Home / Rozmaitości / Oleje silnikowe – najważniejsze informacje

Oleje silnikowe – najważniejsze informacje

Każdy kierowca prędzej czy później będzie musiał dolać oleju do swojego samochodu. Jak czytać oznaczenia na olejach silnikowych? Czy można ze sobą mieszać różne produkty? Jakie tak naprawdę jest zadanie oleju silnikowego? Poznaj wszystkie najważniejsze informacje na temat kluczowych płynów eksploatacyjnych, czyli olejów silnikowych.

Oznaczenia olejów silnikowych

Na każdym opakowaniu oleju silnikowego znajdziemy specyficzne oznaczenia. Jednym z nich jest oznaczenie określające lepkość płynu. Ma ono postać ciągu znaków, np. 5W30 lub 10W30. Liczba przed literą “W” określa tzw. lepkość zimową, informująca nas o tym, jak olej zachowa się, kiedy temperatura powietrza na zewnątrz zacznie spadać. Im niższa wartość, tym większa odporność oleju na zmiany temperatury. Liczba znajdująca się za literą “W” informuje nas o tzw. lepkości letniej, czyli o lepkości podczas pracy silnika. Wyższa wartość liczbowa oznacza większą lepkość i grubszy film olejowy. Warto mieć na uwadze, że lepkość oleju powinna być dostosowana do warunków atmosferycznych oraz wymagań silnika. Szeroki wybór olejów silnikowych o różnych parametrach oferuje sklep internetowy Ucando.pl.

Kolejną kwestią jest klasyfikacja oleju według normy ACEA (oznaczenia typu A1/B1. A5/B5, C4 itd.) Oleje klasy “C” są przeznaczone do samochodów wyposażonych w filtry cząstek stałych i nowoczesne katalizatory. Są to bowiem oleje średnio i niskopopiołowe, które mogą się nie sprawdzić w przypadku starszych samochodów. Szukając oleju silnikowego, najlepiej wybierać taki, który dokładnie pasuje do normy ACEA właściwej dla naszego samochodu.

Czy oleje silnikowe można ze sobą mieszać?

Kwestia mieszania olejów dla wielu jest mocno kontrowersyjna. Konsensus specjalistów jest jednak taki, że można to robić, ale należy przestrzegać pewnych jasno określonych zasad Jeżeli zachodzi konieczność dolania oleju, a nie mamy identycznego produktu jak ten, który znajduje się w naszym samochodzie, pojawia się pytanie – jakiego oleju możemy dolać? Główną zasadą, której powinniśmy przestrzegać jest łączenie ze sobą produktów o podobnej lepkości i klasie jakościowej. Możemy więc np. wymieszać ze sobą olej 10W40 i 5W40 albo 5W30 i 5W40. Producent i marka mieszanych olejów nie mają większego znaczenia. Dolewając olej, zwracajmy uwagę na oznaczenia. Jeśli bowiem połączymy np. 5W30 z 10W40, możemy uszkodzić jednostkę napędową. Mieszać można zarówno oleje syntetyczne, półsyntetyczne, jak i mineralne (nie zaleca się jednak łączenia ich).

Dlaczego olej silnikowy jest tak ważny?

Na koniec przypominamy – zadaniem oleju silnikowego jest smarowanie ruchomych części silnika w dużym zakresie temperatur. Olej tworzy film, który powinien być zabezpieczeniem silnika przed uszkodzeniami mechanicznymi, przedwczesnym zużyciem, a także osadzaniem zanieczyszczeń. Kupując olej silnikowy warto zatem zadbać o to, aby był to płyn najwyższej jakości. Wysokiej klasy oleje silnikowe znaleźć można w ofercie wspominanego już wcześniej sklepu Ucando.pl – https://www.ucando.pl/k/oleje-silnikowe/U2001.

Źródło: art. sponsorowany

Komentarze: 1

  1. Jeśli o mnie chodzi to mieszam oleje silnikowe właśnie tylko o podobnej lepkości, to podstawa moim zdaniem. Inaczej to bałbym się, że uszkodzę jednostkę napędową. No a poza tym zawsze pilnuję, by olej silnikowy był jak najlepszej jakości, a takie kupić można właśnie na Ucando.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
165 zapytań w 1,434 sek