Home / Moto2 / Moto3 / Znamy treść raportu FIM i Dorny po śmierci Luisa Saloma

Znamy treść raportu FIM i Dorny po śmierci Luisa Saloma

Luis Salom

Oficjalnie stwierdzono, że przed tragicznym wypadkiem Luisa Saloma nie doszło do żadnej usterki mechanicznej. Zespół złożony z dyrektora technicznego MotoGP Danny’ego Aldridge’a i ekspertów Angle Calzady Gomeza i Lluisa Lleonarta Gomeza potwierdził to, co ujawniał sam zespół SAG, prezentując telemetrię: upadek był konsekwencją błędu zawodnika. Najprawdopodobniej do wypadku nie przyczyniła się nierówna nawierzchnia, co sugerował zespół.

Kliknij, aby pominąć reklamy

Wszystkie uszkodzenia motocykla były wynikiem uderzenia. Również z oponami wszystko było w porządku. W momencie upadku, Salom jechał o 4km/h wolniej niż na swoim najszybszym okrążeniu, ale rozpoczął hamowanie 7-8m dalej.  W raporcie poinformowano też, że z tego powodu nacisk na hamulec był większy niż zwykle, co zakończyło się uślizgiem koła po lekkim wyjechaniu poza optymalną linię przejazdu. Odrzucono też możliwość, by do wypadku przyczyniła się któraś z nierówności toru Circuit de Barcelona-Catalunya.

W telemetrii zauważono dodatkowo, że na krótkiej prostej przed feralnym zakrętem Salom na moment odjął nieco gazu, co skłoniło do przypuszczenia, że zawodnik mógł np. obejrzeć się za siebie i przez to źle ocenić moment hamowania. Raport można zobaczyć pod tym linkiem.

Kliknij, aby pominąć reklamy

AUTOR: Paweł Krupka

Fan sportów motorowych każdego rodzaju - w szczególności Formuły 1, poprzez wyścigi motocyklowe, rajdy samochodowe, a na żużlu kończąc. Na portalu MOTOGP.PL regularnie od 2009 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
143 zapytań w 1,260 sek