Home / Rozmaitości / Ucieczka z miejsca kolizji – czym grozi?

Ucieczka z miejsca kolizji – czym grozi?

W niniejszym artykule omówiona zostanie ucieczka z miejsca kolizji. Poruszone zostaną kwestie kary dla osoby, która się tego dopuściła, W niniejszym artykule omówiona zostanie ucieczka z miejsca kolizji. Poruszone zostaną kwestie kary dla osoby, która się tego dopuściła, a także działania jakie należy podjąć w takim momencie. a także działania jakie należy podjąć w takim momencie.

Ponieważ kolizja samochodowa to sytuacja, która może spotkać każdego, warto dowiedzieć się, czym może grozić opuszczenie miejsca, w którym do niej doszło.

Ucieczka z miejsca kolizji – konsekwencje

Warto wiedzieć, że ucieczka z miejsca kolizji jest w polskim prawie drogowym, traktowana dość surowo. Sytuacja, w której dochodzi do stłuczki, a jeden z jej uczestników ucieka, jest nie tylko nierozsądna, ale i niebezpieczna. Wbrew pozorom, nigdy nie można mieć pewności czy to jedynie kolizja i czy żaden z jej uczestników nie ucierpiał. Kierowca, który opuszcza miejsce zdarzenia, albo ucieka, aby zwyczajnie uniknąć odpowiedzialności za swoje czyny musi pamiętać, że zostanie surowo ukarany.

Pamiętaj także, że nie zostaniesz niezauważony – całą kolizję mogły zarejestrować pobliskie kamery, albo widzieć ją mogli potencjalni świadkowie – dodaje Tomasz Wykowski z serwisu motoklub.pl.

Ucieczka z miejsca kolizji – co za to grozi?

Polskie prawo drogowe przewiduje określone kary za opuszczenie miejsca kolizji. Policja może ukarać cię grzywną. Przede wszystkim może to być kara pozbawienia wolności od 2 do 12 lat, wówczas gdy któryś z uczestników kolizji został poszkodowany, a ty byłeś sprawcą kolizji. Wysokość tej kary ustala sąd na podstawie informacji o przebiegu kolizji. . Dodatkowo będziesz więc stratny o wysokość odszkodowania wypłaconego osobie poszkodowanej. Wszystko zależy także od tego, czy uciekłeś z miejsca kolizji jako poszkodowany, czy jako kierowca, który ją spowodował.

Ucieczka z miejsca kolizji, a brak świadomości

Może się zdarzyć również sytuacja, w której uszkodziłeś czyjś pojazd i nie zauważyłeś tego. Wówczas, kiedy zostaniesz wezwany na policję i zostanie nałożona na Ciebie grzywna za umyślne spowodowanie kolizji, masz prawo do obrony. Policja ma obowiązek udowodnić, że dokonałeś tego umyślnie. Jeśli jednak zrobiłeś to świadomie, zaczekaj na kierowcę uszkodzonego pojazdu, albo zostaw mu za wycieraczką twoje dane kontaktowe, abyś mógł ponieść odpowiedzialność za swoje czyny.

Konsekwencje dla kierowcy

Kiedy z miejsca kolizji ucieka kierowca, kara za takie postępowanie może być bardziej surowa. Szczególnie wysoka kara będzie w momencie, kiedy kierowca nie udzielił pierwszej pomocy, ani nie skontrolował stanu zdrowia wszystkich uczestników. Kierowca może zostać ukarany grzywną, albo, jak już wspomniano, zostać pozbawiony wolności nawet do 12 lat. Oprócz tego, osoba ta może zostać pozbawiona prawa do prowadzenia pojazdów mechanicznych, bez możliwości cofnięcia tego zakazu. Pamiętaj również, że w takiej sytuacji, towarzystwo ubezpieczeniowe, z usług którego korzystasz, będzie starało się udowodnić i potwierdzić twoją ucieczkę z miejsca kolizji. Wtedy mają oni prawo ubiegania się o zwrot wypłaconej rekompensaty.

Ucieczka z miejsca kolizji, kiedy jesteś poszkodowanym

Co zrobić w sytuacji, w której jesteś osobą poszkodowaną w kolizji, a jej sprawca uciekł? Może być tak, że nie zdołałeś zapamiętać jego numerów rejestracyjnych. Pamiętaj o kilku ważnych krokach, przede wszystkim:

  • poinformuj policję i inne odpowiednie służby, jeśli to konieczne,
  • zabezpiecz miejsce kolizji,
  • poproś świadków kolizji o pozostanie na miejscu zdarzenia,
  • pamiętaj, by niczego nie porządkować, sprzątać w tym miejscu,
  • poinformuj o zdarzeniu swojego ubezpieczyciela OC.

Oczywiście, za szkody powstałe w wyniku kolizji, możesz otrzymać odpowiednie odszkodowanie. W tym celu, musisz posiadać ważne OC. W takiej sytuacji, powinieneś udowodnić, że straty te wyrządziła osoba trzecia, i że uciekła ona z miejsca kolizji. Po rozważeniu sprawy, otrzymasz odszkodowanie od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, a następnie sprawca będzie musiał uregulować tą rekompensatę.

Ucieczka z miejsca kolizji to poważne przewinienie. W zależności od tego, czy uciekinierem jest poszkodowany, czy też sprawca, kara będzie odpowiednio przyznana. Warto żebyś pamiętał, aby zawsze zachować spokój i nigdy nie opuszczać miejsca kolizji. Jeśli w przypadku kolizji, uciekł kierowca, pamiętaj o podjęciu odpowiednich kroków, które pozwolą na zachowanie bezpieczeństwa na miejscu, oraz na otrzymanie odszkodowania dla ciebie.

Źródło: art. sponsorowany

AUTOR: Paweł Krupka

Fan sportów motorowych każdego rodzaju - w szczególności Formuły 1, poprzez wyścigi motocyklowe, rajdy samochodowe, a na żużlu kończąc. Na portalu MOTOGP.PL regularnie od 2009 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
121 zapytań w 0,351 sek