.

Zapraszamy na drugą i zarazem ostatnią cześć artykułu, poświęconemu rekordom, które ustanowił najmłodszy Mistrz Świata w historii Grand Prix – Marc Marquez, podczas sezonu 2013.

Rekordy podczas drogi po mistrzostwo MotoGP 2013 (cd.):

–  Zwyciężając w Austin Marquez stał się najmłodszym zawodnikiem, który dwa razy z rzędu kończył wyścig królewskiej klasy na podium. Wcześniej rekord ten należał do Randy’ego Mamoli, który w 1980 roku uczynił to mając 20 lat i 197 dni.

– Podczas GP Hiszpanii, Marquez mając 20 lat i 77 dni, stał się najmłodszym zawodnikiem w historii, który wywalczył podium podczas trzech wyścigów z rzędu. Tym samym poprawił rekord należący do Jorge Lorenzo, który zrobił to mając 20 lat i 345 dni

– Po wyścigu o Grand Prix Francji, Hiszpan stał się drugim w historii zawodnikiem, który w klasie królewskiej kończył swoje pierwsze cztery rundy sezonu na podium. Wcześniej udało się to osiągnąć tylko Maxowi Biaggiemu w 1998 roku.

– Zwycięstwa odniesione na torze Sachsenring i Laguna Seca dały Marquezowi rekord najmłodszego kierowcy wszechczasów, który zwyciężył dwa razy pod rząd w klasie królewskiej. Mając 20 lat i 154 dni, odebrał rekord należący do Freddiego Spencera, który wygrał 2 wyścigi z rzędu mając 21 lat i 104 dni (RPA i Francja w 1983 roku na Hondzie).

– Jego wygrane na Sachsenring i Laugna Seca uczyniły z Marqueza pierwszego debiutanta, który wygrał dwa wyścigi pod rząd w klasie królewskiej od czasów, kiedy zrobił to Kenny Roberts w Austrii i Francji w 1978 roku.

– Zwycięstwo w Indianapolis, pozwoliło Marquezowi dołączyć do Kenny’ego Robertsa, który jako jedyny jak dotąd debiutant w historii mistrzostw wygrał 3 wyścigi pod rząd.

– Pierwsze miejsca w Sachsenring, Laguna Seca i Indianapolis dały mu rekord najmłodszego zawodnika w historii, który zwyciężył 3 wyścigi z rzędu w królewskiej klasie. Hiszpan uczynił to mając zaledwie 20 lat i 182 dni. Wcześniej rekord ten należał do Freddiego Sencera – 21 lat i 125 dni (RPA, Francja i Włochy w 1983 roku).

– Zwycięstwo podczas GP Czech zapewniło Marquezowi rekord dla pierwszego debiutanta, który wygrał 4 kolejne wyścigi z rzędu w klasie MotoGP.

– Jego wygrana na torze MotorLand Aragon była dla niego szóstą wygraną sezonu. Jest to największa liczba zwycięstw odniesionych w jednym roku przez debiutanta.

– Pierwsze miejsca w Sachsenring, Laguna Seca, Indianapolis i Brnie dały mu rekord najmłodszego zawodnika w historii, który zwyciężył 4 wyścigi z rzędu w królewskiej klasie. Hiszpan uczynił to mając zaledwie 20 lat i 189 dni. Wcześniej rekord ten należał do Mika Hailwooda – 22 lata i 139 dni (1962 rok).

– Marquez 16. razy w sezonie 2013 finiszował na podium. Jest to największa ilość zdobytych top-3 przez debiutanta w najwyższej kategorii.

– 9. razy, w 2013 roku, kwalifikował się do wyścigów na pierwszym miejscu. Największa ilość pole position wywalczonych w sezonie przez debiutanta w klasie królewskiej.

–  Jego zdobycz w mistrzostwach – 334 punkty, jest największą, jaką udało się zdobyć debiutantowi podczas jednego sezonu w Grand Prix.

Zapraszamy do pierwszej części artykułu Marc Marquez – rekordzista.

Źródło: motogp.com

AUTOR: TomekGP

Założyciel MotoSP.pl - Redaktor Naczelny portalu. Od ponad 10 lat związany ze sportami motorowymi na dwóch i czterech kółkach. Prywatnie zafascynowany motocyklami.

Komentarze: 1

  1. Ciekawe czy by mnie Marguez objechał na Radomiu?? Wtedy by już mu tak nie było do smiechu…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
170 zapytań w 1,450 sek