Home / MotoGP / Prowizoryczna lista zawodników MotoGP na 2012 ogłoszona

Prowizoryczna lista zawodników MotoGP na 2012 ogłoszona

FIM, a więc Międzynarodowa Federacja Motocyklowa, podała dziś do wiadomości oficjalną, ale ciągle prowizoryczną, listę zawodników klasy MotoGP, którzy startować w niej będą w kolejnym cyklu zmagań.

Zacznijmy od samego początku, a więc od tego, że nie podano nazw oficjalnych sponsorów zespołów. Po drugie, lista, zgodnie z oczekiwaniami, zawiera dwadzieścia jeden nazwisk zawodników, spośród których dwunastu jeździć będzie na fabrycznych motocyklach, a dziewięciu na maszynach CRT.

Tak jak mówiono już wcześniej, Casey Stoner w sezonie 2012 ścigać się będzie z numerem jeden na swojej RC 213V. Podobno #1 zaprojektowała dziewczyna z Mediolanu, a po raz pierwszy numer ten ujrzy światło dzienne za nieco ponad dwa tygodnie. Nadal z #26 ścigać się będzie jedyny team-partner Australijczyka w fabrycznej ekipie Hondy – Dani Pedrosa. Poza nimi na najnowszych maszynach producenta z Japonii, z tym że bez, lub z częściowym wsparciem fabryki, startować będą Stefan Bradl i Alvaro Bautista. Niemiec w teamie LCR jako jedyny debiutant będzie startował nie na maszynie CRT a na niefabrycznej, podczas gdy dla Hiszpana będzie to debiut na Hondzie.

Plotki mówią, że Yamasze udało się znaleźć tytularnego sponsora i jej motocykle będą… pomarańczowe. Na zobaczenie zarówno Bena Spiesa jak i Jorge Lorenzo, który powraca do numeru #99, w tych barwach musimy jeszcze nieco poczekać – o ile plotka okaże się prawdziwą. Swoich numerów nie zmienili tymczasem ani Cal Crutchlow, ani jego nowy team-partner Andrea Dovizioso. Brytyjczyk i Włoch jeździć będą w teamie Tech3 Yamaha, której tytularnego sponsora nadal nie znamy. Przez kilka ostatnich sezonów była to firma Monster, ale co ciekawe, prywatnym sponsorem „Doviego” jest konkurencyjna marka produkująca napoje energetyzujące – Red Bull

Podobnie jak konkurencja, tak i Ducati wystawi cztery motocykle, z czego fabryczni zawodnicy na początek dostaną Desmosedici GP12, a sateliccy – GP0. W teamie sponsorowanym przez Marlboro drugi rok z rzędu jeździć będą Valentino Rossi i Nicky Hayden, ale malowanie ich maszyn nadal pozostaje zagadką. Do Pramac Racing, który to zespół wystawi jednego zawodnika, przeszedł Hector Barbera. Hiszpan mający ostatnio problemy z prawem, nadal ścigać się będzie z #8. Drugi sezon w barwach Cardion AB Motoracing spędzi z kolei nasz południowy sąsiad – Karel Abraham.

Listę zawodników, którzy ścigać się będą na maszynach CRT otwiera Colin Edwards. Amerykanin jako pierwszy podpisał umowę na starty w takiej ekipie i jeżdżąc na motocyklu Sutera z silnikiem BMW, będzie reprezentował barwy Forward Racing. Dla ekipy BQR ścigać się będą tymczasem dwaj zawodnicy, którzy używać będą ram FTRa i silników Kawasaki. Z numerem #22 wystartuje Hiszpan Ivan Silva, a jego zespołowym kolegą będzie startujący ostatnio w Moto2 i ścigający się z #68, Kolumbijczyk Yonny Hernandez. Danilo Petrucci tymczasem na swój debiut w MotoGP z ekipą Ioda Racing wybrał sobie numer #9. Włoch dosiądzie maszyny z ramą IODA i silnikiem Aprilii.

W kolejnym cyklu zmagań mamy zobaczyć tymczasem aż cztery motocykle CRT wyprodukowane przez Aprilię i w dużej mierze bazujące na ścigających się w World Superbike RSV4. Maszyny te noszą nazwę, przynajmniej na razie, ART. W ekipie Aspara dosiądą ich Francuz Randy de Puniet i Hiszpan, ścigający się z #20, Aleix Espargaro. Z #13 wystartuje w teamie Speed Master Australijczyk Anthony West, a z numerem #77 w barwach ekipy Paul Bird Racing powróci do MotoGP Brytyjczyk James Ellison. Warto też wspomnieć o ostatnim zawodniku CRT, Włochu Michele Pirro. Reprezentować on będzie team Fausto Gresiniego, a na motocyklu z ramą FTRa i silnikiem Hondy widnieć będzie numer #51.

 

Prowizoryczna lista zawodników MotoGP na sezon 2012:
#1 Casey Stoner (AUS) Honda Team (HONDA)
#4 Andrea Dovizioso (ITA) Yamaha Tech 3 (YAMAHA)
#5 Colin Edwards (USA) Forward Racing (SUTER) *
#6 Stefan Bradl (GER) LCR Honda Motogp (HONDA)
#8 Hector Barbera (SPA) Pramac Racing Team (DUCATI)
#9 Danilo Petrucci (ITA) Ioda Racing Project (IODA) *
#11 Ben Spies (USA) Yamaha Factory Racing (YAMAHA)
#13 Anthony West (AUS) Speed Master (ART) *
#14 Randy De Puniet (FRA) Aspar Team MotoGP (ART) *
#17 Karel Abraham (CZE) Cardion AB Motoracing (DUCATI)
#19 Alvaro Bautista (SPA) Honda Gresini (HONDA)
#20 Aleix Espargaro (SPA) Aspar Team MotoGP (ART) *
#22 Ivan Silva (SPA) By Queroseno Racing (BQR-FTR) *
#26 Dani Pedrosa (SPA) Honda Team (HONDA)
#35 Cal Crutchlow (GBR) Yamaha Tech 3 (YAMAHA)
#46 Valentino Rossi (ITA) Ducati Team (DUCATI)
#51 Michele Pirro (ITA) Honda Gresini (FTR) *
#68 Yonny Hernandez (COL) By Queroseno Racing (BQR-FTR) *
#69 Nicky Hayden (USA) Ducati Team (DUCATI)
#77 James Ellison (GBR) Paul Bird Racing (ART) *
#99 Jorge Lorenzo (SPA) Yamaha Factory Racing (YAMAHA)

* CRT

AUTOR: nelka-23

Zainteresowana wszelkiego rodzaju sportami motorowymi, głównie MotoGP, WSBK oraz F1. Studentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Z portalem MOTOGP.PL związana od maja 2006 roku, od 2012 współpracująca z zespołem LCR Honda startującym w MotoGP.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
165 zapytań w 0,570 sek