Home / Rozmaitości / Transport palet i jego rola w spedycji

Transport palet i jego rola w spedycji

Wielu z nas doskonale wie o tym, że w spedycji używa się palet i nie każda z palet jest tą opcją jednorazową. Mowa tu dokładnie o tym, że pewnej części z nich używa się przez kilka lat i co równie istotne wykonuje się je i z drewna i z tworzywa. Te dwa typy spotyka się najczęściej, choć różnią się one także trwałością, oraz tym, że odbiera się je od klienta indywidualnego i używa ponownie.

Inne ważne wzmianki

Palety to ułatwienie dla wózków widłowych, czyli ułatwienie to dotyczy i samego rozładunku i załadunku. Jednym słowem układa się na nich towary choćby takie jak cegły lub kartony z elektroniką użytkową i przewozi między magazynami. W przypadku transportów na krótki dystans, czyli wtedy gdy dowozi się do klienta indywidualnego lodówkę, na palecie może być też i tak, że kolejnego dnia dostawca lodówki odbierze paletę, która będzie tą używaną jeszcze przez kilka lat.

Jeśli zaś ta paleta już zaczyna się rozpadać, to klient może ją dostać do spalenia w piecu lub najzwyczajniej w świecie wyrzuci tę paletę do śmietnika. Takie użytkowanie przez kilka lat ma swoje znaczenie, bo palety z desek i drewnianych klocków nie wykonuje się w ponad sekundę i co najważniejsze materiały na takową drewnianą paletę też są coś warte. Dlatego też zazwyczaj w pewien sposób dba się o to, by wytrzymała ona te trzy lub cztery lata.

Palety z tworzyw

Nie od dziś pewne jest to, że palety z tworzyw wykonuje się znacznie szybciej, choć nie każda taka paleta wytrzyma te trzy lub cztery lata, bo jej trwałość zależy i od typu tworzywa i od tego, jak wygląda dana forma. Dlatego pewna część tych palet to rzecz jasna opcje na jednorazowe dostarczenie lodówki do prywatnego domu, a na inne raz się ładuje cegły, a kolejnym razem kartony z workami pełnymi makaronów.

Raz na jakiś czas trafia się tak, że wózek widłowy uszkodzi daną paletę podczas rozładunku, ale tego typu sytuacje nie są zbyt częstymi i co równie istotne taka paleta nie jest wybitnie drogą, więc za jej ewentualne uszkodzenie nikt raczej nie płaci kary. Rzecz jasna jakiemuś operatorowi wózka widłowego może się trafić uszkodzenie kilku palet w skali miesiąca, ale jeśli nie uszkodzi wartościowego towaru na palecie, to zapewne jakieś konsekwencje natury prawnej go nie spotkają.

Magazyny

W wielkich halach magazynowych towary też są owinięte folią i spoczywają na paletach, bo często bywa tak, że do danej hali magazynowej towary na paletach dowozi większe auto dostawcze, a potem za pomocą mniejszych aut dostawczych trafiają one na paletach do klientów indywidualnych. W magazynach tych te towary mogą spędzić dzień lub dwa w oczekiwaniu na kolejne spore auto dostawczej, które zabierze je w ten dalszy etap drogi.

Tak czasami bywa, bo transport palet jest różnie zaplanowany, jeśli chodzi o ten logistyczny aspekt. Istotnym jest też i to, że paleta może ulec uszkodzeniu podczas ustawiania na regale w magazynie, ale jeśli wartościowy towar nie spadnie na podłogę i nie ulegnie uszkodzeniu, to daną paletę się wymienia na tę bez widocznych uszkodzeń i towar po kilku godzinach lub dniach wyrusza w dalszą drogę.

Źródło: art. sponsorowany

AUTOR: Paweł Krupka

Fan sportów motorowych każdego rodzaju - w szczególności Formuły 1, poprzez wyścigi motocyklowe, rajdy samochodowe, a na żużlu kończąc. Na portalu MOTOGP.PL regularnie od 2009 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
156 zapytań w 0,449 sek