Home / MotoGP / Zarco bije rekord prędkości w MotoGP. Co na to inni zawodnicy?

Zarco bije rekord prędkości w MotoGP. Co na to inni zawodnicy?

Sobota zdecydowanie była dniem Ducati. Francesco Bagnaia skradł show i wygrał kwalifikacje z rekordem toru, jednak szok wywował również Johann Zarco. Na prostej startowej katarskiego toru ustanowił w FP4 nowy rekord prędkości maksymalnej dla kategorii MotoGP. Jako pierwszy w historii oficjalnie pojechał szybciej niż 360km/h.

Zarco rozpędził swoje Ducati do prędkości 362,4km/h. Ale nie tylko on był wyjątkowo szybki. Do weekendu o GP Kataru 2021 rekord wynosił 356,7km/h i należał – a jakże – do Ducati od 2019 roku. Tyle pojechał Andrea Dovizioso w FP3 przed GP Włoch. Dziś w kwalifikacjach ten wcześniejszy rekord pobili również Jack Miller z Bagnaią! Nie udało im się jednak to, co Zarco, czyli dobicie do 360km/h. Oto co zawodnicy sądzą o dzisiejszych osiągnięciach.

Francesco Bagnaia przyznał: “Jeśli tutaj osiągamy 360km/h tutaj, to trudno sobie wyobrazić co może być w Mugello i w San Donato przy 360km/h. Myślę, że na rekordowym okrążeniu Johann dlatego wyjechał z toru, bo przy takiej szybkości już nie wiesz, gdzie powinieneś zahamować. Nie sądzę jednak aby to było coś bardziej niebezpiecznego, ponieważ siedzimy na czymś w rodzaju futurystycznego motocykla. Mamy wszystko, co najlepsze.”

“Dzisiaj pierwszy raz pojechałem powyżej 350km/h.” – ocenił natomiast Fabio Quartararo. “Nie dobiłem do 360km/h, ale z mojego punktu widzenia najważniejszy zakres prędkości to te od 80 do 300km/h. Kiedy masz już te 300km/h, to jazda np. 330km/h nie jest wielką różnicą. Moim zdaniem wszyscy moglibyśmy pojechać jeszcze szybciej. Zobaczymy w tym roku, czy Yamaha będzie w stanie pojechać 360km/h.”

Kliknij, aby pominąć reklamy

Maverick Vinales przyznał: “Cóż, mamy do dyspozycji najlepsze opony Michelina, więc bezpieczeństwo jest bardzo duże. Tak jak Pecco powiedział, zobaczymy co będzie w Mugello. Jeśli tu mamy takie prędkości, to nie wiem co będzie możliwe do wykonania w Mugello. Tak czy inaczej myślę, że to dalej bezpieczne. Tor jest szeroki, a opony jak już wspomniałem, działają dobrze.”

Valentino Rossi jest zdecydowanie najstarszym zawodnikiem w stawce i nikt nie może się z nim równać doświadczeniem. Włoch przyznał: “Myślę, że ten rok to kombinacja Zarco i Ducati. Rekord prędkości będzie pobity, bo i Ducati jest zachwycające, a i Zarco jest bardzo mocny jeśli odpowiednio ułoży się na motocyklu. Jest niski, i ma bardzo aerodynamiczną sylwetkę. Jeśli rekord padł tu, to w Mugello może pojechać jeszcze szybciej.”

“Jeśli chodzi o niebezpieczeństwo, dla mnie już jazda 330km/h stanowi niebezpieczeństwo. Czy to 330, czy 360km/h to już niewiarygodne liczby! Myślę, że wszyscy fani motorsportu są bardzo podekscytowani patrząc na to, ponieważ to zachwyające. Ale z pewnością te prędkości są niebezpieczne.” – dodał VR46.

Źródło: crash.net

Kliknij, aby pominąć reklamy

AUTOR: Paweł Krupka

Fan sportów motorowych każdego rodzaju - w szczególności Formuły 1, poprzez wyścigi motocyklowe, rajdy samochodowe, a na żużlu kończąc. Na portalu MOTOGP.PL regularnie od 2009 roku.

komentarzy 9

 1. 362.4 km/h w Quatarze na torze Losail to doskonała prędkość maksymalna,ale uważam że jeszcz w Warm Upie a tym bardziej we wyścigu jeszcze troszkę poprawią prędkość.W Mugello prędkości maksymalne będą dochodzić do ok 370 km/h

  • Chyba nie poprawią, bo Zarco przestrzelił hamowanie. I raczej nikt nie zaryzykuje wjechania w bandę dla jakiegoś tam rekordu tuż przed wyścigiem.

   • Adrenalina taka sama jak spadanie z helikopteru

   • Nie powinno byc zaliczone bo gosc po tym nie zmiescil sie na torze. W ten sposob to mozna jesszcze bardziej pocisnąć a zatrzymac sie na bandzie…

    • Pedrosa w 2009r. zaliczył wywrotkę na Mugello jednocześnie bijąc rekord prędkości, który wówczas uznano.
     Zatem rekord Zarco można uznać, zwłaszcza że doszło do tego dość niespodziewanie.
     To nie jest tak że ktoś specjalnie się rozpędzi dla rekordu prędkości, jeżeli w wykręceniu dobrego czasu okrążenia mu to nie pomaga.

  • Trzeba słuchać co mówili kierowcy na temat prędkość maksymalnych to byś wiedział.

  • Chyba nie zdajesz sobie sprawy jak wielka różnica jest między 360km/h, a 370. Ile sekund potrzeba, aby z 360, rozpędzić się do 370? A każda sekunda przy 360km/h to jest dodatkowe 100 metrów toru! 100 metrów toru to jest spora odległość! Sama prosta ma 1141 metrów, czyli niż 11,4 sekund przy prędkości 360km! 11,4 bo gdyby ktoś jechał 11,5 to już byłby 9 metrów poza torem! 9 metrów przy pomyłce o 1/10 sekundy!

 2. 366-367 km/h Do takich prędkości prawdopodobnie się rozpędzą

 3. 362.4 km/h w Quatarze na torze Losail to doskonała prędkość maksymalna.W Mugello prędkości maksymalne będą dochodzić do ok 366-367 km/h gdyż tam jest szybsze wyjście na prostą i wyższymi prędkościami wychodzi się na prosta startową

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
146 zapytań w 0,548 sek