Home / MotoGP / Węgry wracają do budowy toru MotoGP. Wyścigi od 2023 roku?

Węgry wracają do budowy toru MotoGP. Wyścigi od 2023 roku?

Znamy coraz więcej szczegółów dotyczących nowego toru wyścigowego na Węgrzech, na którym mają odbywać się między innymi rundy MotoGP. Pierwsze porozumienie rządu węgierskiego z Dorną miało miejsce w listopadzie ubiegłego roku, teraz poznaliśmy więcej detali.

Przypomnijmy, że GP Węgier na Hungaroringu odbywało się już w sezonach 1990 i 1992. Później Motocyklowe Mistrzostwa Świata miały powrócić na Węgry w 2010 roku – kiedy to po sukcesach i tytule mistrzowskim dla Gabora Talmacsiego w klasie 125ccm miał powstać obiekt Balatonring. Kryzys finansowy i gospodarczy zniweczył te plany.

Węgierski Minister Innowacji i Technologii – Laszlo Palkovics – ogłosił teraz że tor powstanie na obrzeżach Hajdunanas, w północno-wschodniej części kraju. To dobra wiadomość dla polskich kibiców, bowiem miasto to jest oddalone od południowych granic Polski o niewiele ponad 200km, a z miasta Hajdunanas bardzo blisko jest również do granic Słowacji, Ukrainy i Rumunii.

Kliknij, aby pominąć reklamy

Inwestycja ma kosztować 188 mln euro, w skład zabudowań wejdą również centra treningowe, konferencyjne oraz hotel. Projekt ma pobudzić gospodarkę, „zastaną” z powodu pandemii. Nowy tor ma spełniać standardy zarówno MotoGP jak i Formuły 1. Palkovics ujawnił, że umowa na organizację wyścigów MotoGP będzie obowiązywała od 2023 roku, przez aż osiem sezonów. Na konferencji prasowej, na której ogłaszano plany, obecny był również Talmacsi, który także angażuje się w cały projekt.

Kalendarz MotoGP ma zostać wkrótce rozszerzony do 22 rund. W tym sezonie miało zadebiutować GP Finlandii, jednak z powodu pandemii okazało się to nierealne. Za rok będziemy mieli GP Indonezji. Później ma być rozgrywana runda o GP Brazylii w 2022 roku, i prawdopodobnie GP Portugalii w Portimano, które ma odbywać się zamiennie z którymiś z hiszpańskich czterech rund.

Źródło: origo.hu, crash.net

Kliknij, aby pominąć reklamy

AUTOR: Paweł Krupka

Fan sportów motorowych każdego rodzaju - w szczególności Formuły 1, poprzez wyścigi motocyklowe, rajdy samochodowe, a na żużlu kończąc. Na portalu MOTOGP.PL regularnie od 2009 roku.

Komentarze: 1

  1. to może nasz żąt odkupi Hungarorin przynajmniekj?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
180 zapytań w 0,606 sek