Home / MotoGP / Marquez: Upadek w treningu pozwolił przejechać GP Francji bez błędu

Marquez: Upadek w treningu pozwolił przejechać GP Francji bez błędu

Marc Marquez, który wygrał wyścig na Le Mans, przyznał że wcześniejszy upadek w treningu przed GP Francji pozwolił mu na uniknięcie tego samego w tym samym miejscu później. Hiszpan w ten weekend zaliczył tylko jeden upadek – podczas trzeciej sesji treningowej, gdy w Dunlop Chicane zaliczył uślizg przedniego koła.

Niemal to samo stało się w tym samym miejscu w wyścigu. Marquez musiał posiłkować się łokciem. Udało mu się postawić motocykl do pionu i kontynuować wyścig. “W zakręcie #3 miałem jeden moment, tak jak w FP3, gdy się przewróciłem. Ten upadek pozwolił mi na uratowanie wyścigu.” – powiedział zawodnik Repsol Hondy. “Od tamtego momentu byłem w tym miejscu ostrożniejszy. Kiedy w wyścigu straciłem przyczepność, po prostu wsparłem się na łokciu i podniosłem maszynę.”

Kliknij, aby pominąć reklamy

Danilo Petrucci, który jechał wtedy jako drugi, przyznał, że przemknęła mu przez głowę myśl, że dzięki temu błędowi może w końcu uda mu się wygrać. “Byłem za Markiem. Nie mogę powiedzieć, że byłem w komfortowym położeniu, ale byłem w stanie utrzymywać do niego dystans, nie ryzykując. Kiedy zobaczyłem, jak traci kontrolę nad przodem myślałem, że może ma kłopoty. Miał takie “kłopoty”, że okrążenie później wykręcił rekordowy czas.” – powiedział zawodnik Pramac Ducati.

Marquez starał się podkręcać tempo, ale nie udawało mu się zgubić “Petruxa”. “Naciskałem i zobaczyłem, że czasy spadają do 1min 32.3s, 1min 32.4s. Powiedziałem sobie: “OK, teraz Petrucci będzie wolniejszy”. Ale zobaczyłem, żę on wciąż tam jest. Nie byłem w stanie zwiększyć przewagi. Celem było dojechanie na metę z przewagą 2-2,5 sekundy, bo wtedy możesz lepiej zarządzać wyścigiem. Ale to wciąż była tylko jedna sekunda. Dopiero w końcówce udało się odjechać. Być może to moja opona była w lepszym stanie, a może u niego ogumienie się zużyło.”

Źródło: motorsport.com
Fot. Honda

Kliknij, aby pominąć reklamy

AUTOR: Paweł Krupka

Fan sportów motorowych każdego rodzaju - w szczególności Formuły 1, poprzez wyścigi motocyklowe, rajdy samochodowe, a na żużlu kończąc. Na portalu MOTOGP.PL regularnie od 2009 roku.

komentarze 4

  1. Marc dość często notuje najwięcej upadków w trakcie weekendu wyścigowego – ale nie bierze się to znikąd. Po prostu szuka limitów. Dlatego też wie potem, gdzie i jak naciskać. Gość niejednokrotnie mógłby jechać szybciej i z jeszcze większą łatwością wygrać wyścig… ale nie ryzykuje. Właśnie dlatego nie widzimy jego wywrotek właśnie w wyścigu. Kiedy trzeba to jedzie na limicie – ma jednak niebywałą umiejętność kontroli uślizgów. Z drugiej strony ma “szyty” pod siebie motocykl. Kiedy w 2015 roku silnik z ramą totalnie nie współpracowały, Hiszpan pogubił się i notorycznie glebił. I tylko to może mu odebrać majstra w tym roku. Na razie się na to jednak nie zapowiada.

  2. Z jednej strony ok, ale z drugiej chłop prosi się o jakąś kontuzję (czego mu absolutnie oczywiście nie życzę).

  3. Szuka limitu i znajduje !!!!
    Dlatego jest tam gdzie jest.
    Kibicuje doviemu ale jakoś tego nie Widze
    Przy takiej dyspozycji MM reszta to tło i tyle w temacie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
130 zapytań w 0,507 sek