Home / WSBK / Portimao miejscem przedostatniej rundy WSBK 2012

Portimao miejscem przedostatniej rundy WSBK 2012

Dla wszystkich fanów World Superbike Championship – niestety – sezon 2012 powoli dobiega końca. Do jego zakończenia pozostały zaledwie dwie rundy, a najbliższa odbędzie się na portugalskim torze „Autodromo Internacional do Algarve” już podczas najbliższego weekendu.

Portimao, to nadmorskie miasto w Algarve na południu Portugalii, którą zamieszkuje około 50.000 mieszkańców. Znajduje się prawie 300 kilometrów na południe od stolicy Portugalii – Lizbony i około 70 km na zachód od Faro. Turyści uwielbiają ten malowniczy region z jego dużą ilością plaż, imponujących klifów, pól golfowych oraz wielu innych form wypoczynku. Portimao cieszy się również dobrą opinią jeśli chodzi o sporty motorowe. Unikalny układ toru sprawia, że „Autodromo Internacional do Algarve” jest popularny wśród kierowców samochodów, jak również i motocyklistów. Do obiektu “Algarve Motor Park” przynależy również tor kartingowy oraz szkoła kierowców wyścigowych.

Ultra-nowoczesny tor wyścigowy, znajduje się w pagórkowatym krajobrazie wokół Portimao. Obiekt został oficjalnie otwarty w październiku 2008r., a 02 listopada tego samego roku, odbyła się tu finałowa runda FIM World Superbike Championship, której zwycięzcą w obydwu wyścigach był Troy Bayliss. Od tego czasu, seria WSBK odwiedza Portimao każdego roku.

Obiekt w Algarve stał się również stałym elementem w kalendarzu wielu innych mistrzostw serii motocyklowych i samochodowych, a także miejscem, w którym wiele ekip znajduje ośrodek do spokojnego przeprowadzania testów swoich maszyn.

Wielu kierowców uważa ten tor jako jeden z najpiękniejszych torów na świecie. Ze względu na jego ułożenie, oferuje wiele podjazdów i spadków. Również liczba zakrętów, z długimi łukami jak i nawrotami, czyni tor prawdziwym wyzwaniem zarówno dla zawodników jak i ich zespołów.

Zawodnicy, muszą wykazać wiele odwagi by forsować swoje motocykle do granic możliwości, natomiast zespoły muszą znaleźć odpowiedni set-up, aby poradzić sobie z tymi wszystkimi cechami tego różnorodnego toru, a dobra reakcja kierowcy jest niezbędne, szczególnie podczas wychodzenia z zakrętów. Przy pracy nad set-upem motocykla, mechanicy muszą również pamiętać, że przednie koła potężnych Superbików mogą łatwo stracić kontakt z nawierzchnią toru podczas przejeżdżania przez wzniesienia. Z kolei jednym z najważniejszych fragmentów, jest moment wyjścia z ostatniego zakrętu, który otwiera prostą start-meta o długości blisko jednego kilometra.

Jeśli chodzi o samych zawodników to warto wspomnieć, że na czele klasyfikacji generalnej mistrzostw jest Max Biaggi. Ma on 9,5 punktu przewagi nad swoim rodakiem – Marco Melandrim oraz 26,5 punktu nad Tomem Sykesem. Warto jednak pamiętać, że do zdobycia pozostaje 100 punktów w czterech wyścigach, co sprawia, że mistrzowski tytuł jest wciąż sprawą otwartą, a o jego rozstrzygnięciu może decydować ostatnia prosta na torze Magny Cours, który będzie gospodarzem ostatniej rundy mistrzostw World Superbike Championship 2012.

AUTOR: migal

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
122 zapytań w 0,449 sek