Home / Slider / 10 ciekawostek przed WSBK w Jerez

10 ciekawostek przed WSBK w Jerez

W ten weekend zostaną wznowione mistrzostwa świata World Superbike na torze w Jerez de la Frontera. Zapraszamy do zapoznania się z kilkoma ciekawymi statystykami i faktami przed pierwszą w tym roku hiszpańską rundą World Superbike.

1. W Jerez Tom Sykes w 1. wyścigu dobije do 300 wyścigów w World Superbike. Rekord wszech czasów należy do Troy’a Corsera, który pojechał 377 razy. Drugi jest Noriyuki Haga, mający na koncie 313 wyścigów.
2. Jonathan Rea na Phillip Island osiągnął 170 miejsc na podium, to 40 więcej niż drugi na liście Troy Corser (130).
3. Chaz Davies pojechał w 164 wyścigach dla Ducati. W Jerez będzie miał pierwszą możliwość, aby wyrównać wynik Carla Fogarty’ego, który dla Ducati startował 167 razy. Jednak rekord należy do Lucio Pederciniego, który w latach 1998-2006 dla Ducati wystartował az 176 razy.
4. Po Phillip Island Kawasaki ma już 148 zwycięstw. To wciąż o 210 mniej niż rekordziści – Ducati (358).

Kliknij, aby pominąć reklamy

5. Po Phillip Island Jonathan Rea ma na koncie 89 wygranych wyścigów. To 30 więcej od drugiego na tej liście Carla Fogarty’ego.
6. Pomiędzy zawodnikami z największą liczbą miejsc na podium w Jerez jest remis: Tom Sykes i Chaz Davies stawali na nim po siedem razy. W zeszłym roku nie udało się to ani jednemu, oani drugiemu.
7. Szósta pozycja na starcie jest szczęśliwa dla wspomnianego Daviesa. Walijczyk wygrał wszystkie trzy wyścigi w Jerez, w których startował z tego miejsca.
8. W obecnej stawce WSBK mamy siedmiu zawodników z ośmiu, jacy wygrywali w Jerez: są to Davies (3 wygrane), Alvaro Bautista, Rea, Eugene Laverty, Marco Melandri (po 2 wygrane), Sykes i Michael van der Mark (po 1 zwycięstwie}. Brak jedynie Raymonda Roche, który 2 razy wygrywał w 1990 roku.
9. Tylko trzej producenci notowali w Jerez Superpole: Kawasaki (4 razy), Ducati (2 razy) i Aprilia (raz).
10. W zeszłym roku wszystkie trzy zwycięstwa w Jerez zostały odniesione z drugiej pozycji na starcie.

Źródło: roadracingworld.com

Kliknij, aby pominąć reklamy

AUTOR: Paweł Krupka

Fan sportów motorowych każdego rodzaju - w szczególności Formuły 1, poprzez wyścigi motocyklowe, rajdy samochodowe, a na żużlu kończąc. Na portalu MOTOGP.PL regularnie od 2009 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
120 zapytań w 0,386 sek