Home / Rozmaitości / 5 powodów, dla których warto zmienić opony na zimowe

5 powodów, dla których warto zmienić opony na zimowe

Choć obecne zimy nie są już tak srogie i śnieżne, jak kiedyś, to zmiana opon na zimowe jest niezwykle ważna i istnieje co najmniej 5 powodów, dla których warto odpowiednio wcześnie to zrobić. Najważniejszym powodem jest bezpieczeństwo, które mogą zapewnić jedynie nowoczesne zimowe opony. Opona letnia projektowana jest bowiem na warunki letnie, a zimowa na warunki atmosferyczne panujące w miesiącach zimowych, dlatego różnią się parametrami technicznymi, które bardzo mocno wpływają na komfort jazdy. Poznaj wszystkie 5 powodów, które skłonią Cię do zmiany opon na zimowe.

  1. Mniejsza dynamika jazdy
  2. Gorsza przyczepność na drodze
  3. Problem z poruszaniem się po oblodzonych drogach
  4. Dłuższa żywotność
  5. Opony zimowe przy niskich temperaturach zawsze są lepsze od letnich

Zmianę opon na zimowe zaleca się wtedy, gdy temperatura spada poniżej 7 stopni Celsjusza. Opony zimowe tworzone są ze specjalnej mieszanki gumowej, która jest bardziej miękka, dzięki czemu opony mają lepszą przyczepność przy niskich temperaturach. Ponadto zimowe opony odznaczają się specyficzną rzeźbą bieżnika, umożliwiającą odprowadzanie wody podczas jazdy po mokrej nawierzchni. Dlatego zimą, nawet na suchym asfalcie, zimowe opony zachowują się lepiej niż wersje letnie. Osoby rezygnujące ze zmiany opon na zimowe muszą zimą liczyć się z problemami w postaci mniejszej dynamiki jazdy oraz gorszej przyczepności. Jeśli drogi pokryje lód, będą musieli zrezygnować też z poruszania się autem. Brak sezonowej zmiany opon zmniejsza ich żywotność, co przekłada się na koszty związane z koniecznością częstszych wymian. Ponadto eksperci zgodnie podkreślają, że opony zimowe przy niskich temperaturach zawsze będą lepsze od letnich.

Mniejsza dynamika jazdy

Jeżdżąc zimą na letnich oponach nie będziesz w stanie ominąć przeszkody tak szybko, jak inni kierowcy. W Polsce styl jazdy kierowców jest dość agresywny, więc zmniejszona dynamika jazdy może prowadzić do wielu groźnych sytuacji na zimowych drogach.

Gorsza przyczepność na drodze

Opony zimowe mają zdecydowanie dużo lepszą przyczepność niż letni wariant. Jeśli więc kierowca przed Tobą gwałtownie zahamuje, możesz mieć problem z uniknięciem kolizji i najechać na tył poprzedzającego pojazdu. Będzie to ewidentnie Twoja wina.

Problem z poruszaniem się po oblodzonych drogach

Jeśli zimą dojdzie do oblodzenia jezdni, a Ty nie będziesz mieć zimowych opon, musisz zostawić auto i wybrać inny sposób transportu. Przyczepność letnich opon jest tak niska, że na lodzie możesz mieć problem z pokonaniem nawet małego wzniesienia.

Dłuższa żywotność

Opony zimą szybko się zużywają na skutek jazdy po lodzie, żwirze czy piasku z solą. Mając dwa komplety opon możesz zapłacić podobną kwotę, jak za użytkowanie przez lata wyłącznie opon letnich. Takie rozwiązanie jest więc nie tylko bezpieczne, ale też w dłuższej perspektywie opłacalne.

Opony zimowe przy niskich temperaturach zawsze są lepsze od letnich

Mając nawet bardzo drogie auto nie możesz polegać zimą na letnich oponach. Różnice w materiale i konstrukcji opon są tak duże, że nawet zaawansowane systemy bezpieczeństwa i kontroli trakcji nie pomogą Ci uniknąć problemów z poruszaniem się na śniegu czy lodzie na letnich oponach.

Jeśli szukasz opon zimowych w korzystnej cenie, które można zamówić bezpłatnie przez internet, sprawdź ofertę sklepu https://noweopony.pl/, w którym na dostawę opon będziesz czekać tylko dobę. Nieużywane opony możesz zwrócić w ciągu 30 dni od daty ich zakupu. Sklep gwarantuje wysoką jakość oferowanych przez siebie produktów, pochodzących bezpośrednio od producentów, a także certyfikowanych dystrybutorów.

Źródło: art. sponsorowany

AUTOR: Paweł Krupka

Fan sportów motorowych każdego rodzaju - w szczególności Formuły 1, poprzez wyścigi motocyklowe, rajdy samochodowe, a na żużlu kończąc. Na portalu MOTOGP.PL regularnie od 2009 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
113 zapytań w 0,417 sek