Home / Rozmaitości / Wszystko, co powinieneś wiedzieć o polerowaniu lakieru samochodowego

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o polerowaniu lakieru samochodowego

Polerowanie samochodu to proces, który wymaga zarówno poświęcenia czasu, jak i energii. Efekty jednak potrafią zrekompensować to wszystko. Coraz częściej więc dużą popularnością cieszy się samodzielne polerowanie. Co zatem warto wiedzieć o tego typu czynności?

Na czym polega polerowanie samochodu?

Na samym początku należy wiedzieć, że lakier samochodowy składa się z trzech warstw, to jest z podkładu, lakieru bazowego oraz lakieru bezbarwnego. Podkład to podłoże pod lakier bazowy, które z kolei nadaje pojazdom odpowiedniego koloru. Lakier bezbarwny z kolei chroni i zabezpiecza lakier bazowy przed wszelkimi uszkodzeniami i niekorzystnymi działaniami warunków atmosferycznych. Polerowanie samochodu więc polega na ścieraniu fragmentów lakieru bezbarwnego, które zawierają rysy albo uszkodzenia. Istotne jest również to, że im cieńsza warstwa tego lakieru, tym ostrożniejsze powinno być polerowanie. Aby ocenić jego grubość, należy zastosować specjalne mierniki lakieru.

Polerowanie samochodu krok po kroku

Polerowanie samochodu krok po kroku

Obecnie na rynku można znaleźć niebotyczną niemal liczbę zakładów, które wykonują usługi lakiernicze, na olsztyńskim rynku znajdziecie Państwo https://nanoclinic.pl/. Zlecenie im renowacji lakieru samochodowego jest niewątpliwie zdecydowanie prostsze, ale sporo osób decyduje się na wykonanie polerowania samodzielnie. Za tym przemawia też fakt, że można w ten sposób zaoszczędzić sporo pieniędzy i równocześnie nauczyć się nowych rzeczy. Warto pomyśleć o polerowaniu, kiedy na karoserii widoczne są rysy i uszkodzenia. Poważniejsze defekty jednak nie zawsze da się usunąć z pomocą polerowania.

Przed rozpoczęciem polerowania, należy urządzić samochodowi pewnego rodzaju auto spa, to jest umyć go aktywną pianą, a później nałożyć na niego glinkę, to jest specjalną masę, która wyciągnie z lakieru ostały się brud. Kolejny etap przygotowawczy to oklejenie taśmą tych części auta, jakich nie chcemy pobrudzić. Przystępując do polerowania, należy nałożyć na pad niewielką ilość pasty, tak aby nie rozchodziła się ona na boki ani też nie wchodziła pomiędzy części pojazdu. Polerowanie zajmuje dość sporo czasu, dlatego też niektórzy dzielą ten proces na kilka etapów. Zamiast ręcznego polerowania, zdecydowanie lepiej sprawdzi się użycie polerki maszynowej – obrotowej albo orbitalnej. Z ich pomocą cały proces zostanie przyspieszony, a efekty jeszcze lepsze niż w stosunku do polerki tradycyjnej.

Po pierwszym polerowaniu często karoseria wydaje się tłusta, jednak nie ma się czym przejmować. Należy przystąpić do drugiego polerowania, czyli nabłyszczania. Zwykle istnieje możliwość robienia tego z pomocą pada albo polerki. Na tym etapie używamy pasty finishowej, dlatego pad powinien być bardziej miękki, a nacisk polerki – lżejszy. Częścią finałową jest zabezpieczanie karoserii. Do tego zadania stosujemy specjalne produkty, na przykład wosk albo płyn, który nie zawiera w swoim składzie substancji przeznaczonych bezpośrednio do polerki. Polerowanie auta wykonuje się średnio co dwa lub trzy miesiące, aby efekt był trwały. Należy również dbać o regularne mycie i usuwanie zanieczyszczeń. Myjnia samochodowa w Nano Clinic https://nanoclinic.pl/mycie-premium/ powinna być zatem często odwiedzana.

Auto detaling Olsztyn

Najczęstsze uszkodzenia lakieru samochodowego

Istnieją różne rodzaje uszkodzeń lakieru samochodowego, które można usunąć z pomocą polerowania pojazdu. Wśród nich wymienia się przede wszystkim swirle, czyli koliste rysy, które widoczne są głównie na pełnym słońcu, a także oksydacje, to jest zmatowiały lakier. Oprócz tego, polerowanie pomaga w niwelowaniu hologramów – uszkodzeń lakieru widocznych na świetle, które powstały z powodu nieprawidłowego polerowania. Drobne hologramy można usunąć za pomocą ponownego polerowania z użyciem miękkiej gąbki i pasty wykończeniowej. Większe hologramy wymagają polerki od początku. Kolejnym rodzajem uszkodzeń jest morka, czyli nierówna faktura lakieru. Można się jej pozbyć dzięki użyciu papieru wodnego.

Przed polerowaniem wspomnianym papierem wodnym należy wytrzeć uszkodzoną powierzchnię. Pozwoli to zmatowić lakier. W zależności od nierówności, stosuje się różne grubości.

Najczęstsze uszkodzenia lakieru samochodowego

Polerowanie auta a polerka – jakie są różnice?

Polerowanie samochodu a polerka to właściwie to samo. Używając jednak drugiego określenia, mamy najczęściej na myśli polerowanie przez osoby niedoświadczone, na przykład samodzielnie w domu. Nieumiejętne wykonanie takiego zabiegu może – niestety – doprowadzić do brzydkich hologramów, powstania smug i widocznych kółek polerskich, a także innych śladów, przez które lakier wydaje się uszkodzony.

Polerowanie jest niczym sztuka – wymaga dużej wiedzy, doświadczenia oraz precyzji. Efekty końcowe są również uzależnione od tego, jakich narzędzi użyjemy. Niskiej jakości preparaty oraz źle dobrany sprzęt może doprowadzić do uszkodzeń powierzchni lakieru. Jeśli więc nie czujemy się na siłach, warto skorzystać z usług profesjonalnych zakładów lakierniczych i blacharskich. Oferują one tak zwany auto detailing, który pozwala na kompleksową pielęgnację samochodu, zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Co więcej, obejmuje on nie tylko polerowanie lakieru.

Źródło: art. sponsorowany

AUTOR: Paweł Krupka

Fan sportów motorowych każdego rodzaju - w szczególności Formuły 1, poprzez wyścigi motocyklowe, rajdy samochodowe, a na żużlu kończąc. Na portalu MOTOGP.PL regularnie od 2009 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
116 zapytań w 0,379 sek