Home / MotoGP / Porcja statystyk przed GP San Marino!

Porcja statystyk przed GP San Marino!

GP San Marino na torze Misano im. Marco Simoncelliego to klasyk w kalendarzu Mistrzostw Świata. Tym razem klasyk ten będzie uboższy, bez obecności głównego aktora i wielkiego idola fanatycznych kibiców znad Adriatyka.

Tor położony zaledwie kilkanaście kilometrów od Tavulli – rodzinnej miejscowości Rossiego, ponownie przywita najlepszych motocyklistów świata. Tor położony jest przy ulicy imienia Dajiro Kato, zmarłego tragicznie podczas wyścigu na torze Suzuka w 2003 roku. Siedem lat później, właśnie na torze Misano zginął jego rodak – Shoya Tomizawa.

Pierwsze Grand Prix odbyło się w 1980 roku pod nazwą Grand Prix Narodów, a jego dystans wynosił aż 40 okrążeń, liczącego 3.448 km toru. Zawodnicy ścigali się w przeciwnym kierunku do ruchu wskazówek zegara, a najszybszym kierowcą okazał się Kenny Roberts. Trzecie miejsce zajął ojciec Valentino – Graziano Rossi.

Misano Adriatico było gospodarzem Grand Prix w dziesięciu sezonach, w latach 1980-1993. Po upadku Wayne’a Raineya w 1993 roku, który zakończył jego karierę, tor w Misano został wycofany z kalendarza. W roku 2007 Misano wróciło do cyklu Grand Prix, tym razem na zmienionej nitce toru o długości 4.18 km i przeciwnym kierunku do wcześniejszego układu toru. GP Republiki San Marino odbyło się do tej pory dziewiętnastokrotnie począwszy od roku 1981, na trzech różnych torach: Imola (1981 i 1983), Mugello (1982, 1984, 1991, 1993), oraz Misano (1985, 1986, 1987, 2007 – nadal).

Najlepszymi wynikami na Misano po powrocie do Mistrzostw Świata w 2007 roku może pochwalić się fabryka Yamahy, z sześcioma zwycięstwami na koncie, ostatnie z nich miało miejsce w 2014 roku, kiedy przed własną publicznością zwyciężył Valentino Rossi.

Drugą najlepiej radzącą sobie fabryką na Misano jest Honda, która trzykrotnie zwyciężała na włoskim torze. Pierwszym zwycięzcą był Dani Pedrosa w 2010 roku, sukces ten w fenomenalnym stylu powtórzył w roku ubiegłym. Zwycięstwo Marca Marqueza w 2015 roku, było przełamującym zwycięstwem dla Hondy, po czterech kolejnych zwycięstwach dla Yamahy.

Ducati tylko jednokrotnie świętowało zwycięstwo na Misano, za sprawą Casey’a Stonera w 2007 roku. Włoska fabryka z Bolonii gościła na podium jeszcze dwukrotnie, w 2008 roku Toni Elias finiszował na trzecim miejscu, natomiast Valentino Rossi w sezonie 2012 był drugi. W nadchodzącym wyścigu z pewnością będzie chciał się dopisać do tej listy Andrea Dovizioso, który walczy o tytuł mistrzowski.

Kliknij, aby pominąć reklamy

Z kolei fabryka Suzuki, w erze MotoGP na Misano dwukrotnie finiszowało na podium i to w jednym wyścigu! w 2007 roku Chris Vermeulen ukończył wyścig na drugim miejscu, a jego kolega zespołowy John Hopkins był trzeci. W ubiegłym sezonie, Maverick Viñales wyrównał kolejny najlepszy rezultat Suzuki i ukończył wyścig na piątym miejscu, podobnie jak Loris Capirossi w 2009 roku.

Najwięcej razy w GP San Marino zwyciężali Jorge Lorenzo (1 x 250 cm3, 3 x MotoGP), oraz Marc Marquez (1 x 125 cm3, 2 x Moto2 ™ i 1 x MotoGP). Valentio Rossi trzykrotnie wygrał na Misano w kategorii MotoGP. Zwycięstwo Daniego Pedrosy w 2010 roku, jest ostatnim zwycięstwem zawodnika startującego z pole position.

Jeśli Andrea Dovizioso zwycięży w niedzielnym wyścigu, będzie drugim Włochem, który wygrał dwa wyścigi Grand Prix na włoskiej ziemi w jednym sezonie. Udało się to tylko Valentino Rossiemu w 2008 roku, zwyciężając w Mugello i Misano. Drugą statystyką wartą uwagi jest fakt, że zwycięstwo Doviego w Misano, spowoduje, że stanie się on najstarszym zawodnikiem, który wygrał trzy wyścigi z rzędu w klasie królewskiej. Aktualnym liderem jest Mick Doohan, który uczynił to w 1998 roku.

Dovizioso może również dołączyć do elitarnego grona pięciu zawodników, którzy wygrywali trzy wyścigi z rzędu w kategorii MotoGP. Do tej pory dokonali tego: Valentino Rossi, Casey Stoner, Jorge Lorenzo, Marc Marquez, oraz Dani Pedrosa.

Zwycięstwo Andrei Dovizioso na Silverstone było 100-tnym zwycięstwem Włocha w erze MotoGP, od roku 2002. Najwięcej zwycięstw, bo aż 76 ma Valentino Rossi, 7 z nich padło łupem Lorisa Capirossiego, 6 należy do wspomnianego Doviego, 5 razy na najwyższym stopniu podium stali Max Biaggi i Marco Melandri i jednokrotnie Andrea Iannone. Więcej zwycięstw od Włochów mają tylko Hiszpanie – 119.

Również Cal Crutchlow może ustanowić rekord. Jeśli w niedzielnym wyścigu ustawi się na starcie będzie miał na swoim koncie liczbę 119 startów w najwyższej kategorii, tym samym przeskoczy Jeremy’ego McWilliamsa, który prowadzi w liczbie startów królewskiej kategorii wśród Brytyjczyków.

Kliknij, aby pominąć reklamy

źródlo: motogp.com

AUTOR: Dominik Zajączkowski

Miłośnik motorsportu. Zaczynając od czterech kółek i kartingu, zatrzymując się na pasji do wyścigów motocyklowych. Pomimo 24-lat na karku, serię MotoGP śledzę od początku XXI wieku. Na portalu MOTOGP.PL redaguję od roku 2015.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
137 zapytań w 0,406 sek