Home / Moto2 / Moto3 / TT Assen: Druga wygrana Ogury w sezonie w Moto2!

TT Assen: Druga wygrana Ogury w sezonie w Moto2!

Ai Ogura powrócił do formy sprzed dwóch lat i daje wyraźny sygnał, że jest gotowy na MotoGP! Japończyk wykorzystał błąd Fermina Aldeguera, który musiał odbyć karę „long-lap” i ostatecznie nie dał się mu wyprzedzić na finiszu. To druga wygrana w sezonie dla Japończyka! Podium dopełnił Sergio Garcia, który pod koniec rywalizacji wyraźnie ratował się przed upadkiem z powodu kompletnego zużycia opon. Dzięki temu jego team-partner z Kraju Kwitnącej Wiśni zbliżył się do niego w klasyfikacji generalnej, awansując na 2. miejsce. Straty niestety będzie ponosić nieobecny na gridzie z powodu kontuzji Joe Roberts.

Zmagania przebiegały w sprzyjających warunkach. Zawodnicy mieli do przejechania 22. okrążenia. Z pole position startował Fermin Aldeguer. Obok niego ustawili się Ai Ogura i Sergio Garcia. Na starcie niestety zabrakło Joe Robertsa. Amerykanin złamał obojczyk w wyniku piątkowej wywrotki.

Aldeguer stracił prowadzenie na rzecz Ogury. Fermin szybko jednak skontrował Japończyka. Aia próbował zaatakować jeszcze Garcia, jednak ten zdołał się wybronić. Ich walkę wykorzystał Tony Arbolino, który wyprzedził Sergio. Lidera tabeli skutecznie zaatakował również Alonso Lopez. Szóste miejsce zajmował Manu Gonzalez, który wyprzedzał Alberta Arenasa, Diogo Moreirę i Jake’a Dixona. Czołową dziesiątkę dopełniał Senna Agius.

Aldeguer narzucał tempo rywalizacji. Hiszpan zyskał kilkaset metrów dystansu nad rywalami, którzy wymieniali się pozycjami. O drugą lokatę walczyli bowiem Ogura, Lopez, Arbolino i Garcia, który uzyskał najlepszy czas okrążenia. Za szóstym Gonzalezem jechał Dixon, który skutecznie zaatakował Moreirę. Arenas spadł natomiast na dziewiąte miejsce. Do czołowej dziesiątki wskoczył Celestino Vietti, który wyprzedził Agiusa.

Czwarte okrążenie wyścigu. Aldeguer poprawił rekord toru. Ustanowiony czas był już wyraźnie lepszy od wyczynu Raula Fernandeza z 2021 roku. Hiszpan posiadał ponad 0,6 sekundy nad Ogurą, który wyprzedzał Garcię i Lopeza. Lider tabeli w bezpardonowy sposób wyprzedził rodaka w pierwszym zakręcie toru. Na piąte miejsce wskoczył Gonzalez, który pokonał Arbolino. Vietti natomiast skutecznie zaatakował dziewiąte miejsce Arenasa.

Kliknij, aby pominąć reklamy

Na piątym kółku Garcia wskoczył na drugą lokatę. Lider tabeli tracił jednak do Aldeguera już prawie sekundę. Fermin musiał jednak uważać, gdyż dostał ostrzeżenie za przekraczanie limitów toru. Za Garcią jechali Ogura i Lopez. Arbolino skontrował piątego Gonzaleza. Tymczasem wywrotkę zaliczył lokalny faworyt Zonta van der Goorbergh. Z wyścigiem pożegnał się również po wywrotce Aron Canet i Albert Arenas! Temu pierwszemu wyraźnie nie układa się obecny sezon.

Siedem okrążeń za nami. Aldeguer ponownie poprawił rekord toru! Utrzymywał przewagę około sekundy nad Garcią. Jak cień, za Hiszpanem, jechali Ogura i Lopez. Pół sekundy do Alonso tracił Arbolino, który miał za sobą Gonzaleza i Dixona. W czołowej dziesiątce jechali jeszcze Diogo Moreira, Somkiat Chantra i Senna Agius. Tymczasem Daniel Munoz otrzymał karę dłuższego przejazdu za przecięcie szykany. Problemy z motocyklem miał natomiast Celestino Vietti. Włoch zjechał na pobocze, jednak po kilkunastu sekundach powrócił do zmagań. Stracił jednak wiele pozycji i musiał odrabiać straty.

Na dziewiątym kółku Garcia poprawił rekord toru Aldeguera! Fermin w międzyczasie zyskał jednak ponad sekundę przewagi nad liderem tabeli, gdyż prezentował równiejsze tempo. Dystans do Garcii i Ogury tracił Lopez. Alonso nadal posiadał jednak około pół sekundy przewagi nad Arbolino, Gonzalezem i Dixonem. Tymczasem z wyścigiem w wyniku wywrotki pożegnał się Ayumu Sasaki. Fatalny sezon dla japońskiego debiutanta!

Półmetek rywalizacji. Aldeguer odpowiedział na tempo Garcii i Ogury. Hiszpan zwiększył przewagę nad rodakiem i Japończykiem do blisko 1,5 sekundy. Ci powiększyli aż do 2,5 sekundy przewagę nad Lopezem, którego dogonili Arbolino, Gonzalez i Dixon. Nieopodal znajdował się również Chantra, który skutecznie zaatakował ósmą pozycję Moreiry. Pozycję w czołowej dziesiątce utrzymywał Agius. Mario Aji otrzymał natomiast polecenie oddania pozycji za wyprzedzenie przy żółtych flagach.

Na dwunastym kółku Lopez w końcu został wyprzedzony przez Arbolino. Alonso naciskał również Manu Gonzalez. Tymczasem Garcia popełnił błąd w czternastym zakręcie, co wykorzystał Ogura. Przewaga Aldeguera nad rodakiem i Japończykiem wzrosła już do 1,8 sekundy.

Dziewięć okrążeń do końca. Ogura narzucił bardzo wysokie tempo, dzięki czemu odrabiał stratę do Aldeguera. Lider wyścigu w tym momencie otrzymał karę za regularne przekraczanie limitów toru! To wyraźnie komplikowało sytuację Hiszpana i zwiększało szansę na ciekawą rywalizację! Tymczasem dobrze spisywał się Jake Dixon. Anglik wyprzedził nie tylko Lopeza, ale również Arbolino i jechał na czwartej pozycji. Tracił jednak wyraźnie do Ogury i Garcii. Siódmego Gonzaleza skutecznie zaatakował natomiast Chantra.

Siedem kółek do mety. Aldeguer z przewagą 1,4 sekundy odbył karę „long-lap”! W konsekwencji spadł za Ogurę i Garcię. Do duetu ekipy MT Helmets tracił około pół sekundy. Zapowiadała się więc niezwykle ekscytująca walka! Ponad pięć sekund dalej, w grze o czwartą lokatę, było aż pięciu zawodników. Grupę prowadził Dixon, a za nim jechali Arbolino, Chantra, Lopez i Gonzalez. Taj w międzyczasie wyprzedził Alonso.

Kliknij, aby pominąć reklamy

Pięć okrążeń do końca. Aldeguer dogonił Ogurę i Garcię. Lider tabeli naciskał Japończyka, jednak póki co nie był w stanie go zaatakować. Czołowa trójka posiadała zdecydowanie wyższe tempo od drugiej grupy. Ich przewaga została zwiększona już ponad sześciu sekund! Grupę pościgową nadal prowadził Dixon.

Na cztery kółka przed metą, w pierwszym zakręcie, Garcia skutecznie zaatakował Ogurę! Japończyk zdołał go jednak skontrować. Ich walkę oglądał Aldeguer. Garcia stracił przyczepność na wyjściu z „dziewiątce”, dzięki czemu Fermin zaatakował rodaka w „dziesiątce”.

Trzy okrążenia do końca. Kolejne błędy popełniał Garcia, który najwyraźniej nie miał już przyczepności. Momentalnie stracił ponad sekundę do Aldeguera, który naciskał Ogurę! Czwartego Dixona trzymali pod presją natomiast Arbolino i Chantra. Kontakt z nimi stracił Lopez, który musiał obawiać się Gonzaleza i Marcosa Ramireza. Zespołowy partner Joe Robertsa wyprzedził bowiem Agiusa i prezentował mocne tempo.

Dwa kółka do mety. Garcia nie liczył się już w walce o wygraną. Prowadził Ogura, jednak jak cień podążał za nim Aldeguer. Mogliśmy być niemal pewni, że spróbuje ataku na ostatnim okrążeniu. Tymczasem Dixon zyskał 0,7 nad Chantrą, który w międzyczasie wyprzedził Arbolino. Ramirez był natomiast coraz bliżej Lopeza i Gonzaleza.

Finałowe okrążenie! Aldeguer nadal podążał za Ogurą. Poważne problemy z przyczepnością opon miał Garcia, który o mało nie zaliczył wywrotki! Lider tabeli posiadał jednak wyraźną przewagę nad Dixonem, który na dobre odskoczył od Chantry.

Ai Ogura pojechał znakomite ostatnie kółko, dzięki czemu pewnie przeciął linię mety przed Aldeguerem, nie dając mu szansy na atak! Podium dopełnił Garcia, który przy okazji otrzymał ostrzeżenie za przekraczanie limitów toru. Lider klasyfikacji generalnej miał jednak szczęście, że wcześniej wypracował przewagę nad Dixonem. Jego tempo pod koniec było bowiem bardzo słabe. Dixon ostatecznie przeciął linię mety czwarty. Piątą pozycję zajął Chantra, którego do końca naciskał Arbolino. Pojedynek o siódme miejsce wygrał ostatecznie Ramirez, który wyprzedził Lopeza i Gonzaleza. Czołową dziesiątkę dopełnił Agius, którego o mały włos nie wyprzedził Vietti. Włoch po chwilowych problemach z maszyną wrócił do rywalizacji i zdołał wyratować kilka punktów. Pozostałe punkty wywalczyli Dennis Foggia, Jeremy Alcoba, Bo Bendsneyder i Darryn Binder.

Sergio Garcia (138 pkt.) nadal prowadzi w klasyfikacji generalnej. Straty odrabia do niego jednak Ai Ogura (124 pkt.), który wyprzedził w punktacji nieobecnego Joe Robertsa (115 pkt.). Jest nam niezmiernie przykro z powodu Amerykanina, który walczy przecież o kontrakt w MotoGP. Z dorobkiem 83. punktów 5. miejsce zajmuje Fermin Aldeguer, który traci cztery „oczka” do team-partnera Alonso Lopeza. Nie tak zapewne wyobrażał sobie pierwszą fazę sezonu przyszły zawodnik klasy królewskiej i przedsezonowy faworyt Moto2.

Już za tydzień rywalizacja o GP Niemiec na Sachsenringu!

Wyniki wyścigu
Pos Rider Nat Team Time
1 Ai Ogura JPN MT Helmets – MSI (Boscoscuro) 35m 27.293s
2 Fermin Aldeguer SPA Folladore Speed Up (Boscoscuro) +0.571s
3 Sergio Garcia SPA MT Helmets – MSI (Boscoscuro) +4.252s
4 Jake Dixon GBR CFMoto Inde Aspar Team (Kalex) +8.985s
5 Somkiat Chantra THA IDEMITSU Honda Team Asia (Kalex) +9.949s
6 Tony Arbolino ITA Elf Marc VDS Racing (Kalex) +10.069s
7 Marcos Ramirez SPA OnlyFans American Racing Team (Kalex) +12.488s
8 Alonso Lopez SPA Folladore Speed Up (Boscoscuro) +12.592s
9 Manuel Gonzalez SPA QJMOTOR Gresini (Kalex) +12.734s
10 Celestino Vietti ITA Red Bull KTM Ajo (Kalex) +12.986s
11 Senna Agius AUS Liqui Moly Husqvarna Intact GP (Kalex) +13.086s
12 Dennis Foggia ITA Italtrans Racing Team (Kalex) +14.830s
13 Jeremy Alcoba SPA Yamaha VR46 Master Camp Team (Kalex) +17.188s
14 Bo Bendsneyder NED Preicanos Racing Team (Kalex) +17.764s
15 Darryn Binder RSA Liqui Moly Husqvarna Intact GP (Kalex) +23.144s
16 Diogo Moreira BRA Italtrans Racing Team (Kalex) +23.663s
17 Barry Baltus BEL RW – Idrofoglia Racing GP (Kalex) +29.783s
18 Marcel Schrotter GER Red Bull KTM Ajo (Kalex) +33.376s
19 Izan Guevara SPA CFMoto Inde Aspar Team (Kalex) +33.452s
20 Daniel Munoz SPA Preicanos Racing Team (Kalex) +42.802s
21 Alex Escrig SPA KLINT Forward Factory Team (Forward) +50.664s
22 Mario Aji INA IDEMITSU Honda Team Asia (Kalex) +52.172s
23 Xavier Artigas SPA KLINT Forward Factory Team (Forward) +52.610s
24 Jaume Masia SPA Preicanos Racing Team (Kalex) +52.672s
25 Ayumu Sasaki JPN Yamaha VR46 Master Camp Team (Kalex) DNF
26 Albert Arenas SPA QJMOTOR Gresini (Kalex) DNF
27 Aron Canet SPA Fantic Racing (Kalex) DNF
28 Zonta van den Goorbergh NED RW – Idrofoglia Racing GP (Kalex) DNF
29 Xavi Cardelus AND Fantic Racing (Kalex) DNS
30 Joe Roberts USA OnlyFans American Racing Team (Kalex) DNS
31 Filip Salac CZE Elf Marc VDS Racing (Kalex) DNS

AUTOR: Mefisto

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
153 zapytań w 2,112 sek