Home / Rozmaitości / Jakie funkcje spełnia kask motocyklowy?

Jakie funkcje spełnia kask motocyklowy?

Kask jest jednym z najważniejszych elementów ubioru, chroniący motocyklistę w razie upadku, a także podstawowy podczas kompletowania stroju do jazdy na motocyklu. Jego głównym zadaniem jest ochrona głowy. Na rynku dostępnych jest wiele modeli kasków motocyklowych. Warto poznać wszystkie ich zalety i wybrać najbardziej odpowiadający naszym preferencjom. Szeroki wybór kasków znaleźć można w sklepie 4motos.pl z Munina.

Kask to jeden z najważniejszych elementów ubioru, chroniący motocyklistę w razie upadku, a także podstawowy podczas kompletowania stroju do jazdy na motocyklu. Jego głównym zadaniem jest ochrona głowy. Na rynku dostępnych jest wiele modeli kasków motocyklowych. Warto poznać wszystkie ich zalety i wybrać najbardziej odpowiadający naszym preferencjom. Szeroki wybór kasków znaleźć można w sklepie 4motos.pl z Munina.

Kask – to podstawa!

Decydując się na jazdę motocyklem, należy zawsze mieć założony kask. To podstawowy element zabezpieczający głowę podczas ewentualnego upadku z motoru lub w czasie wypadku. Co więcej, za jazdę bez kasku kodeks ruchu drogowego przewiduje mandat. Warto dodać, że w całej Europie obowiązuje nakaz zakładania kasku podczas jazdy motocyklem.

W trosce o bezpieczeństwo należy wybrać wygodny, dopasowany i solidnie wykonany kask z ultratrwałych materiałów, które pozwolą uchronić nas przed nieprzyjemnymi konsekwencjami. Pod pojęciem trwałe materiały należy rozumieć takie tworzywa jak włókna szklane, węglowe, a także mieszanin laminatów.

Rodzaje kasków

Z każdym rokiem na rynku dostępnych jest coraz więcej różnych akcesoriów motocyklowych. Zmieniają się również kaski – zarówno pod względem designerskim, jak również materiałów z których są produkowane oraz dodatkowych funkcji, jakie spełniają lub elementów, w które część z nich jest wyposażana.

Do najczęstszych rodzajów kasków należą integralne, inaczej nazywa się je zamkniętymi. Chronią nie tylko głowę, ale również twarz. Pozbawione są elementów ruchomych. Są najbardziej bezpieczne i najlepiej chronią podczas uderzenia.

Kolejny rodzaj to kaski otwarte. Można powiedzieć, że to najbardziej tradycyjne modele. Są bardzo wygodne i komfortowe. Pozwalają czerpać pełną radość z jazdy motocyklem.

Kaski modularne, to z kolei kaski, które charakteryzują się tym, że ich część szczękowa jest zdejmowana. W zależności od potrzeb można ją odpiąć. To świetna alternatywa dla osób, które nie potrafią zdecydować, czy bardziej odpowiedni będzie dla nich kask otwarty, czy zamknięty.

Szczękowe kaski natomiast świetnie sprawdzą się dla motocyklistów, którzy wiele podróżują. Takie kaski można wyposażyć w interkom motocyklowy, co pozwala utrzymać kontakt na przykład z grupą przyjaciół, z którą się podróżuje.

Szczególnym rodzajem kasku jest off-roadowy. Jego wyjątkowa konstrukcja polega na oddaleniu części szczękowej, co gwarantuje bardzo dobrą wentylację. Zapewnia bezpieczeństwo podczas jazdy quadem lub motocyklem crossowym.

Jakie funkcje spełnia kask motocyklowy?

Po pierwsze kask ma chronić głowę podczas upadku z motocykla lub w czasie wypadku, kiedy istnieje ryzyko uderzenia o asfalt, zderzenie z samochodem lub przeszkodą na drodze.

Po drugie, warto zwrócić uwagę, żeby wybrany podczas zakupów kask motocyklowy był najwyższej jakości, spełniał wyśrubowane normy i posiadał niezbędne certyfikaty, m.in. europejski: ECE 22-05. Wszystkie kaski przed dopuszczeniem do produkcji, a następnie sprzedaży muszą przejść odpowiednie testy, m.in. wytrzymałości i trwałości.

Po trzecie, kask musi być wygodny i zapewnić komfort podczas jazdy motocyklem. Do tego wyprodukowany z bezpiecznych materiałów. Ponadto nie uciskać i w żaden sposób nie krępować ruchów głową. W zależności od modelu dodatkowo zapewniać odpowiednią wentylację.

Interkom do kasku

Technologia produkcji kasków cały czas idzie do przodu, zarówno pod względem designu, jak również elementów elektroniki. Jednym z nich jest stosowanie interkomu do kasku, czyli krótko mówiąc zestawu słuchawkowego. Jest to bardzo przydatne rozwiązanie dla motocyklistów, którzy często podróżują w grupie.

Interkomy są bardzo proste w obsłudze, a ich procedura połączenia w sieć albo sparowania nie sprawia większych problemów. Wyróżniają się pod względem trwałości, niezawodności oraz jakości wykonania. Warto podkreśli, że coraz więcej osób decyduje się na zakup właśnie interkomu do kasku.

Dokonując zakupu kasku, warto poświęcić dłużą chwilę na odpowiedni jego wybór, bowiem ma on ochraniać najważniejszą część naszego ciała, czyli głowę. Musi być on bezpieczny, trwały, wygodny, a także dobrze dobrany do obwodu głowy.

Więcej o intercomach możesz dowiedzieć się w artykule: Czym jest i jak działa interkom motocyklowy?

Źródło: art. sponsorowany

AUTOR: Paweł Krupka

Fan sportów motorowych każdego rodzaju - w szczególności Formuły 1, poprzez wyścigi motocyklowe, rajdy samochodowe, a na żużlu kończąc. Na portalu MOTOGP.PL regularnie od 2009 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
164 zapytań w 0,469 sek