Home / Rozmaitości / Kredyt na samochód — czym jest i jakie warunki trzeba spełniać?

Kredyt na samochód — czym jest i jakie warunki trzeba spełniać?

Większość z nas marzy o kupnie nowego samochodu. Może on spełniać rolę środka transportu, umilać czas lub być narzędziem pracy. Nie zawsze możemy sobie jednak pozwolić na zakup wymarzonego auta. Bywa, że nie mamy wystarczająco gotówki albo nie chcemy wydawać całych oszczędności. Istnieje wiele rozwiązań tej sytuacji. Trzeba się jednak dokładnie zastanowić, które rozwiązanie będzie najkorzystniejsze i najbardziej odpowiadające naszym potrzebom.

Kredyt to jedna z wielu form finansowania, którą można zapłacić za samochód. Pojazd możemy kupić za pomocą kredytu samochodowego lub kredytu gotówkowego.

Kredyt samochodowy

Coraz częściej w ofertach banków można znaleźć kredyty celowe, czyli takie, w których jest ściśle określony cel, na jaki możemy przeznaczyć pieniądze z kredytu. Cel musi być zawarty we wniosku kredytowym, jak i na umowie. Kredyt samochodowy działa na takiej samej zasadzie jak kredyt hipoteczny. Kredyt hipoteczny możemy wziąć pod różnego rodzaju nieruchomości- są one zabezpieczeniem banku. To samo tyczy się kredytu samochodowego, który bierzemy na dany pojazd, będący zabezpieczeniem banku. W kredyt samochodowy wliczają się również: motory, maszyny budowlane, traktory, przyczepy, ruady i łodzie motorowe. Ten rodzaj finansowania jest odpowiedni dla każdego pojazdu mającego ważny dowód rejestracyjny. Nie ma znaczenie czy jest on nowy, czy używany.

Kalkulator kredytu samochodowego

Większość osób, które nigdy nie miały styczności z kredytem, ani inną formą finansowania mogą być niepewne czy bank, w którym wezmą kredyt, jest tym najkorzystniejszym. Każdy bank ma odrobinę inną ofertę i inne warunki. Oczywiście można zadzwonić do każdego banku i zbierając informację wybrać jeden z nich. Po co jednak tracić na to czas? Dla ułatwienia powstały kalkulatory kredytu samochodowego. Jeden z nich znajduje się na stronie internetowej MyLease.pl. Kalkulator jest bardzo pomocny, ponieważ wpisując podstawowe informacje o samochodzie takie jak: cena, wiek samochodu, wpłata własna i okres kredytu, można bez problemu w jednym miejscu sprawdzić oferty wszystkich banków i wybrać tę, która jest najbardziej opłacalna.

Dostępny kalkulator leasingowy oraz kredytu pozwala łatwo i szybko obliczyć miesięczną rate.

Kredyt samochodowy a gotówkowy

W obu opcjach przedmiotem kredytu jest gotówka. Kredyt samochodowy, jak sama nazwa wskazuje, może być wzięty tylko na samochód, który jest jedynym zabezpieczeniem banku. Samochód od razu staje się własnością klienta, który zobowiązuje się do spłacania zapożyczonej kwoty. Tak samo sytuacja wygląda w kredycie gotówkowym. Na takiej samej zasadzie wygląda również spłacanie rat. W jednym i drugim wariancie na samym początku określamy wpłatę własną i okres kredytu. Wielkim plusem każdego kredytu jest fakt, że możemy go spłacić szybciej. O oba rodzaje kredytów może się starać każdy. Nie ma znaczenia czy jest się osobą fizyczną, czy prowadzi się działalność.

Za wyborem kredytu gotówkowego przemawia to, że kwota jest dowolna i może zostać przeznaczona na dowolny cel.Daje on również możliwość zachowania części gotówki.

W kredycie samochodowym wielkość kredytu jest równa z ceną samochodu, jednak często jest bardziej opłacalny niż kredyt gotówkowy. Po podpisaniu umowy samochód staje się naszą własnością, ale jest również zabezpieczeniem banku. To powoduje, że banki mogą pobierać mniejszą marżę, a dla nas oznacza to mniejszy ogólny koszt kredytu.

Warunki

We wszystkich rodzajach kredytu warunki są takie same. Kluczowa jest odpowiednia zdolność kredytowa, która często wymaga udokumentowania. Może być to umowa o pracę z kilku miesięcy lub wykazy z księgi przychodów i rozchodów.Ciężko jest wziąć kredyt na umowę zlecenie lub umowę o dzieło- potrzebna jest umowa o pracę. Bank musi mieć pewność, że klient jest w stanie spłacać comiesięczne raty. O kredyt samochodowy może się starać tylko osoba pełnoletnia, a wniosek jest dokładnie sprawdzany przez analityka.

Podsumowanie

Kredyt samochodowy jest jedną z wielu możliwości finansowania samochodu. Każda z form finansowania ma swoje plusy i minusy. Przed decyzją należy zastanowić się, która forma finansowania jest najlepsza do naszej sytuacji i potrzeb.Przy wyborze warto skorzystać z kalkulatora kredytu samochodowego.

Plusy kredytu samochodowego to: dostępność finansowania dla każdego, duża ilość banków oferująca takie finansowanie, duży wybór ofert i wiele dodatkowych udogodnień takich jak: możliwość spłacenia go szybciej w momencie przypływu gotówki, możliwość kredytowania starszych samochodów, których np. nie weźmiemy w leasingu, możliwość wyboru długiego okresu spłacania.

Jeśli chodzi o minusy, to mogą nimi być: spora marża banku (porównując z innymi formami finansowania), która zwiększa koszt całkowity oraz brak możliwości odliczenia VAT-u przy prowadzeniu działalności.

Warto zapoznać się również z innymi możliwościami finansowania samochodu np. wynajem długoterminowy samochodu, dzięki któremu możemy korzystać z samochodu jednocześnie ciesząc się niską ratą miesięczną.

Źródło: art. sponsorowany

AUTOR: Paweł Krupka

Fan sportów motorowych każdego rodzaju - w szczególności Formuły 1, poprzez wyścigi motocyklowe, rajdy samochodowe, a na żużlu kończąc. Na portalu MOTOGP.PL regularnie od 2009 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
159 zapytań w 0,584 sek