Home / MotoGP / Przed GP Aragonii – co musisz wiedzieć o torze Motorland Aragon?

Przed GP Aragonii – co musisz wiedzieć o torze Motorland Aragon?

Już w najbliższy weekend odbędzie się runda o GP Aragonii. Ultranowoczeny obiekt, jakim jest Motorland Aragon, ma swoją przeszłość umiejscowioną w długiej historii rozgrywania wyścigów ulicznych w Alcaniz, które odbywały się w tym miejscu w latach 1963-2003. Coraz częściej jednak pojawiały się obawy o bezpieczeństwo takich wyścigów, co zaowocowało propozycją zbudowania kompleksu sportowego z prawdziwego zdarzenia.

Ze wsparciem lokalnych instytucji, do zaprojektowania zatrudniono niemieckiego architekta Hermanna Tilke. Tor o długości 5078m, składający się z 17 zakrętów, od początku bardzo spodobał się zawodnikom już od pierwszego wyścigu w 2010 roku. Przyniosło to nagrodę IRTA dla najlepszej rundy grand prix. Po raz pierwszy nagroda ta trafiła do obiektu, który zadebiutował w mistrzostwach świata.

Kliknij, aby pominąć reklamy

Motorland Aragón, Teruel, Hiszpania
Adres strony www: www.motorlandaragon.com

O torze:
Długość: 5078m
Szerokość: 15m
Lewe zakręty: 10
Prawe zakręty: 7
Najdłuższa prosta: 968m
Zbudowany: 2009

Rekordy:
Pole Position: 1m 46.635s (171.4Km/h) Marc Marquez (Honda, 2015)
Okrążenie wyścigu: 1m 48.120s (169.0Km/h) Jorge Lorenzo (Yamaha, 2015)
Wyścig: 41m 44.933s (167.8 km/h) Jorge Lorenzo (Yamaha, 2015)
Zwycięzca w 2018 roku: Marc Marquez (Honda)

Źródło: Repsol Honda

AUTOR: Paweł Krupka

Fan sportów motorowych każdego rodzaju - w szczególności Formuły 1, poprzez wyścigi motocyklowe, rajdy samochodowe, a na żużlu kończąc. Na portalu MOTOGP.PL regularnie od 2009 roku.

komentarzy 5

  1. Mój ulubiony (obok Catalunya) tor w Hiszpanii.

  2. Beznadziejny obiekt, przypomina turecki instambuł park. Tor na środku pustkowia, najmniej popularna runda w europie przez kibiców. Nigdy nie było zacietej walki o wygraną, no i najważniejsze, gdzie on jest ultranowoczesny? :D

    • beznadziejny to jest twój komentarz rozumiem że można nie lubić torów ale Aragon jest fajnym obiektem mimo że jest położony na pustyni

  3. Cóż, mnie się podoba. Może i pośrodku niczego, e sama nitka jest bardzo dobrze zrównoważona, a nie jak np. Phillip Island czy to coś, gdzie ostatnio był wyścig….
    Polecam obejrzeć skróty tych wyścigów. 2014, 2015, 2017 i 2018 to naprawdę dobre ściganie, więc nie biadolić, że nuda.

    • Zgadzam się. Dla mnie ulubiony tor w Hiszpanii, a wyścigi na nim są całkiem fajne, zwłaszcza w porównaniu z Jerez, gdzie nuda jest raczej regułą niż wyjątkiem ;)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
126 zapytań w 0,501 sek