Home / Moto2 / Moto3 / TT Assen: Ortola wygrywa z Veijerem w Moto3 w ostatniej szykanie !

TT Assen: Ortola wygrywa z Veijerem w Moto3 w ostatniej szykanie !

Ivan Ortola sprawił przykrość holenderskim kibicom. Pokonał w ostatniej szykanie toru Collina Veijera, dzięki czemu sięgnął po pierwszą w sezonie wygraną! Dla Holendra to jednak i tak świetny wynik, gdyż awansował na drugą pozycję w klasyfikacji generalnej Moto3! Walkę o najniższy stopień podium w GP Holandii wygrał David Munoz. Lider tabeli David Alonso, po okresie dominacji, dziś musiał pogodzić się z piątą lokatą. Jeszcze gorzej poszło Danielowi Holgado, który zajął dopiero 11. pozycję.

Rywalizacja przebiegała w sprzyjających warunkach. Zawodnicy mieli do przejechania 20. okrążeń. Z pole position startował debiutant Angel Piqueras. Obok niego ustawili się Tayio Furusato i Collin Veijer. Dopiero z 13. miejsca startował lider tabeli David Alonso, natomiast z 15. wicelider Daniel Holgado.

Piqueras utrzymał prowadzenie po starcie. Po kilku zakrętach na czoło stawki wyskoczył jednak Ivan Ortola. Trzecie miejsce zajmował Furusato, a za nim Veijer, Joel Esteban, Jose Antonio Rueda i David Munoz. Na ósmą pozycję awansował David Alonso, natomiast na dziewiątą Holgado. Czołową dziesiątkę dopełniali Tatsuki Suzuki.

Po trzech okrążeniach Ortola nadal prowadził, jednak naciskał go Piqueras. Furusato utrzymywał trzecią lokatę przed Veijerem, Ruedą i Munozem, który uzyskał najlepszy czas okrążenia. Na siódme miejsce awansował Alonso, a tuż za nim znajdował się Holgado. Czołową dziesiątkę dopełniali Adrian Fernandez i Ryusei Yamanaka. Tymczasem wywrotkę zaliczył Tatsuki Suzuki.

Cztery kółka za nami. Piqueras spadł za Furusato i Veijera. Najszybszy czas okrążenia wykręcił Fernandez, który wyprzedził Ruedę, Alonso i Holgado. Joel Esteban, który musiał odbyć karę „double-lap”, spadł na piętnastą pozycję. Dłuższą pętlę musieli przejechać również Xabi Zurutuza i Matteo Bertelle.

Sześć okrążeń za zawodnikami. Liderujący Ortola był naciskany przez Furusato. Hiszpan i Japończyk zyskali kilkaset metrów dystansu nad grupą pościgową, w której jechali Piqueras, Veijer, Munoz, Alonso, Rueda, Fernandez, Yamanaka i zamykający ją Holgado. Jedenasty Luca Lunetta tracił nieco więcej dystansu do wicelidera tabeli.

Alonso otrzymał polecenie oddania pozycji za wyprzedzenie rywala przy żółtych flagach. Lider klasyfikacji generalnej jechał w tym momencie na piątym miejscu. Ortola i Furusato odskoczyli już na 0,8 sekundy od grupy pościgowej. Na jej czoło wskoczył jednak Veijer, który wyprzedził Piquerasa. Za nimi znajdowali się Munoz i Rueda. Do dziesiątego Holgado zbliżali się Lunetta, Stefano Nepa i Joel Kelso.

Dziewięć kółek za nami. Znajdujący się na trzecim miejscu Veijer zaczął niwelować przewagę Ortoli i Furusato. Za Holendrem ciągnął się Piqueras. Zyskali nieco dystansu nad Munozem, którego naciskał Fernandez. Alonso oddał pozycję i w tym momencie jechał siódmy. Czołową dziesiątkę dopełniali Rueda, Yamanaka i Holgado. Wicelider tabeli póki co nie wydawał się mieć tempa na dołączenie do czołówki.

Półmetek rywalizacji. Veijer dojechał do liderów i mocno napierał na Furusato. Japończyk jednak dzielnie się bronił. Straty poniósł Piqueras, który w ciągu jednego okrążenia stracił pozycję na rzecz Munoza, Fernandeza i Alonso. Holgado wyprzedził natomiast dziewiątego Yamanakę.

Dziesięć kółek do mety. Veijer w końcu uporał się z Furusato i naciskał Ortolę. Munoz natomiast został wyprzedzony przez Fernandeza i Alonso. W grze o wygraną nadal było jednak ponad dziesięciu zawodników.

Kliknij, aby pominąć reklamy

Na jedenastym okrążeniu Ortola stracił prowadzenie na rzecz Veijera. Holenderscy kibice nie kryli z tego powodu radości. Ortola najwyraźniej został wybity z rytmu, gdyż stracił pozycję jeszcze na rzecz Furusato, Munoza i Fernandeza. Póki co spokojnie jechał Alonso, który znajdował się na siódmej lokacie za Piquerasem.

Ortola miał tylko chwilę słabości. Kółko później bowiem wskoczył na drugą lokatę. Nadal prowadził Veijer. Za Ortolą jechali natomiast Furusato, Munoz, Fernandez, Alonso i Piqueras. Na siódme miejsce wskoczył Holgado. Wicelider tabeli otrzymał jednak ostrzeżenie za przekraczanie limitów toru. Ryzyko kary ciążyło również na Ruedzie, Nepie i Estebanie. Kary otrzymali już David Almansa i Zurutuza.

Siedem okrążeń do mety. Liderował Veijer, a za nim jechał Ortola. Na trzecią lokatę awansował Fernandez, który wyprzedzał Munoza, Piquerasa, Furusato i Alonso. Holgado spadł na dziewiątą pozycję, wyprzedzony przez Yamanakę. Hiszpan musiał uważać, by nie dostać kary „long-lap”.

Sześć kółek przed metą. Alonso wyprzedził Piquerasa i Furusato. Lider tabeli naciskał czwartego Munoza. Veijer tymczasem odskoczył od Ortoli. W bezpardonowy sposób Hiszpana wyprzedził jego rodak Fernandeza. Rozbity Ivan spadł na piątą lokatę. Tymczasem wywrotkę zaliczył David Almansa.

Pięć okrążeń do końca. Na drugie miejsce awansował Alonso, który najwidoczniej najlepsze zostawił na koniec. Veijer posiadał jednak pół sekundy przewagi nad Kolumbijczykiem. Trzecie miejsce zajmował Munoz, który wyprzedzał Ortolę, Fernandeza, Ruedę i PIquerasa. Na jedenaste miejsce spadł Holgado, który najwidoczniej wypadł już z walki o podium. Tymczasem wywrotkę zaliczył Furusato!

Cztery kółka do mety. Veijer zyskał już 0,7 sekundy przewagi nad Alonso. Kolumbijczyk był naciskany przez Munoza, Ortolę i Fernandeza. Do rywalizacji powrócił Furusato. Japończyk nie miał jednak szans choćby na jeden punkcik.

Trzy okrążenia do mety. Alonso odrobił 0,2 sekundy do Veijera. Nadal jednak tracił pół sekundy do Holendra. Nie pomagali mu jednak Ortola i Munoz, którzy zdołali go wyprzedzić w ostatnim sektorze toru! Kolumbijczyka naciskał również Rueda. Na bardzo wysokim piątym miejscu jechał debiutant Luca Lunetta, który wyprzedził Piquerasa. Włoch po spokojnym początku jechał coraz śmielej. Spadł natomiast Fernandez, który zajmował w tym momencie dziewiątą lokatę. Jedenastą pozycję nadal okupował Holgado.

Dwa kółka do końca. Ortola zaczął odrabiać stratę do Veijera. Hiszpan jednocześnie odskoczył od Munoza, Alonso i Rueda, którzy walczyli o najniższy stopień podium. Ich pojedynek sprawiał jednak, że zawodnicy z tyłu zaczęli się do nich zbliżać.

Finałowe okrążenie! Ortola dojechał do Veijera, w związku z czym zapowiadała się fantastyczna walka o wygraną! Tymczasem o trzecią lokatę walczyło kilkunastu zawodników. Na czele grupy jechał Alonso, jednak tuż za nim znajdowali się Munoz, Rueda i cała reszta!

Kliknij, aby pominąć reklamy

Veijer pojechał zbyt defensywnie w ostatniej sekcji toru, co się na nim zemściło! Ortola opóźnił bowiem hamowanie i wyprzedził Holendra po zewnętrznej przed szykaną 16-17-18! Dla Ivana to pierwsza wygrana w sezonie! Walkę o najniższy stopień podium wygrał Munoz! Alonso ostatecznie przeciął linię mety jako piąty, będąc wyprzedzonym jeszcze przez Ruedę! Bardzo wysoką szóstą lokatę wywalczył debiutant Luca Lunetta. Włoch wyprzedził Fernandeza, Piquerasa, Nepę i zamykającego czołową dziesiątkę Yamanakę. Dopiero jedenasty dojechał Holgado, który podobnie, jak rok temu, po mocnym początku zaczyna spuszczać wyraźnie z tonu. Samotnie na dwunastej lokacie linię mety przeciął Joel Kelso.

Świetną końcówkę zaliczył Furusato, który zdołał wskoczyć na punktowane trzynaste miejsce! Pozostałe punkty wywalczyli Jacob Roulstone i znajdujący się nieustannie pod lupą sędziów Joel Esteban.

W klasyfikacji generalnej prowadzi David Alonso, który uzbierał 154 punktów. Wyraźnie prowadzi nad Collinem Veijerem (115 pkt.), który wyprzedził w klasyfikacji Daniela Holgado (111 pkt.). Do rodaka znacznie zbliżył się również Ivan Ortola (105 pkt.). Kolejna runda już za tydzień na niemieckim torze Sachsenring.

Wyniki wyścigu
Pos Rider Nat Team Time
1 Ivan Ortola SPA MT Helmets – MSI (KTM) 33m 45.971s
2 Collin Veijer NED Liqui Moly Husqvarna Intact GP(Husqvarna) +0.012s
3 David Munoz SPA BOE Motorsports (KTM) +2.197s
4 Jose Antonio Rueda SPA Red Bull KTM Ajo(KTM) +2.430s
5 David Alonso COL CFMOTO Gaviota Aspar Team (CFMOTO) +2.460s
6 Luca Lunetta ITA SIC58 Squadra Corse (Honda) +2.487s
7 Adrian Fernandez SPA Leopard Racing (Honda) +2.531s
8 Angel Piqueras SPA Leopard Racing (Honda) +2.689s
9 Stefano Nepa ITA LEVELUP – MTA (KTM) +2.877s
10 Ryusei Yamanaka JPN MT Helmets – MSI (KTM) +2.932s
11 Daniel Holgado SPA Red Bull GASGAS Tech3 (GasGas) +5.067s
12 Joel Kelso AUS BOE Motorsports (KTM) +9.420s
13 Taiyo Furusato JPN Honda Team Asia (Honda) +20.016s
14 Jacob Roulstone AUS Red Bull GASGAS Tech3 (GasGas) +27.868s
15 Joel Esteban SPA CFMOTO Gaviota Aspar Team (CFMOTO) +27.940s
16 Nicola Carraro ITA LEVELUP – MTA (KTM) +28.140s
17 Scott Ogden GBR MLav Racing (Honda) +28.201s
18 Riccardo Rossi ITA CIP Green Power (KTM) +28.261s
19 Xabi Zurutuza SPA Red Bull KTM Ajo (KTM) +31.102s
20 Tatchakorn Buasri THA Honda Team Asia (Honda) +32.446s
21 Matteo Bertelle ITA Kopron Rivacold SnipersTeam (Honda) +33.731s
22 Filippo Farioli ITA SIC58 Squadra Corse (Honda) +33.876s
23 Noah Dettwiler SWI CIP Green Power (KTM) +48.306s
24 Joshua Whatley GBR MLav Racing (Honda) +52.844s
25 David Almansa SPA Kopron Rivacold Snipers Team (Honda) DNF
26 Tatsuki Suzuki JPN Liqui Moly Husqvarna Intact GP (Husqvarna) DNF

Źródło: crash.net

AUTOR: Mefisto

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
143 zapytań w 1,911 sek