Home / Moto2 / Statystyki liczbowe przed Silverstone

Statystyki liczbowe przed Silverstone

Rozpoczynające się już jutro zmagania o Grand Prix Wielkiej Brytanii zakończy serię trzech rund odbywających się w trzy kolejne weekendy. Tym samym przed tym, jak najszybsi motocykliści świata wyjadą na obiekt Silverstone, prezentujemy garść statystyk.

 

100 – Runda o Grand Prix Wielkiej Brytanii będzie setną dla Andrei Dovizioso w MotoGP. Od swojego debiutu w klasie królewskiej w 2008 roku, Włoch nie odpuścił ani jednego wyścigu. Od tego czasu jeździł on na trzech różnych motocyklach – Hondzie 800cc oraz Yamasze i Ducati z silnikami o pojemności 1000cc. Warto nadmienić, że „Dovi” zdobywał punkty w 89 z 99 rund w jakich brał udział.

100 – Weekend na Silverstone będzie także setnym w karierze dla Efrena Vazqueza, obecnego zawodnika Moto3. Hiszpan zadebiutował w Grand Prix w 2007 przy okazji zmagań na torze Donington Park w klasie 250cc. Do końca ówczesnego sezonu ścigał się on w „ćwierćlitrówkach”, by rok później przejść do kategorii 125cc i pozostać w najmniejszej klasie po dziś dzień. Co ciekawe, w poniedziałek po GP Wielkiej Brytanii Vazaquez świętować będzie swoje 27 urodziny.

49 – Zwycięstwo w Brnie sprawiło, że dotychczas 49 razy Marc Marquez stawał na podium w Motocyklowych Mistrzostwach Świata. Gdyby w najbliższą niedzielę Hiszpan ponownie finiszował w TOP3, pobiłby kolejny rekord, stając się najmłodszym zawodnikiem w historii z 50 podiami na koncie. Mając 20 lat i 196 dni, #93 odebrałby ten rekord swojemu rodakowi i team-partnerowi, Daniemu Pedrosie, który stając po raz 50-ty na podium miał 21 lat i 162 dni.

37 – Tyle lat temu Brytyjczykowi udało się wygrać w swoim domowym wyścigu, oczywiście w klasie królewskiej. Sztuki tej dokonał Tom Herron, triumfując w 1976 roku na Wyspie Man.

31 – Triumf w Brnie był 31. dla Marca Marqueza w Grand Prix, a tyle samo zwycięstw w trakcie całej kariery zdobyli Kork Ballington i Eddie Lawson. Kolejny triumf Hiszpana przesunie go na osiemnaste miejsce na liście wszechczasów, gdzie tylko jedno zwycięstwo będzie go dzieliło od Geoffa Duke.

26 – Trzynaste miejsce zdobyte w Brnie sprawiło, że Dominique Aegerter finiszował „w punktach” w trakcie ostatnich 26-ciu rund. Ostatnimi zmaganiami, kiedy nie udało mu się dojechać do mety w TOP15 było ubiegłoroczne Grand Prix Kataru, gdzie wywalczył osiemnaste miejsce. Warto dodać, że tamta 18-ta lokata jest jedyną z ostatnich 36 rund klasy Moto2, w trakcie której Szwajcar nie zdobył chociażby punktu.

24 – Belg Xavier Simeon w sobotę świętować będzie swoje 24-te urodziny.

18 – Triumfując w Grand Prix Czech, Mika Kallio stał się osiemnastym zawodnikiem, któremu udało się wygrać wyścig klasy Moto2. Tym samym też Fin sprawił, że kierowcy z dziesięciu różnych krajów wygrywali w tej kategorii od czasu jej wprowadzenia w 2010 roku.

10 – Maverick Vinales stał na podium przy okazji pierwszych dziesięciu wyścigów klasy Moto3 sezonu 2013. W przeszłości tylko jeden zawodnik dokonał czegoś podobnego: Fausto Gresini, który wygrał dziesięć pierwszych rund klasy 125cc w 1987 roku. Gresini nie dojechał do mety jedenastego wyścigu, więc jeśli w najbliższy weekend Vinales finiszuje w czołowej trójce, pobije kolejny rekord.

1 – W przeszłości tylko jeden Brytyjczyk wygrał wyścig na torze Silverstone. Ian McConnachie dokonał tego w klasie 80cc w 1986 roku.

źródło: motogp.com

AUTOR: nelka-23

Zainteresowana wszelkiego rodzaju sportami motorowymi, głównie MotoGP, WSBK oraz F1. Studentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Z portalem MOTOGP.PL związana od maja 2006 roku, od 2012 współpracująca z zespołem LCR Honda startującym w MotoGP.

komentarzy 5

  1. Witajcie maniaki i manianki, dla tych którzy jeszcze nie oglądali – FASTEST lektor pl, http://www.kino.pecetowiec.pl/video/27780/Najszybszy–Fastest–2011–Lektor
    Podziękujecie później;)

  2. Wytłumaczcie mi czemu znowu Moto3 jest po MotoGP? :D Znowu F1-ka jeździ?
    Szkoda w ogóle, że Moto2 jest wtedy, kiedy SBK wyścig 1 :/ i potem 2 z Moto3 mi psuje weekend :/

  3. UK ma inną strefę czasową. Warm-upy musiałyby się zaczynać bardzo wcześnie, w mało sprzyjającej temperturze. Może dlatego. F1 nie jeździ.

    • Ale to nie mogliby o tę godzinę wszystkiego przesunąć? :D Chyba, że skoro Dorna ma i MotoGP, i SBK, to nie chciała, żeby Superbike kolidowało z głównym wyścigiem GP, ale to tylko moja opcja. :)

  4. A na jakich programach leci WSBK?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
186 zapytań w 1,390 sek