Home / Moto2 / Moto3 / GP Hiszpanii: Baldassarri najlepszy w dreszczowcu! Gardner w centrum medycznym

GP Hiszpanii: Baldassarri najlepszy w dreszczowcu! Gardner w centrum medycznym

Lorenzo Baldassarri wygrał skrócony wyścig po karambolu, w którym główny udział wzięli Remy Gardner i Alex Marquez. Dla Włocha to trzecie zwycięstwo w sezonie. Podium dopełnili zdobywca PP Jorge Navarro oraz drugi z zawodników zespołu Sito Ponsa, Augusto Fernandez.

Problemy techniczne zmusiły Tetsutę Nagashimę do startu z alei serwisowej. Atomowy start zaliczył Augusto Fernandez, który jako lider złożył się w pierwszy zakręt. Pomiędzy pierwszym a drugim zakrętem doszło potężnego karambolu, w którym brało udział kilku kierowców. Remy Gardner zaliczył wysiadkę na wyjściu z pierwszego łuku, w wyniku czego na jego motocykl najechał Alex Marquez. Incydent ten uruchomił łańcuch przyczynowo-skutkowy w postaci kolejnych wywrotek. Upadek zaliczył Dimas Ekky Pratama, który także nie ustrzegł się maszyny Australijczyka. Na lecącego po asfalcie Indonezyjczyka natrafił Marco Bezzecchi, w efekcie czego także wylądował “na deskach”. Stewardzi podjęli natychmiastową decyzję o wywieszeniu czerwonej flagi. Przez napięty harmonogram weekendu wyścig został skrócony do piętnastu okrążeń.

Zawodnicy na tor wyjechali ponownie o godzinie 12.35. Remy Gardner i Dimas Ekky Pratama znajdowali się w tym czasie w centrum medycznym, z kolei Alex Marquez czekał w boksie, aż mechanicy poskładają jego motocykl. Szybka praca zaowocowała ponownym wyjazdem na tor – Hiszpan musiał jednak startować z pit-lane, gdyż jego ekipa przekroczyła czas, w jakim mogła trzymać swojego zawodnika w garażu. Jorge Navarro ponownie stracił prowadzenie na rzecz Fernandeza. Za Augusto podążał lider tabeli, a zarazem jego zespołowy partner Lorenzo Baldassarri. Przed Navarro znajdował się także Thomas Luthi i Xavi Vierge. Kolejne pozycje zajmowali Fabio DiGiannantonio, Tetsuta Nagashima, Brad Binder, Sam Lowes i Nicolo Bulega. Restart dla Nagashimy był wyjątkowo korzystny, gdyż mógł startować z wywalczonej w kwalifikacjach dziewiątej pozycji. W zakręcie trzynastym doszło do kontaktu między Binderem i Marcelem Schrotterem, w efekcie czego Niemiec musiał ratować się wyjazdem na pobocze, a to poskutkowała utratą wielu pozycji.

Kliknij, aby pominąć reklamy

Kierowcy zespołu Sito Ponsa nadawali ton rywalizacji. Na tylnym kole Vierge podążał Navarro. Na końcu stawki znajdował się Marquez, który na tym etapie rywalizacji tracił 3,5 sekundy do Xaviego Cardelusa. Wywrotkę w drugim zakręcie zaliczył weteran serii, Simone Corsi.

Baldassarri starał się niwelować stratę do zespołowego partnera, jednak Fernandez nie dawał za wygraną. Tempo podkręcił także Navarro, który po wyprzedzeniu Xaviego Vierge próbował odrabiać straty do czołowej trójki. Skuteczny atak na DiGię przeprowadzili natomiast Binder i Lowes.

Na dziesięć kółek przed metą Balda siedział już na tylnym kole Fernandeza. Duet ekipy Sito Ponsa odskoczyli od Thomasa Luthiego, do którego z kolei zbliżała się grupa prowadzona przez Navarro. W dziesiątym zakręcie wywrotkę zaliczył Mattia Pasini.

W ostatnim nawrocie toru Balda zdołał przeprowadzić skuteczny atak na Fernandeza. W dziewiątce natomiast z wyścigiem pożegnał się Sam Lowes – Brytyjczyk był jednak w stanie powrócić do rywalizacji. Słabnący Luthi stracił pozycję na rzecz Navarro. Kolejnym zawodnikiem, który pożegnał się z rywalizacją w dziesiątce, był Jorge Martin.

Fernandez, pomimo utraty prowadzenia, był w stanie utrzymywać tempo Baldy. Straty niwelowali do nich Navarro, Luthi, Binder i Vierge. Na siódmej pozycji podążał Nagashima. Japończyk wyprzedzał Nicolo Bulegę, Ikera Lecuonę, Lucę Mariniego, DiGię oraz Eneę Bastianiniego.

Na pięć okrążeń przed metą mieliśmy do czynienia z trzema duetami walczącymi o poszczególne pozycje. O zwycięstwo pojedynkowali się Balda i Fernandez, o trzecie miejsce Navarro i Luthi, natomiast o piątą lokatę Binder i Vierge.

W przeciągu kolejnych dwóch kółek Baldassarri nieco odskoczył od Fernandeza, z kolei do Hiszpana znacznie zbliżył się jego rodak Navarro. Dystans do reprezentantów Półwyspu Iberyjskiego tracił z kolei Thomas Luthi.

Jeszcze przed zakończeniem przedostatniego okrążenia Navarro zdołał wyprzedzić Fernandeza. Do Baldassarriego tracił jednak około 0,8 sekundy. Hiszpan robił, co mógł, jednak lider klasyfikacji generalnej nie popełnił żadnego błędu i pewnie przeciął linię mety, odnosząc tym samym trzecie zwycięstwo w sezonie. Podium dopełnił Fernandez, natomiast kolejne miejsca zajęli Luthi, Binder, Vierge, Nagashima, Marini, Bulega i Lecuona. Pozostał punkty wywalczyli Bastianini, DiGia, Dominique Aegerter, Andrea Locatelli oraz Marcel Schrotter.

Lorenzo Baldassarri powiększył przewagę do siedemnastu punktów nad Thomem Luthim. Schrotter tracił już dwadzieścia siedem.

Kliknij, aby pominąć reklamy

Wyniki wyścigu Moto2 w GP Hiszpanii w Jerez:

 1. Lorenzo Baldassarri ITA Flexbox HP 40 (Kalex) 25m 33.841s
 2. Jorge Navarro SPA HDR Heidrun Speed Up (Speed Up) 25m 34.200s
 3. Augusto Fernandez SPA Flexbox HP 40 (Kalex) 25m 34.932s
 4. Thomas Luthi SWI Dynavolt Intact GP (Kalex) 25m 36.269s
 5. Brad Binder RSA Red Bull KTM Ajo (KTM) 25m 37.608s
 6. Xavi Vierge SPA EG 0,0 Marc VDS (Kalex) 25m 38.796s
 7. Tetsuta Nagashima JPN ONEXOX TKKR SAG Team (Kalex) 25m 41.683s
 8. Luca Marini ITA SKY Racing Team VR46 (Kalex) 25m 41.867s
 9. Nicolo Bulega ITA SKY Racing Team VR46 (Kalex) 25m 42.412s
 10. Iker Lecuona SPA American Racing KTM (KTM) 25m 44.076s
 11. Enea Bastianini ITA Italtrans Racing Team (Kalex) 25m 44.286s
 12. Fabio Di Giannantonio ITA HDR Heidrun Speed Up (Speed Up) 25m 46.549s
 13. Dominique Aegerter SWI MV Agusta Idealavoro Forward (MV Agusta) 25m 48.020s
 14. Andrea Locatelli ITA Italtrans Racing Team (Kalex) 25m 49.311s
 15. Marcel Schrotter GER Dynavolt Intact GP (Kalex) 25m 50.029s
 16. Bo Bendsneyder NED NTS RW Racing GP (NTS) 25m 52.176s
 17. Somkiat Chantra THA IDEMITSU Honda Team Asia (Kalex) 25m 54.785s
 18. Steven Odendaal RSA NTS RW Racing GP (NTS) 25m 56.432s
 19. Lukas Tulovic GER Kiefer Racing (KTM) 25m 59.737s
 20. Joe Roberts USA American Racing KTM (KTM) 26m 0.991s
 21. Stefano Manzi ITA MV Agusta Idealavoro Forward (MV Agusta) 26m 1.728s
 22. Marco Bezzecchi ITA Red Bull KTM Tech 3 (KTM) 26m 2.153s
 23. Philipp Oettl GER Red Bull KTM Tech 3 (KTM) 26m 2.904s
 24. Alex Marquez SPA EG 0,0 Marc VDS (Kalex) 26m 6.152s
 25. Xavi Cardelus AND Sama Qatar Angel Nieto Team (KTM) 26m 35.828s
  Jorge Martin SPA Red Bull KTM Ajo (KTM) DNF
  Sam Lowes GBR Federal Oil Gresini Moto2 (Kalex) DNF
  Mattia Pasini ITA Sama Qatar Angel Nieto Team (KTM) DNF
  Simone Corsi ITA Tasca Racing Scuderia Moto2 (Kalex) DNF
  Remy Gardner AUS ONEXOX TKKR SAG Team (Kalex) DNS
  Dimas Ekky Pratama INA IDEMITSU Honda Team Asia (Kalex) DNS

AUTOR: Mefisto

Komentarze: 1

 1. Ciekawostki:
  Nicolo Bulega po raz pierwszy w tym sezonie ukończył wyścig i zdobył pkt. za 9 miejsce.
  Enea Bastianini zrobił krok wstecz i po 3x 9 miejscu, dzisiaj zajął 11 pozycję.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
165 zapytań w 0,482 sek