Home / MotoGP / Statystyki liczbowe przed Silverstone

Statystyki liczbowe przed Silverstone

Już w ten weekend zawodnicy Motocyklowych Mistrzostw Świata walczyć będą o najwyższe cele podczas Hertz British Grand Prix. My z tej okazji prezentujemy garść statystyk, które znajdziecie już poniżej.

115 – Tyle właśnie punktów wywalczył Jorge Lorenzo podczas pięciu pierwszych rund obecnego cyklu zmagań (można było zdobyć maksymalnie tylko dziesięć więcej). Tyle samo „oczek” na swoim koncie Hiszpan miał na tym samym etapie sezonu 2010, podczas którego sięgnął po tytuł mistrzowski.

63 lata – W niedzielę miną dokładnie 63 lata od czasu, gdy po raz pierwszy w historii rozegrano wyścig kategorii 500cc na słynnej Wyspie Man w 1949 roku. Tamtejszy wyścig wygrał Brytyjczyk Harold Daniell, który jeździł wówczas na jednocylindrowym Nortonie. Co ciekawe, wszystkich trzydziestu pięciu zawodników biorących udział w tamtych zmaganiach, liczących 425km i trwających ponad trzy godziny, startowało na maszynach brytyjskich producentów.

45 lat temu – W sobotę,  więc podczas kwalifikacji na torze Silverstone minie dokładnie czterdzieści pięć lat od tego, gdy Stuart Graham, jeżdżący na Suzuki, wygrał wyścig klasy 500cc na Wyspie Man w 1967. Warto dodać, że jego ojciec Leslie Graham jako pierwszy w historii wygrał tytuł w Mistrzostwach Świata w klasie 500cc. 45 lat temu więc po raz pierwszy zdarzyło się więc, by syn triumfatora Grand Prix także odniósł zwycięstwo.

36 lat temu – Ostatnim Brytyjczykiem, który wygrał wyścig Grand Prix w królewskiej klasie na swoim domowym torze był Tom Herron. Miało to miejsce na Wyspie Man w 1976 roku.

21 – Pol Espargaro świętował swoje dwudzieste pierwsze urodziny w niedzielę pomiędzy rundami w Katalonii i Wielkiej Brytanii.

20 – Triumf Jorge Lorenzo na torze Circuit de Catalunya był jego dwudziestym w kategorii MotoGP. Tyle samo zwycięstw w klasie królewskiej ma na swoim koncie dwukrotny Mistrz Świata 500cc – Freddie Spencer.

17 – Arthur Sissis podczas treningów wolnych na torze Silverstone, a więc już jutro, świętować będzie swoje siedemnaste urodziny.

16 lat i 7 dni – Już jutro w Moto2 zadebiutuje Eric Granado, który dokona tego w zaledwie siedem dni po tym, jak skończył szesnaście lat. Brazylijczyk tym samym stanie się najmłodszym zawodnikiem w historii, który wystartuje w pośredniej kategorii. Odbierze on tym samym rekord Chazowi Daviesowi, który swój debiut w klasie 250cc w Japonii zaliczył w 2003 roku mając 16 lat i 55 dni.

3 – Trzecie miejsce Andrei Dovizioso wywalczone w Katalonii było pierwszym podium wywalczonym w MotoGP przez zawodnika jeżdżącego na niefabrycznym motocyklu od czasu Colina Edwardsa. Amerykanin dokonał tego rok temu podczas zmagań właśnie na Silverstone i także jeździł wtedy na Yamasze.

2 – Po pięciu pierwszych rundach sezonu 2012 tylko dwóch zawodników w nowopowstałej klasie Moto3 ukończyło wszystkie wyścigi, a są to Sandro Cortese oraz Alberto Moncayo.

1 – Trzecie miejsce wywalczone przez Miguela Oliveirę w Katalonii było pierwszym w historii Grand Prix podium dla zawodnika z Portugalii.

źródło: motogp.com

AUTOR: nelka-23

Zainteresowana wszelkiego rodzaju sportami motorowymi, głównie MotoGP, WSBK oraz F1. Studentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Z portalem MOTOGP.PL związana od maja 2006 roku, od 2012 współpracująca z zespołem LCR Honda startującym w MotoGP.

komentarze 2

  1. Eee, a ten Eric Granado to nie jest przypadkiem Brazylijczyk?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
181 zapytań w 1,381 sek