Home / MotoGP / Zapowiedź GP Malezji – Tor Sepang

Zapowiedź GP Malezji – Tor Sepang

sepang

Przed nami przedostatnia (17 z 18) runda Mistrzostw Świata MotoGP w sezonie 2016. Tym razem zawodnicy zawitają na malezyjskim torze Sepang, który gości najlepszych motocyklistów na świecie od 1999 roku. Aktualnie najwięcej zwycięstw (6.) na tym obiekcie ma walczący o wicemistrzostwo świata Valentino Rossi. Najbliższe wyścigi już 30 października, na odnowionym torze Sepang.

Sepang Circuit zaprojektował niemiecki architekt Herman Tilke, został on oddany do użytku 7 marca 1999 roku. Obiekt o długości 5,543 km, szerokości 16 m, posiada 15. zakrętów – 5. w lewo, 10. w prawo. Sepang w całej karcie torów, na których rywalizują zawodnicy MotoGP, Moto 2/Moto 3 wyróżnia się dwoma prawie równoległymi prostymi, z których najdłuższa ma około 920m. Obecny rekord toru (2o15) należy do zeszłorocznego zwycięzcy GP Malezji – Daniego Pedrosy – 1’59.53, rekord okrążenia z wyścigu to 2’00.606 Jorge Lorenzo. Po ostatnim sezonie obiekt przeszedł kilka zmian poprawiających funkcjonalność i bezpieczeństwo. Poprawiony został drenaż na całym torze, zmieniona i wyrównana została nawierzchnia toru i oraz krawężniki. Poprawiono także pobocza, ale największą zmianę można zauważyć w zakręcie nr. 15. łączącym dwie najdłuższe proste. Został on przeprofilowany, głównym celem jest lepsze odprowadzenie wody oraz zwiększenie szans na wyprzedzanie przed ostatnią prostą.

sepang

W ostatnich 5 latach tylko hiszpanie zwyciężali na tym obiekcie, Marc Marquez raz, a Dani Pedrosa trzykrotnie, w 2011 roku wyścig został odwołany ze względu na wypadek i śmierć Marca Simoncelliego – właśnie mija 5 lat od tego przykrego zdarzenia.

Kliknij, aby pominąć reklamy

Pamiętny 2015 rok na torze Sepang. Ten wyścig przeszedł już do historii, ale z burzliwą treścią. Dla Daniego Pedrosy który zwyciężył po bezbłędnej jeździe był to bardzo udany weekend. Ale najciekawsze działo się za jego plecami i Jorge Lorenzo, który dojechał drugi na metę. W bardzo zaciętej walce przez kilka okrążeń, o trzecie miejsce między VR46 a MM93, doszło do kilku efektownych zmian pozycji, mniej lub bardziej agresywnych, w których żaden z zawodników nie ustępował, Rossi po zwróceniu uwagi Marquezowi żeby trochę „odpuścił” kilkanaście zakrętów dalej poszerzył swój tor jazdy w zakręcie, spowalniając Hiszpana, który w ostateczności zaliczył kontrowersyjny upadek. Sędziowie, po odwołaniach VR46 ukarali go, do następnym wyścigu, w którym musiał startować z ostatniej pozycji w walce o Mistrzostwo Świata MotoGP z Jorge Lorenzo.

Aktualnie w MotoGP między zawodnikami Yamahy trwa walka o wicemistrzostwo w sezonie 2016. Na tą chwilę Włoch ma przewagę 24 punktów nad zespołowym kolegą. Do końca rozgrywek w tym roku już tylko dwa wyścigi: GP Malezji i GP Walencji. Mistrzostwo Świata po GP Japonii zapewnił sobie Marc Marquez #93. Wyścig bez Daniego Pedrosy, który jest kontuzjowany – zastępuję go Aoyama, ale z wracającym po przerwie Andreą Iannone.

sepang

Foto: motogp.com

Kliknij, aby pominąć reklamy

AUTOR: Kuba Owsianowski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
155 zapytań w 1,323 sek