Home / Rozmaitości / TOP 2 skuteczne metody na uzyskanie wyższego odszkodowania

TOP 2 skuteczne metody na uzyskanie wyższego odszkodowania

Wielokrotnie słyszy się różne historie o problemach ludzi z odzyskiwaniem należnych im pieniędzy z tytułu odszkodowania. Pomimo zapewnień towarzystwa ubezpieczeniowego o gwarancji bezpieczeństwa, jaką daje nam ich polisa, świadczenie nie zawsze wystarczy do pokrycia szkód spowodowanych nieszczęśliwym wypadkiem. Dlatego warto zastanowić się, w jaki sposób można uzyskać wyższą kwotę z naszego ubezpieczenia. Poniżej znajdują się dwie proste, ale skuteczne metody na otrzymanie większej ilości pieniędzy.

Dopłata do odszkodowania komunikacyjnego

Na polskim rynku aktualnie działa coraz więcej firm, które zapewniają kierowcom dopłatę pieniędzy do kwoty ich ubezpieczenia. W dalszym etapie tego typu instytucja może dochodzić przed sądem urealnienia kosztorysu, poniesionych przez nas strat i pomóc nam uzyskać znacznie większe środki z tytułu polisy. W zamian jesteśmy zobowiązani, przenieść prawo do zaniżonej części odszkodowania z OC sprawcy, na wynajętą przez nas firmę odszkodowawczą. Musimy pamiętać również, że otrzymanie dopłaty wymaga przyznanego wcześniej odszkodowania przez ubezpieczyciela w określonym terminie, zależnym od konkretnej instytucji. Bardzo ważnym wymogiem, jaki musimy spełnić, jest brak zawarcia przez nas ugody z ubezpieczycielem. Tutaj sprawa jest trochę skomplikowania, ponieważ często wielu ludzi zawiera taką umowę nieświadomie, np. zgadzając się w czasie rozmowy telefonicznej na proponowaną im przez towarzystwo kwotę. Niestety taka zgoda uniemożliwia zapewnienie nam dodatkowych pieniędzy z tytułu naszego odszkodowania.

Nie pozwólmy zaniżyć wartości naszego auta

W momencie, w którym nie godzimy się na kwotę, jaką oferuje nam ubezpieczyciel, czeka nas wizyta rzeczoznawcy. Niestety dosyć częstą praktyką instytucji ubezpieczeniowych jest zaniżanie wysokości odszkodowań z tytułu polisy. Dlatego powinniśmy domagać się oszacowania kosztorysu naprawy pojazdu na podstawie cen oryginalnych części. Szczególnie że w przypadku samochodów młodszych niż 3 lata ubezpieczyciel ma taki obowiązek. Praktyki firm ubezpieczeniowych nie ograniczają się jednak tylko do części aut. Często mogą one dotyczyć również kosztów robocizny, które w kosztorysie są uśredniane i różnią się od rzeczywistych wydatków, jakie ponieśliśmy, dokonując naprawy. Rzecz jasna trzeba zaznaczyć, iż nie powinno się samodzielnie naprawiać żadnych szkód spowodowanych incydentem. Naprawy należy wykonywać jedynie w Autoryzowanej Stacji Obsługi, a następnie w dochodzeniu przedstawić rachunek pokazujące prawdziwe koszty serwisu. Wyjątkiem mogą być te usterki, które musieliśmy usunąć, żeby dojechać do domu z miejsca stłuczki. Wtedy jednak należy udokumentować, za pomocą zdjęć, jak najdokładniej stan auta tuż po zdarzeniu. W trakcie samej wizyty oczywiście pamiętajmy o tym, aby mieć przy sobie wszystkie dokumenty potwierdzające wartość naszego pojazdu, takie jak np. umowa kupna. Szczególnie kiedy posiadany przez nas model ma ponadprzeciętną wartość, ponieważ został niedawno zakupiony lub należy do edycji limitowanej.

Chcąc uzyskać należne nam pieniądze z tytułu polisy, nie musimy wytaczać procesu naszemu ubezpieczycielowi. Często wystarczą proste czynności, które możemy wykonać samodzielnie bądź oddanie sprawy w ręce profesjonalnej firmy, która pomoże nam na uzyskanie wyższej kwoty odszkodowania.

Dowiedz się Więcej

Źródło: art. sponsorowany

AUTOR: Paweł Krupka

Fan sportów motorowych każdego rodzaju - w szczególności Formuły 1, poprzez wyścigi motocyklowe, rajdy samochodowe, a na żużlu kończąc. Na portalu MOTOGP.PL regularnie od 2009 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
157 zapytań w 0,442 sek