Home / Moto2 / Moto3 / GP Indonezji: Historyczne zwycięstwo Somkiata Chantry w Moto2!

GP Indonezji: Historyczne zwycięstwo Somkiata Chantry w Moto2!

Somkiat Chantra pojechał fenomenalny wyścig w niepewnych warunkach na torze Mandalika i sięgnął po premierowe zwycięstwo! Podium dopełnili najlepsi w Katarze Celestino Vietti i Aron Canet. Za podium znalazł się Sam Lowes i Augusto Fernandez. Dziewiąte miejsce po karze long-lap zajął Pedro Acosta. Mistrz Świata Moto3 nie prezentował jednak oszałamiającej formy.

Zawodnicy mieli do przejechania piętnaście okrążeni. Pierwszym liderem wyścigu został Taj Somkiat Chantra, który wyprzedził na starcie zdobywcę PP Sama Lowesa. Trzecią pozycję zajmował Jake Dixon, który wyprzedzał Simone Corsi, Celestino Vietti, Albert Arenas, Aron Canet, Augusto Fernandez oraz Pedro Acosta. Czołową dziesiątkę dopełniał Tony Arbolino przed Cameronem Beaubierem i i Marcosem Ramirezem.

Kliknij, aby pominąć reklamy

Canet prezentował się znakomicie Hiszpan awansował z trzynastej na czwartą pozycję w zaledwie jedno okrążenie. Znajdował się jednak blisko 0,7 sekundy za trzecim Dixonem. Pogubili się Corsi i Arenas, którzy spadli odpowiednio na szóstą i dziesiątą lokatę. Z przewagą pół sekundy nad Lowesem prowadził Chantra.

Na trzecim okrążeniu znajdujący się na siódmym miejscu Acosta odbył karę long-lap. Mistrz Świata Moto3 spadł na piętnastą pozycję. Chantra zwiększył przewagę nad Lowesem do blisko 0,8 sekundy. Brytyjczyka coraz mocniej naciskał jego rodak Dixon. Zbliżali się również Canet i Vietti.

Na czwartym kółku Lowes zaczął tracić pozycje. Najpierw na rzecz Dixona, a zaraz potem Caneta. Chwilę później, w dziesiątym zakręcie, wywrócił się młodszy z Anglików. W międzyczasie z wyścigiem pożegnał się również weteran serii Corsi. Na torze zaczęły pojawiać się pierwsze krople deszczu. Znakomicie prezentował się Chantra – Taj posiadał już ponad 1,6 sekundy nad Canetem. Duże straty do czwartego Viettiego notował Arbolino – kierowca Marc VDS znajdował się blisko pięć sekund za rodakiem. Po karze long-lap na dziesiąte miejsce awansował Acosta.

Vietti uporał się z Lowesem i podążał za Canetem. Chantra utrzymywał 1,6 sekundy. Na siódme miejsce awansował Fermin Aldeguer, który kilka kółek wcześniej znajdował się poza czołową dziesiątką. Niezbyt dobrze radził sobie Ai Ogura – Japończyk znajdował się na jedenastej pozycji.

Do końca pozostawało dziesięć okrążeni. Chantra miał już blisko 1,8 sekundy przewagi. Świetnie prezentował się Vietti, który przypuścił skuteczny atak na Caneta. Włoch i Hiszpan odstawali na ponad 1,5 sekundy Sama Lowesa. Brytyjczyk posiadał jednak komfortową przewagę nad Feldeguerem w postaci ponad czterech sekund. Młody Hiszpan w międzyczasie wyprzedził wspólnie z Tonym Arbolino Augusto Fernandeza. Ogura wyprzedził Acostę, awansując na dziewiąte miejsce. W zakręcie dziesiątym tymczasem wywrócił się inny z reprezentantów Tajlandii, Kemnith Kubo.

Na siedem kółek przed metą Chantra posiadał już ponad dwie sekundy przewagi nad Viettim. Pół sekundy za liderem tabeli znajdował się jej wicelider Canet. Już ponad dwie sekundy za kierowcą zespołu Sito Ponsa plasował się Lowes. Stratę do Anglika niwelował Aldeguer – nadal jednak oscylowała w granicach czterech sekund. Augusto Fernandez odzyskał szóste miejsce kosztem Arbolino, natomiast Ogura przypuścił skuteczny atak na ósmego Alberto Arenasa. Czołową dziesiątkę nadal okupował Acosta.

Na cztery okrążenia przed końcem Chantra był już ponad trzy sekundy przed Viettim i Canetem. Pewnie na czwartej lokacie jechał Lowes. Fernandez zwiększył tempo względem bezpośrednich rywali, dzięki czemu odzyskał lokatę kosztem Aldeguera. Młody Hiszpan otrzymał ostrzeżenie za przekraczanie limitów toru. Na siódmą lokatę awansował Ogura, który wyprzedził Arbolino. Czołową dziesiątkę dopełniali dwaj ostatni mistrzowie Moto3 – Arenas i Acosta.

Do końca pozostawało ostatnie kółko. Z bezpieczną przewagą prowadził Chantra, który stał przed historycznym wyczynem. Vietti trzymał na dystans Caneta. Lowes pogodzony z czwartym miejscem tracił do rywali już 3,5 sekundy. Piątą lokatę zajmował Fernandez przed Ogurą i Aldeguerem. Na dziewiąte miejsce po ciekawej walce z Arenasem awansował Acosta.

STAŁO SIĘ! Somkiat Chantra sięgnął po historyczne zwycięstwo! Podium dopełnili Vietti i Canet, którzy umocnili się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej kategorii Moto2. Kolejne pozycje zajęli Lowes, Fernandez, Ogura i Aldeguer. Czołową dziesiątkę dopełnili Arbolino, Acosta i Arenas.

Kliknij, aby pominąć reklamy
Wyniki wyścigu
POS RIDER NAT TEAM BIKE TIME
1 Somkiat Chantra THA IDEMITSU Honda Team Asia (KALEX) 25m 40.876s
2 Celestino Vietti ITA Mooney VR46 Racing Team (KALEX) 25m 44.106s
3 Aron Canet SPA Flexbox HP40 (KALEX) 25m 45.242s
4 Sam Lowes GBR Elf Marc VDS Racing Team (KALEX) 25m 48.794s
5 Augusto Fernandez SPA Red Bull KTM Ajo (KALEX) 25m 53.104s
6 Ai Ogura JPN IDEMITSU Honda Team Asia (KALEX) 25m 53.260s
7 Fermín Aldeguer SPA MB Conveyors Speed Up (BOSCOSCURO) 25m 53.572s
8 Tony Arbolino ITA Elf Marc VDS Racing Team (KALEX) 25m 55.423s
9 Pedro Acosta SPA Red Bull KTM Ajo (KALEX) 25m 58.662s
10 Albert Arenas SPA Inde GASGAS Aspar Team (KALEX) 25m 59.203s
11 Joe Roberts USA Italtrans Racing Team (KALEX) 25m 59.385s
12 Cameron Beaubier USA American Racing (KALEX) 25m 59.442s
13 Jorge Navarro SPA Flexbox HP40 (KALEX) 26m 0.587s
14 Jeremy Alcoba SPA Liqui Moly Intact GP (KALEX) 26m 0.836s
15 Bo Bendsneyder NED Pertamina Mandalika SAG Team (KALEX) 26m 1.427s
16 Marcel Schrotter GER Liqui Moly Intact GP (KALEX) 26m 3.923s
17 Marcos Ramirez SPA MV Agusta Forward Racing (MV AGUSTA) 26m 4.094s
18 Manuel Gonzalez SPA Yamaha VR46 Master Camp Tea (KALEX) 26m 5.055s
19 Romano Fenati ITA MB Conveyors Speed Up (BOSCOSCURO) 26m 6.009s
20 Lorenzo Dalla Porta ITA Italtrans Racing Team (KALEX) 26m 7.830s
21 Filip Salac CZE Gresini Racing Moto2 (KALEX) 26m 8.554s
22 Gabriel Rodrigo ARG Pertamina Mandalika SAG Team (KALEX) 26m 10.424s
23 Zonta Van Den Goorbergh NED RW Racing GP (KALEX) 26m 12.649s
24 Alessandro Zaccone ITA Gresini Racing Moto2 (KALEX) 26m 13.312s
25 Niccolò Antonelli ITA Mooney VR46 Racing Team (KALEX) 26m 14.850s
Sean Dylan Kelly USA American Racing (KALEX) DNF
Jake Dixon GBR Inde GASGAS Aspar Team (KALEX) DNF
Keminth Kubo THA Yamaha VR46 Master Camp Tea (KALEX) DNF
Simone Corsi ITA MV Agusta Forward Racing (MV AGUSTA) DNF

Źródło: www.crash.net

AUTOR: Mefisto

komentarze 4

  1. Ogromne gratulacje dla Chantry za pierwsze zwycięstwo!
    Dla Taja jest to nie tylko pierwsze zwycięstwo, ale także pierwsze podium w karierze i to nie tylko w Moto2, ale także we wszystkich klasach (zaliczył jeden start w Moto3). Dodatkowo jest pierwszym w całej historii Tajem, który wygrał wyścig Motocyklowych Mistrzostw Świata licząc wszystkie klasy. Tajlandia jest 31 krajem, z którego pochodzi przynajmniej jeden zwycięzca wyścigu MŚ licząc WSZYSTKIE klasy.

  2. A na zdjęciu Ogórek ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
169 zapytań w 1,328 sek