Home / Rozmaitości / Spawarki inwertorowe do warsztatu — jak wybrać i na co zwrócić uwagę?

Spawarki inwertorowe do warsztatu — jak wybrać i na co zwrócić uwagę?

W każdym warsztacie niezbędny jest dobrej jakości sprzęt, który znacznie ułatwi pracę. Podczas spawania przyda się solidna spawarka inwertorowa, szczególnie dla wprawionych i zaawansowanych spawaczy. Takie urządzenie ma wiele zalet, radzi sobie nawet z elektrodami gorszej jakości. Spawarka inwertorowa jest wytrzymała i niemal niezawodna. Jak wybrać odpowiednią do warsztatu?

Czym jest i jak działa spawarka inwertorowa?

Spawarka inwertorowa na rynku spawalniczym dostępna jest od niedawna. Coraz częściej zastępuje stosowane dotąd urządzenia, sprawdza się nie tylko w profesjonalnych warsztatach, ale także w garażach amatorów. Spawarki inwertorowe cieszą się dużą popularnością, ponieważ nadają się do różnych typów prac. Są także mniej wrażliwe na wszelkie spadki napięć niż modele konwencjonalne, a także dobrze radzą sobie z gorszej jakości elektrodami. Poniższe informacje okażą się przydatne podczas wyboru odpowiedniej spawarki inwertorowej, a szeroki wybór urządzeń dostępny jest między innymi w ofercie sklepu internetowego Allweld.

Spawarka inwertorowa działa dzięki zaawansowanej technologii, która wykorzystuje krzem. Urządzenie jest lekkie, łatwe w obsłudze i zwykle ma nieduże wymiary. Dlatego spawarki inwertorowe są chętnie wybierane przez użytkowników na każdym poziomie zaawansowania.

Rodzaje spawarek inwertorowych

Jedną z największych zalet spawarek inwertorowych jest możliwość spawania niemal wszystkimi możliwymi metodami. Dlatego wybierając urządzenie, trzeba zwrócić uwagę na jego typ. Wyróżnia się spawarki inwertorowe:

  • MIG/MAG — umożliwiają spawanie w otulinie gazowej. Wykorzystując tę metodę, trzeba pamiętać, że jakość spoin może być gorsza niż w przypadku innych technik. Zaletą spawania MIG/MAG jest jednak możliwość pracy z różnymi rodzajami materiałów, także z aluminium.

  • MMA — do pracy wykorzystywane są elektrody otulone. Spawarki inwertorowe MMA dobrze sprawdzają się podczas spawania w trudno dostępnych miejscach. Wadą metody MMA jest duża ilość powstającego podczas pracy tak zwanego żużla, który trzeba stale usuwać.

  • TIG — spawarki inwertorowe TIG wykorzystuje się do uzyskania równej i estetycznej spoiny. Do pracy używa się elektrod niestopliwych. Spawarki inwertorowe TIG mogą pracować również w metodzie MMA. Trzeba jednak pamiętać, że ze względu na brak elektrozaworu, należy stosować uchwyty TIG z odpowiednim zaworkiem gazu.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu spawarki inwertorowej?

Wybierając spawarkę inwertorową do swojego warsztatu, trzeba zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim istotny jest prąd spawania oraz cykl pracy, a także inne aspekty, wpływające na jakość użytkowania urządzenia. Warto również dostosować spawarkę inwertorową do rodzaju prac, jakie wykonuje się najczęściej oraz do swoich umiejętności. Podczas spawania niedużych elementów lepiej sprawdzi się urządzenie o mniejszej mocy, ale za to bardziej mobilne niż masywne modele. Do profesjonalnych warsztatów dobrym rozwiązaniem będzie spawarka inwertorowa o odpowiednio dostosowanych, wysokich parametrach.

Prąd spawania

Pierwszą kwestią, na którą warto zwrócić wybierając spawarkę inwertorową do warsztatu, jest prąd spawania, a także cykl pracy. Pierwsza wartość wskazuje na nic innego jak właśnie na moc urządzenia. Dany zakres prądu spawania ma wpływ na to, jakiej grubości elementy będą mogły być spawane. Do prac domowych i sporadycznie wykonywanych spoin zwykle wystarczy urządzenie o prądzie 200A. Profesjonalne zastosowanie do warsztatów mają raczej spawarki inwertorowe 250A i 300A. Podczas wyboru sprzętu trzeba zwrócić uwagę nie tylko na prąd spawania, ale także na cykl pracy. Określa on, przez ile procent czasu (z 10 minut) można użytkować dany model ciągiem, bez przerw. Inaczej mówiąc, cykl pracy to czas, w którym spawarka inwertorowa może spawać z określonym natężeniem i jak długo urządzenie będzie się chłodzić. W profesjonalnych warsztatach powinien on wynosić nie mniej niż 60% (czyli 6 minut ciągłej pracy i 4 minuty schładzania).

Panel sterowania

O komforcie użytkowania spawarki inwertorowej decydują nie tylko jej parametry, ale również możliwość ich regulowania. Warto wybierać urządzenia, które mają cyfrowe panele sterowania, ponieważ zapewniają one największą wygodę. Pozwalają na płynną regulację parametrów w różnych zakresach. W przypadku spawarek inwertorowych do profesjonalnych warsztatów warto sprawdzić także, czy zmiana ustawień dodatkowych funkcji również działa płynnie.

Dodatkowe funkcje

Wybierając spawarkę inwertorową do warsztatu, warto zdecydować się na model wyposażony w dodatkowe funkcje. Znacznie ułatwi to i przyspieszy pracę, a jednocześnie umożliwi wykonywanie trudnych spoin. Dodatkowe funkcje w spawarkach inwertorowych to przede wszystkim: Hot Start — ułatwia zapłon, Arc Force odpowiadająca za regulację prądu zwarcia, aby można było równomiernie prowadzić elektrodę, Anti Stick, która zapobiega przede wszystkim sklejaniu się elektrody z materiałem, czy VRD obniżająca napięcie, aby zapewnić bezpieczeństwo.

Źródło: art. sponsorowany

AUTOR: Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
131 zapytań w 0,362 sek