Home / MotoGP / MotoGP w ojczyźnie Zarco, Baza i… Guintoliego! Zapowiedź GP Francji

MotoGP w ojczyźnie Zarco, Baza i… Guintoliego! Zapowiedź GP Francji

Już w piątek rozpoczyna się weekend wyścigowy Motocyklowych Mistrzostw Świata we Francji. Zawodnicy tradycyjnie powalczą na torze Le Mans. Jako lider na GP Francji przyjechał Valentino Rossi, jednak jego przewaga nad Maverickiem Vinalesem i Markiem Marquezem jest bardzo niewielka… Francuzi w tym roku mogą kibicować aż trzem swoim zawodnikom w MotoGP, bowiem obok Johanna Zarco i Lorisa Baza w Suzuki wystartuje dawno nie oglądany w grand prix Sylvain Guintoli, były mistrz świata World Superbike.

Toru Le Mans nie trzeba przedstawiać fanom wyścigów. Jego to legendarny obiekt, na którym rozgrywany jest słynny 24-godzinny wyścig samochodowy, korzystający jednak także w drogowej pętli, po której nie jeżdżą motocykliści.

Kliknij, aby pominąć reklamy

Tor powstał w 1965 roku, 5km na południe od miasta Le Mans i około 200km od Paryża w stronę południowo-zachodnią. W kalendarzu Motocyklowych Mistrzostw Świata zagościł już w końcówce lat ’60, jednak po poważnym wypadku Alberto Puiga w 1995 roku wypadł z niego ze względów bezpieczeństwa. Gdy standardy podniosły się, Le Mans ponownie wróciło na początku XXI wieku.

Le Mans to “ciasny” tor, gdzie dominują zakręty przejeżdżane na pierwszym biegu. Wymaga ostrych, późnych dohamowań oraz częstego odkręcania manetki gazu na prostych. Bardzo ważna jest przyczepność tylnego koła. Trybuny mogą pomieścić około 100.000 widzów.

Tor ma długość 4.2km i składa się w sumie z 14 zakrętów: pięciu lewych oraz dziewięciu prawych. Najdłuższa prosta ma długość 674m.

Kliknij, aby pominąć reklamy

>> Zobacz godziny transmisji telewizyjnych oraz harmonogram rundy we Francji <<

Dystans wyścigu MotoGP: 117.2 km (28 okrążeń)
Dystans wyścigu Moto2: 108.8 km (26 okrążenia)
Dystans wyścigu Moto3: 100.4 km (24 okrążeń)
Rekord toru: 1:31.975s (Jorge Lorenzo, 2016)
Rekord okrążenia wyścigu: 1:32.879s (Valentino Rossi, 2015)
Średnia szybkość: 160,3km.h
Najwyższa szybkość: 316,6km/h

Źródło: motogp.com

AUTOR: Paweł Krupka

Fan sportów motorowych każdego rodzaju - w szczególności Formuły 1, poprzez wyścigi motocyklowe, rajdy samochodowe, a na żużlu kończąc. Na portalu MOTOGP.PL regularnie od 2009 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
114 zapytań w 0,338 sek