Home / Artykuły / Motocyklem po Austrii – najważniejsze informacje i atrakcje

Motocyklem po Austrii – najważniejsze informacje i atrakcje

Znaczną część Austrii zajmują Alpy, dlatego też przemieszczanie się po tym kraju wiąże się z jazdą po krętych drogach i przełęczach. Jest to idealne miejsce do podróży motocyklem. Co trzeba wiedzieć przed wyjazdem do Austrii i jakie miejsca warto odwiedzić?

Jakie są zasady podróżowania po Austrii?

Motocykl zarejestrowany w Polsce może wjechać do Austrii na takich samym zasadach, jakie obowiązują w naszym kraju. Warto jednak podczas podróży zaopatrzyć się dodatkowo w apteczkę i kamizelkę odblaskową. Dopuszczalna prędkość jazdy wynosi odpowiednio:

 • do 50 km/h w terenie zabudowanym,
 • do 100 km/h w terenie niezabudowanym,
 • do 130 km/h na autostradach.

Warto pilnować tych wytycznych, ponieważ mandaty za przekroczenie prędkości są bardzo wysokie, a na autostradach często można spotkać fotoradary. Jest jeszcze jeden niezwykle ważny wymóg dotyczący autostrad, a mianowicie konieczność wykupienia winiet – niezależnie od pojazdu. Winiety w Austrii obowiązują na terenie całego kraju i można je kupić online. Wszystko można mieć na swoim smartfonie.

Austriackie winiety są podzielone na trzy pakiety – na 10 dni, 2 miesiące lub cały rok. Motocykle należą do osobnej kategorii. Trzeba mieć też na uwadze, że niektóre odcinki dróg wymagają wykupienia dodatkowych biletów.

Austria motocyklem – do jakich miejsc warto się udać?

Najczęściej wybieranym celem podróży w Austrii jest stolica kraju, czyli Wiedeń. Samo miasto z pewnością oferuje wiele atrakcji, dlatego warto zatrzymać się tam na kilka dni. Jego położenie sprawia, że jest również dobrą bazą wypadową do dalszych punktów turystycznych. Warto również zajechać do:

 • Graz,
 • Krimml – z największym wodospadem w Austrii,
 • Tyrolu – regionu określanego mianem serca austriackich Alp,
 • Hallstatt – przepięknego miasteczka, nazywanego perłą obszaru Salzkammergut,
 • Innsbrucka i Salzburga.

Jazda motocyklem umożliwia podziwianie malowniczych widoków w trakcie podróży. Jakie trasy uznawane są za jedne z najpiękniejszych?

 • Grossglockner Hochalpenstrasse,
 • Zillertaler Alpenstrasse,
 • Hahntennjoch,
 • Silvretta Hochalpenstrasse.

Na nich warto ściągnąć nogę z gazu i co jakiś czas zatrzymać się, by spojrzeć na masywne pasmo górskie, turkusowe jezioro czy zieloną przełęcz.

Podróżowanie po Austrii – pozostałe informacje

Plan podróży gotowy, winiety kupione – w takim razie pozostaje jedynie dopracować szczegóły wyjazdu. Istnieje kilka istotnych informacji, które należy wiedzieć o Austrii:

 • Nocowanie na własną rękę (poza wyznaczonymi miejscami) jest zabronione – nie możesz więc rozstawić swojego namiotu w dowolnym miejscu, chyba że uzyskasz zgodę właściciela prywatnej posesji.
 • Walutą obowiązującą jest euro – o ile w większych miejscowościach nie ma problemu z płatnością kartą, tak w tych mniejszych można już spotkać kartki z napisem „cash only”. Warto więc zaopatrzyć się w dodatkową gotówkę.
 • Sezon na podróżowanie motocyklem obowiązuje jedynie w sezonie letnim – od października do maja niektóre malownicze szlaki prowadzące przez przełęcze są zamknięte. Warto jednak zawsze monitorować sytuację, szczególnie w pierwszych dniach maja czy pod koniec września.

Podróżowanie motocyklem po Austrii to sposób na zwiedzenie wszystkich pięknych miejsc. Codzienne przejażdżki z zapierającymi dech widokami i szybkie przemieszczanie się po kraju są możliwe dzięki winietom wykupionym online.

Źródło: artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
135 zapytań w 1,839 sek