Home / Rozmaitości / RRSO kredytu – co parametr mówi o kredycie?

RRSO kredytu – co parametr mówi o kredycie?

Każdy wie, że pożyczanie pieniędzy kosztuje, a zaciągając kredyt gotówkowy ponosimy koszt odsetek, prowizji, czy dodatkowego zabezpieczenia. W związku z tym, że ogólny koszt kredytu składa się z kilku czynników, warto wiedzieć w jaki sposób szybko porównać oferty. W tym miejscu pojawia się Roczna Rzeczywista Stopa Procentowa (RRSO), czyli parametr określający koszty w stosunku rocznym. Prawo zobowiązuje banki do podawania wartości RRSO w swoich ofertach, co ułatwia ich klientom ocenę atrakcyjności danego kredytu. Co wpływa na wysokość RRSO? Jak interpretować ten wskaźnik?

Czym jest RRSO?

Wiele osób zastanawia się czym jest RRSO? Otóż Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania to całkowity koszt kredytu jaki jest ponoszony przez konsumenta. Wyrażony jest jako wartość procentowa całkowitej kwoty kredytu w stosunku rocznym. Parametr ten powinien uwzględniać wszystkie podstawowe koszty, które kredytobiorca będzie ponosił w związku z zaciągniętym zobowiązaniem, a mianowicie: odsetki, prowizje, niezbędne ubezpieczenie, czy opłaty za rozpatrzenie wniosku. RRSO nie obejmuje opłat dodatkowych, czyli opłat za kartę kredytową, obsługę konta czy wysyłane monity.

Czy niskie RRSO oznacza tańszy kredyt?

Przeglądając oferty kredytowe można natknąć się na propozycje w których wskaźnik ten sięga kilkuset lub nawet kilku tysięcy procent. Dzieje się tak, ze względu na fakt, że oprócz wymienionych kosztów zaciągnięcia zobowiązania, uwzględnia się także wartość pieniądza w czasie. Innymi słowy, parametr ten uwzględnia jak długo kredytobiorca będzie spłacał swoje zobowiązanie. Im dłuższy okres spłaty, tym niższa jest wartość RRSO, ale jednocześnie całkowity koszt kredytu jest większy. To dlatego przy tak zwanych „chwilówkach” , które zazwyczaj zawierane są na krótkie okresy, wartość tego wskaźnika sięga czasami kilku tysięcy procent. Dla kredytów hipotecznych natomiast, które zawierane są na kilkadziesiąt lat wartość RRSO określają liczby jednocyfrowe.

Co oznacza RRSO 0%?

RRSO 0% to nic innego jak darmowy kredyt. Czy jest to możliwe? Oczywiście, że tak, a najczęściej spotykanym przykładem takiego rozwiązania są oferty zakupów na raty. RRSO 0% można również znaleźć w promocyjnych kredytach bankowych, które mają na celu przyciągnięcie nowych klientów. Darmowe kredyty czy raty 0% istnieją, ale pod warunkiem terminowej spłaty, czy niekorzystania z usług dodatkowych, np. karty kredytowej, czy ubezpieczenia. Korzystanie z takich ofert pozwala mądrze oszczędzać (więcej sposobów znajdziesz pod hasłem: jak mieć więcej pieniędzy?). W przypadku opóźnień w spłacie naliczane są odsetki karne, a zobowiązanie przestaje być darmowe.

RRSO to jeden z podstawowych wskaźników w bankowości, który informuje nas o kosztach zobowiązania. Przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu kredytu warto przyjrzeć się wartości tego parametru, aby mieć pewność, że oferowane nam zobowiązanie jest atrakcyjne pod względem kosztów.

Źródło: art. sponsorowany

AUTOR: Paweł Krupka

Fan sportów motorowych każdego rodzaju - w szczególności Formuły 1, poprzez wyścigi motocyklowe, rajdy samochodowe, a na żużlu kończąc. Na portalu MOTOGP.PL regularnie od 2009 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
155 zapytań w 1,204 sek