Home / Rozmaitości / Na co zwrócić uwagę w czasie kupowania samochodu?

Na co zwrócić uwagę w czasie kupowania samochodu?

Nie ma co się oszukiwać, zakup używanego samochodu to naprawdę złożone zadanie, które wymaga od nas nieco wysiłku. Sprawdzenie stanu samego pojazdu, dopełnienie wszelkich formalności, czy też zadbanie o polisę OC to coś, o czym po prostu nie możemy zapomnieć. O czym należy pamiętać?

Na co zwrócić uwagę w czasie kupowania samochodu?

Wszyscy doskonale wiemy, że kupując używany samochód, podejmujemy swoistego rodzaju ryzyko. Niemała liczba sprzedających stara się ukryć przed nami wady danego pojazdu, dlatego musimy być naprawdę bardzo uważni. Oczywiste jest to, że pewne aspekty auta jesteśmy w stanie sprawdzić samodzielnie. O czym mowa?

  • Stan foteli, okładziny pedałów, kierownicy oraz gałki zmiany biegów;
  • Lakier oraz nadwozie;
  • Stan części znajdujących się pod maską;
  • Korozja;
  • Przebieg;
  • Bezwypadkowość.

Osoby, które nie mają pojęcia o motoryzacji i nie tylko, powinny jednak zdecydować się na wizytę na jednej ze stacji diagnostycznych. Profesjonaliści, którzy tam pracują, sprawdzą dla nas samochód, a my będziemy mogli mieć pewność co do jego stanu. Gdzie szukać używanych pojazdów? Setki ofert znajdziemy w serwisie https://samochody.pl, który jest naprawdę warto zaufania.

Formalności po zakupie samochodu – co warto wiedzieć?

Jednym z ważniejszych dokumentów, z jakim będziemy mieli do czynienia w czasie zakupu samochodu, jest oczywiście tak zwana umowa kupna/sprzedaży. To w niej zawieramy informacje zarówno o kupcu, jak i sprzedającym. Kiedy transakcja zostanie zakończona, będziemy mieli dwa tygodnie, aby uiścić podatek od czynności cywilnoprawnych, jakim objęte są samochody używane. Na tym jednak nie koniec, równo 30 dni mamy, aby nowy pojazd zarejestrować. Nie możemy również zapomnieć o ubezpieczeniu OC, które na terenie naszego kraju jest obowiązkowe.

Czym jest podatek od zakupu samochodu?

Jak już wspominaliśmy, od momentu zakupu auta mamy 14 dni, aby zapłacić stosowny podatek. Należy to zrobić w urzędzie skarbowym, gdzie także należy wypełnić druk PCC-3. Spora część osób zastanawia się, jak wielka jest owa opłata. Jest to 2 procent wartości danego pojazdu. Do urzędu skarbowego należy zabrać ze sobą wszelkie dokumenty samochodu.

Źródło: art. sponsorowany

AUTOR: Paweł Krupka

Fan sportów motorowych każdego rodzaju - w szczególności Formuły 1, poprzez wyścigi motocyklowe, rajdy samochodowe, a na żużlu kończąc. Na portalu MOTOGP.PL regularnie od 2009 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
146 zapytań w 0,465 sek