Home / WMMP / Pierwsze zawody w Polsce za nami

Pierwsze zawody w Polsce za nami

WMMP II rudna Tor Poznań 2014

Automobilklub Wielkopolski w miniony weekend zainaugurował sezon wyścigów motocyklowych w Polsce.  31 maja i 1 czerwca najlepsi motocykliści rywalizujący o punkty w Wyścigowych Motocyklowych Mistrzostwach Polski oraz Pucharze Polski spotkali się w Poznaniu. To był drugi weekend zawodów w obecnym sezonie, ale pierwszy w Polsce.

Wcześniej najszybsi motocykliści ścigali się na Słowacji. Aura bardzo sprzyjała organizatorom i zawodnikom. Na trybunach Toru „Poznań” zarówno w sobotę jak i niedzielę zgromadziło się mnóstwo miłośników ścigania na motocyklach.

W klasie Superbike bezkonkurencyjny okazał się Ireneusz Sikora jadący na BMW HP4. Sikora wygrał oba wyścigi, za każdym razem przyjeżdżając przed legendą polskich motocykli, Januszem Oskaldowiczem. W sobotę na najniższym stopniu podium stanął Mariusz Kondratowicz, a w niedzielę Waldemar Chełkowski. Na treningach najlepsze czasy kręcił Paweł Szkopek, jednak podczas wyścigów miał problemy sprzętowe i ani w sobotę, ani w niedzielę nie dojechał do mety. W klasyfikacji generalnej Superbike Sikora awansował na pozycję lidera, bowiem prowadzący do tej pory Czech Jan Halbich w Poznaniu się nie pojawił.

W stolicy Wielkopolski zjawił się za to jego rodak Michal Filla, który zdominował rywalizację w klasie Superstock 1000. Czech był bezkonkurencyjny już na Słowacji, a w Poznaniu potwierdził swoją wysoką formę. Na drugim miejscu dwukrotnie finiszował Marek Szkopek, a najniższy stopień podium za każdym razem przypadł w udziale wracającemu do wyścigów Marcinowi Walkowiakowi. Filla wygrał wszystkie 4 wyścigi w tym sezonie i z ogromną przewagą prowadzi w klasyfikacji generalnej. Ciekawie zapowiada się walka o drugie miejsce między Szkopkiem, a Walkowiakiem. Na razie punkt więcej na swoim koncie ma Szkopek.

Klasę Supersport zdominował z kolei Sebastian Zielińskiego jadący na Yamaha R6. Zieliński oba wyścigi wygrał z ogromną przewagą i w klasyfikacji generalnej zbliżył się do Igora Kalaba. Czech zwyciężał w obu wyścigach na Słowacji, gdzie nie było Zielińskiego, ale do Poznania nie przyjechał. Pod jego nieobecność kolejne miejsca na podium przypadały Szymonowi Strankowskiemu (2x drugi) oraz Piotrowi Surowcowi (2x trzeci).

Kliknij, aby pominąć reklamy

Najwięcej emocji w Poznaniu dostarczała rywalizacja w klasie Rookie 600. W sobotę pewne zwycięstwo odniósł najszybszy w kwalifikacjach Michał Kojkoł. W niedzielę nie zdołał jednak powtórzyć sobotniego wyniku. Kojkoł stoczył znakomitą walkę z Markiem Chłopkowskim, z której górą wyszedł ten drugi. W klasyfikacji generalnej Kojkoł ma 3 punkty przewagi nad Chłopkowskim i ich rywalizacja zapowiada się niezwykle obiecująco.

W klasie Rookie 1000 błyszczał Emil Wyka na BMW S1000RR. W sobotę Wyka zaciekle walczył o pierwsze miejsce z Durynkiem, który linię mety minął pół sekundy za zwycięzcą. W niedzielę Durynek finiszował na czwartej pozycji. Drugi był Piotr Prendota, a trzeci Kamil Barański z Automobilklubu Wielkopolski. W klasyfikacji generalnej nadal przewodzi Durynek. 10 punktów do niego traci Wyka, który nie startował na Słowacji i w Poznaniu zaczął odrabiać straty.

Wyka okazał się również najlepszy w obu wyścigach klasy Aprilia RSV, która w ten weekend zainaugurowała sezon. Wyka za każdym razem wygrywał z ogromną przewagą nad drugim na linii mety Januszem Mitko. Mitko miał z kolei równie bezpieczną przewagę nad Szymonem Brzyskim, który dwukrotnie finiszował na trzecim miejscu.

Ogromne emocje towarzyszyły wyścigowi z udziałem najmniej doświadczonych motocyklistów startujących w klasie Moto3. Na torze bezkonkurencyjny okazał się 13-letni Marceli Bezulski, ale on startował w charakterze gościa i jego wynik nie był brany pod uwagę. Fenomenalną walkę o pierwsze miejsce stoczyli Wojciech Jakubowski oraz Przemysław Durczyński. Lepszy okazał się Jakubowski, ale Durczyński naciskał do ostatnich metrów. Trzecie miejsce zajął Krzysztof Żyła, który jest liderem klasyfikacji generalnej. Po dwóch wyścigach (jeden na Słowacji) ma 2 punkty przewagi nad Jakubowskim i 9 nad Durczyńskim.

Uczestnicy Mistrzostw Polski i Pucharu Polski teraz będą ścigać się w Czechach. W dniach 19-20 lipca rywalizacja przeniesie na tor w Moście. Do Poznania najszybsi motocykliści powrócą na początku sierpnia. Automobilklub Wielkopolski już dziś zaprasza wszystkich fanów ścigania na Tor Poznań w dniach 2-3 sierpnia.

AUTOR: Thom@s

Założyciel MotoGP.pl - Redaktor Naczelny portalu. Od ponad 10 lat związany ze sportami motorowymi na dwóch i czterech kółkach. Prywatnie zafascynowany motocyklami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
158 zapytań w 1,232 sek