Home / Inne / Zawody Pit Bike z coraz większym rozmachem (+wideo)

Zawody Pit Bike z coraz większym rozmachem (+wideo)

Nie tylko Puchar Polski Pit Bike na torach asfaltowych, ale również Puchar Polski Pit Bike w off-roadzie. Nowe tory, dwanaście rund w całym kraju, amatorzy i zawodowcy. Znamy zatwierdzony kalendarz dyscypliny minimotocykli na ten rok.

Minimotocykle rozpędzają się w terenie

Wyniesienie zawodów off-roadowych do rangi Pucharu Polski Pit Bike to chyba największa zmiana, jaka czeka zawodników startujących do tej pory w zawodach okręgowych. Cykl będzie odbywał się na torach w całym kraju od znanego zawodnikom Głażewa, debiutującego w sezonie 2020 Leszna, po Wierzchucin Królewski, Brodnicę czy Dąbrowę Górniczą. Łącznie zawodników startujących w terenie czeka sześć rund.

Rozwój dyscypliny pit bike determinują sami zawodnicy– podkreśla Łukasz Pawlikowski, MX Otopit Toruń, organizator zawodów. – Z roku na rok przybywa uczestników, a stali bywalcy naszych zmagań podnoszą poprzeczkę i prezentują aktualnie naprawdę wysoki poziom. Mamy coraz więcej zawodników, którzy przechodzą do innych dyscyplin oraz międzynarodowych serii. Dla nas to nie tylko duma- widzieć wychowanków pit bike w wyścigach motocyklowych, na żużlu czy w motocrossie, ale także ogromna odpowiedzialność i mobilizacja do tego, by dalej rozwijać cykle zawodnicze i ich formułę.

Asfalt będzie gorący

Sezon zmagań na torach kartingowych, dedykowany fanom wyścigów płaskich również zapowiada się imponująco. Runda rozgrzewkowa, połączona w tym roku z dniem prasowym, dekoracją PZM za zeszły sezon i prezentacją teamów, zaplanowana została już na kwiecień. W stawce nie zabraknie dobrze znanych torów, takich jak Bydgoszcz, Toruń, Stary Kisielin, a nowością będzie runda na Słomczynie. Po raz drugi w historii zmagań na minimotocyklach zorganizowane zostaną Mistrzostwa Polski. Dwudniowe zawody w tym roku odbędą się w Koszalinie.

Kliknij, aby pominąć reklamy

Mam nadzieję, że uda mi się skorelować kalendarze startów z zawodami pit bike i będę osobiście dopingował młodych zawodników podczas Pucharu i Mistrzostw – mówi Marek Szkopek, zawodnik mistrzostw świata w wyścigach długodystansowych FIM EWC oraz trener pit bike. –Jeszcze kilka lat temu z podziwem patrzyliśmy na inne kraje, na to jak kilkulatkowie trenują na placach i torach. Dziś absolutnie nie musimy mieć żadnych kompleksów, w dwa-trzy lata dogoniliśmy wyścigową Europę. Wiem, że za chwile nasi zawodnicy będą rozpychać się łokciami w najważniejszych światowych seriach. I to jest nasz cel!

Wystartuj w zawodach

Zarówno w Pucharze Polski Pit Bike SM, jak i off-road zawodnicy rywalizują w kilku klasach w zależności od wieku i pojemności pit bike. Starty możliwe są dowolnym sprzęcie: YCF, MRF i Kayo. Standardowo, by uzyskać licencję zawodniczą trzeba mieć skończone 8 lat. Ale dla młodszych dzieci, organizatorzy przewidzieli tzw. jazdy pokazowe- tu zapisać mogę się już sześciolatkowie, to formuła jazd wolnych, bez współzawodnictwa. Starsi zawodnicy, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę ze startami, mają zapewniony debiut w specjalnych grupach- Amator w przypadku off-roadu i Rookie na asfalcie. Żeby otrzymać status zawodnika, trzeba przejść standardowe procedury. Podobnie, jak w innych odmianach motorsportu- przechodzimy badania sportowe, zdajemy licencję zawodniczą, zapisujemy się do wybranego klubu. Od tego momentu zdobywamy punkty i walczymy o tytuły. Alternatywą jest także udział w treningach przed zawodami, tu poza odpowiednim strojem i sprawnym minimotocyklem, nie trzeba spełniać żadnych wymagań. Standardowo każda runda zawodów pit bike będzie relacjonowana na żywo na kanale organizatora youtube.com/otopit Wszystkie informacji możńa zaś uzyskać pod adresem klubu: [email protected]

Kliknij, aby pominąć reklamy

Kalendarz zawodów Mistrzostwa i Puchar Polski Pit Bike 2021

SM -tory asfaltowe

9-10 kwietnia 2021, Runda rozgrzewkowa, Kartodrom Bydgoszcz

2-3 maja 2021, Runda 1, Puchar Polski Pit Bike SM, Autodrom Słomczyn

5-6 czerwca 2021, Runda 3, Puchar Polski Pit Bike SM, Wallrav Race Center, Stary Kisielin

9-10 lipca 2021, Runda 3, Puchar Polski Pit Bike SM, Kartodrom Bydgoszcz

27-29 sierpnia 2021, Mistrzostwa Polski Pit Bike SM, Motopark Koszalin

9-10 października 2021, Runda 4, Puchar Polski Pit Bike SM, Awix Racing Arena Toruń

Off-road

28 marca 2021, Runda 1, Puchar Polski Pit Bike Off-Road, Głażewo

18 kwietnia 2021, Runda 2, Puchar Polski Pit Bike Off-Road, Dąbrowa Górnicza

27 czerwca, Runda 3, Puchar Polski Pit Bike Off-Road, Brodnica

25 lipca, Runda 4, Puchar Polski Pit Bike Off-Road, Wierzchucin Królewski

12 września, Runda 5, Puchar Polski Pit Bike Off-Road, Mórkowo k. Leszna

3 października, Runda 6, Puchar Polski Pit Bike Off-Road, TBA

Źródło: inf. prasowa

AUTOR: Redakcja

Komentarze: 1

  1. nikt tego nie ogląda nawet. Najlepsi w polsce którzy się zmarnowali : Blin, M.Szkopek,Hulewicz i Oleg Pawelec blokują miejsca młodszym zawodniką dominując stawkę. Do tego z litra przeniesli się na pit bikea co? Dziwne że ktokolwiek się tym interesuję choć teraz widzę że tu pusto

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
127 zapytań w 0,352 sek