Home / WSBK / Van der Mark i Honda na podium World Superbike w Jerez

Van der Mark i Honda na podium World Superbike w Jerez

Michael van der Mark

Michael van der Mark z ekipy Pata Honda na trzeciej pozycji ukończył pierwszy wyścig jedenastej rundy motocyklowych mistrzostw świata World Superbike w hiszpańskim Jerez. To już trzecie podium ubiegłorocznego mistrza świata kategorii Supersport w jego debiutanckim sezonie na Hondzie CBR1000RR Fireblade SP.

Po starcie z czwartego pola 22-latek wyprzedził jadącego po mistrzostwo świata Jonathana Rea i ukończył pierwszy z dwóch niedzielnych wyścigów na trzecim miejscu, podczas gdy pierwszą dziesiątkę uzupełnił ustępujący mistrz i drugi z motocyklistów zespołu Pata Honda, Francuz Sylvain Guintoli.

Kilka godzin później Holender walczył o kolejne podium, ale po wywrotce tym razem finiszował na trzynastej pozycji, umacniając się jednocześnie na siódmym miejscu w tabeli. Guntioli minął linię mety na dziewiątej lokacie.

„W połowie pierwszego wyścigu byłem w stanie dogonić Leona Haslama i Jonathana Rea, ale musiałem poczekać z atakiem” – relacjonował van der Mark. „Później próbowałem dogonić jadącego na drugim miejscu Chaza Daviesa, ale przyczepność była bardzo niska. Drugi wyścig przebiegał bardzo podobnie, ale upadłem po uślizgu przedniego koła w wolnym zakręcie. Byłem w stanie wrócić na motocykl i jechać niezłym tempem, więc ogólnie mogę być zadowolony z całego weekendu. To był bezproblemowy weekend, co jest bardzo dobre dla mojej motywacji, z kolei podium to wielka motywacja dla całej ekipy.”

Dzięki drugiemu miejscu i kolejnemu podium w kategorii Supersport na drugie miejsce w klasyfikacji generalnej awansował startujący Hondą CBR600RR Amerykanin PJ Jacobsen. Na czwartej pozycji finiszował z kolei w Hiszpanii reprezentujący zespół Pata Honda Kyle Smith.

Triumfatorem Pucharu Europy Juniorów, w którym cała stawka ściga się na identycznych motocyklach Honda CBR650F, został 18-letni Hiszpan Javier Orellana, zaś zdobywczynią Pucharu Europy Kobiet została Avalon Biddle z Nowej Zelandii.

Dwunasta, przedostatnia runda sezonu World Superbike odbędzie się na francuskim torze Magny-Cours w pierwszy weekend października.

Źródło: inf. prasowa

AUTOR: Paweł Krupka

Fan sportów motorowych każdego rodzaju - w szczególności Formuły 1, poprzez wyścigi motocyklowe, rajdy samochodowe, a na żużlu kończąc. Na portalu MOTOGP.PL regularnie od 2009 roku.