Home / Moto2 / Moto3 / 11 zwycięzców, 9 debiutantów – w Katarze rusza kolejny sezon Moto3!

11 zwycięzców, 9 debiutantów – w Katarze rusza kolejny sezon Moto3!

Już w niedzielę rusza sezon Moto3 – w GP Kataru zobaczymy wielu zupełnie nowych w grand prix zawodników. Runda na Losail zapowiada się jak zwykle, doskonale.

W sumie w stawce będziemy mieli 11 byłych zwycięzców przynajmniej jednej rundy grand prix. Najwięcej – właśnie 11 zwycięstw – odniósł Romano Fenati. Niccolo Antonelli ma tych zwycięstw „tylko” cztery. Albert Arenas triumfował trzykrotnie. Dwa zwycięstwa zanotowali w swojej karierze John McPhee, Tony Arbolino i Khairul Idham Pawi. Po jednym razie zwyciężali Andrea Migno, Jaume Masia, Tatsuki Suzuki, Kaito Toba i Sergio Garcia.

Do stawki dołączy wielu najmłodszych zawodników z innych juniorskich serii. Najszybszym debiutantem na testach był Deniz Oncu – który ma już doświadczenie z pojedynych rund Moto3. Turecki zawodnik będzie również najmłodszym zawodnikiem w stawce – ale już w GP Francji tym najmłodszym będzie Barry Baltus. Po prostu, do rundy na Le Mans będzie zastępował go Dirk Geiger, bowiem na razie Baltus nie ma wymaganego wieku minimalnego, by jeździć w Moto3.

Kliknij, aby pominąć reklamy

Dołączają zwycięzcy innych serii: Carlos Tatay, który wygrał puchar Red Bull Rookies Cup w 2019 roku, a także Jeremy Alcoba, który został juniorskim mistrzem CEV Moto3. W gronie tych, którzy mogą namieszać w najniższej klasie będą również Yuki Kunii, Jason Dupasquier, Maimilian Kofler, Davide Pizzoli oraz Ryusei Yamanaka.

Co ciekawe, od 2007 roku, gdy Katar został pierwszą rundą sezonu, tylko raz zawodnik, którego zabrakło na podium w Losail, został później mistrzem świata. Był to Mike di Meglio, który był czwarty w 2008 roku, i w tym samym sezonie został czempionem w najniższej klasie. W pozostałych przypadkach mistrzem zawsze zostawał ktoś, to na Losail stał na podium.

Na torze Losail w ostatnich latach (od sezonu 2015) najlepiej radzi sobie Honda. Ostatnim zawodnikiem, który wygrywał na innej maszynie, był Jack Miller, który triumfował w 2014 roku. Ale KTM nie stoi na stracownej pozycji – Aron Canet na takiej maszynie był na podium w zeszłym roku.

Wyścig klasy Moto3 odbędzie się w niedzielę 8 marca, o godzinie 14:00 czasu polskiego. Tutaj pełen harmonogram weekendu o GP Kataru 2020.

Źródło: motogp.com
Fot. facebook.com/pg/kaitotoba

Kliknij, aby pominąć reklamy

AUTOR: Paweł Krupka

Fan sportów motorowych każdego rodzaju - w szczególności Formuły 1, poprzez wyścigi motocyklowe, rajdy samochodowe, a na żużlu kończąc. Na portalu MOTOGP.PL regularnie od 2009 roku.

komentarze 3

  1. Szkoda tylko że tylko 3 konstruktorów (chociaż w zasadzie 2 bo Husqvarna jest w zasadzie KTM ze zmienioną nazwą)

  2. „Co ciekawe, od 2007 roku, gdy Katar został pierwszą rundą sezonu, tylko jeden zawodnik, który zdobył podium na Losail, został później mistrzem świata. Był to Mike di Meglio, który był czwarty w 2008 roku, i w tym samym sezonie został czempionem w najniższej klasie.”

    ???

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
160 zapytań w 1,308 sek