Home / Slider / Triumf Ducati w niedzielnym wyścigu w Katarze, Sykes wicemistrzem świata WSBK

Triumf Ducati w niedzielnym wyścigu w Katarze, Sykes wicemistrzem świata WSBK

Cóż za spektakularne zakończenie sezonu dla Chaza Daviesa! Zawodnik Ducati wygrał również drugi wyścig finałowej rundy Mistrzostw Świata Superbike. Drugi na mecie zameldował się Tom Sykes, który tym samym zagwarantował sobie tytuł wicemistrzowski.

Finałowy wyścig musiał zostać przerwany i wznowiony po tym jak w motocyklu zawodnika Pedericini Kawasaki Saeeda Al Sulaiti doszło do uszkodzenia silnika. Jednak po ponownym starcie wszystko było równie chaotyczne, jak wcześniej. Pilot MV Agusty Leon Camier na początku okrążenia rozgrzewkowego nie miał do dyspozycji nawet swojego motocykla. Później jednak zajął właściwe dla siebie miejsce startowe.

Kliknij, aby pominąć reklamy

Tak jak w pierwszym wyścigu, tak i w drugim tempo wyścig w czołówce narzucał Chaz Davies dowożąc tym samym jedenaste zwycięstwo w sezonie. Walijczyk od rundy na Lausitzring jest klasą sam dla siebie.

Jednak niedzielne zmagania chciał też koniecznie wygrać Jonathan Rea. Zawodnik fabrycznego zespołu Kawasaki wyprzedził swojego kolegę zespołowego Toma Sykesa, któremu zajmując wtedy pozycję za Sylvainem Guintolim, groziła utrata drugiego miejsca w generalce. Rea odstąpił jednak od walki o zwycięstwo, kiedy dostrzegł, że nie ma już na nie perspektyw. Wtedy właśnie oddał drugą lokatę Sykesowi. Zanim Johnny dał się wyprzedzić swojemu zespołowemu koledze, uprzyjemnił on sobie czas wykonując whellie. Mistrz zameldował się na mecie 0,5 sekundy za swoim team partnerem. Na pytanie, czy był to przyjacielski gest, czy też upokorzenie, potrafi odpowiedzieć tylko Jonathan.

Jako czwarty szachownicę zobaczył Sylvain Guintoli żegnając się ze swoim zespołem najlepszym tegorocznym wynikiem całego weekendu dla Yamahy. Pozostawił po sobie zamyślone twarze w całym zespole. Drugi zawodnik Yamahy Alex Lowes nie zakończył zmagań wyżej niż na dziesiątym miejscu.

Dobry wyścig przejechał Leon Haslam dojeżdżając na piątym miejscu. Anglik dosiadając Kawasaki zespołu Pedercini, zapewnił włoskiej ekipie najlepszy wynik na suchym torze. Wcześniej piąte miejsce dla tego zespołu zdobył Anthony West w deszczowym wyścigu na torze Sepang w Malezji.

Do mety na szóstym miejscu dojechał zawodnik BMW Jordi Torres. Jednak Raffaele De Rosa, dla którego zespół wystawił trzecią maszynę, długo jechał w wyścigu przed Hiszpanem. Marcus Reitenberger przekroczył linię mety w punktach na piętnastej pozycji.

Solidne ostatnie okrążenie w wykonaniu Nicky’ego Haydena dało Amerykaninowi siódme miejsce. Ogólnie rzecz biorąc aktualny model CBR1000RR nie był w Katarze zbyt konkurencyjny. Michael van der Mark zameldował się na jedenastej pozycji.

Szczęścia w pustynnym wyścigu nie miała też Aprilia. Podczas gdy Alex de Angelis z powodu usterki wycofał się po pierwszym okrążeniu, młodzik Lorenzo Savadori dojechał na dwunastym miejscu.

Szwajcar Domic Schmitter przeciął linię mety na osiemnastej lokacie, pozostawiając za swoimi plecami obu zawodników Teamu Toth Racing.

Nasz dziesięciokrotny Mistrz Polski Paweł Szkopek, dysponując mocno niedoinwestowanym motocyklem, zakończył zmagania na pustynnym obiekcie na ostatnim miejscu ze stratą minuty do zwycięzcy.

Wyniki drugiego wyścigu WSBK podczas finałowej rundy na torze Losail w Katarze:
1. Chaz Davies GBR Aruba.it Racing Ducati 1199R 10 laps
2. Tom Sykes GBR Kawasaki Racing ZX-10R +5.855s
3. Jonathan Rea GBR Kawasaki Racing ZX-10R +6.376s
4. Sylvain Guintoli FRA Pata Crescent Yamaha R1 +8.493s
5. Leon Haslam GBR Pedercini Kawasaki ZX-10R +11.862s
6. Jordi Torres ESP Althea BMW S1000RR +12.232s
7. Nicky Hayden USA Honda Racing CBR1000RR +13.599s
8. Xavi Fores ESP Barni Ducati 1199R +14.210s
9. Raffaele De Rosa ITA Althea BMW S1000RR +14.282s
10. Alex Lowes GBR PATA Crescent Yamaha R1 +14.414s
11. Michael van der Mark NED Honda Racing CBR1000RR +15.169s
12. Lorenzo Savadori ITA IodaRacing Aprilia RSV4 +19.401s
13. Leon Camier GBR MV Agusta RC F4 RR +22.236s
14. Roman Ramos ESP GO Eleven Kawasaki ZX-10R +25.995s
15. Markus Reiterberger GER Althea BMW S1000RR +29.701s

16. Luca Scassa ITA VFT Racing Ducati Panigale R +33.205s
17. Gianluca Vizziello ITA Grillini Kawasaki ZX-10R +44.627s
18. Dominic Schmitter SUI Grillini Kawasaki ZX-10R +44.735s
19. Peter Sebestyen HUN Team Toth Yamaha R1 +45.186s
20. Paweł Szkopek POL Team Toth Yamaha R1 +60.135s

Kliknij, aby pominąć reklamy

Źródło: Crash.net

AUTOR: Paweł Zglejc

Fan motocykli i wyścigów motocyklowych od 2006 roku dzięki takim zawodnikom jak Troy Bayliss, Nicky Hayden, Casey Stoner i James Toseland.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
125 zapytań w 0,481 sek