Home / Artykuły / Rodzaje kasków motocyklowych – jak wybrać odpowiedni, dlaczego jakość jest kluczowa?

Rodzaje kasków motocyklowych – jak wybrać odpowiedni, dlaczego jakość jest kluczowa?

Od przybytku głowa nie boli, ale od braku kasku zaboleć już może. Kask motocyklowy jest najważniejszym elementem stroju motocyklisty, ponieważ chroni głowę przed konsekwencjami upadku i uderzenia. Jednak wybór jest dziś tak duży, że można czuć dość mocną dezorientację. Dlatego też postanowiliśmy podzielić się z Tobą wiedzą na temat rodzajów kasków motocyklowych.

Czym różnią się od siebie ich poszczególne rodzaje? Dlaczego do jazdy offroadowej musisz mieć specjalny kask? Wszystkiego dowiesz się z tekstu poniżej!

Kaski otwarte

Jest to najstarszy rodzaj kasków motocyklowych, ponieważ używane są od momentu, kiedy zaczęto wymagać protekcji głowy. Możemy wyróżnić dwa rodzaje kasków otwartych: miejskie (jety) oraz klasyczne, nazywane często kaskami typu orzeszek.

Jeśli chodzi o jety, to są one zazwyczaj wyposażone w długą, otwieraną szybę, która zasłania całą twarz. Często mają także wysuwaną, przeciwsłoneczną blendę.

Kask motocyklowy Otwarty HJC IS-33 II WHITE fot. sklep.prospeed.pl

Kaski klasyczne to kwintesencja tradycyjnej myśli motocyklowej. Ich praktyczna forma pozwala na ochronę głowy jednocześnie zapewniając maksymalną wentylację. Orzeszki posiadają także napy, dzięki którym wpina się np. przednią szybę. Warto dodać, że są także wersje orzeszków z wbudowanym okularem przeciwsłonecznym typu blenda. Kaski klasyczne używane są najczęściej przez motocyklistów jeżdżących na różnego rodzaju cruiserach.

Zobacz kaski motocyklowe w sklepie ProSpeed.

Główną wadą kasków otwartych jest brak ochrony twarzoczaszki, ponieważ zarówno orzeszki, jak i jety nie posiadają dolnej części chroniącej szczękę. Przykładami takich kasków mogą być AIROH Helios Color Blue Matt lub OZONE OPEN FACE MATT.

Kaski szczękowe

Szczękowce bardzo często nazywane są kompromisem pomiędzy bezpieczeństwem a wygodą. Jest to rodzaj kasków, w których część szczękowa podnoszona jest do góry. Dzięki temu jest to swego rodzaju połączenie kasku otwartego z integralnym. W przypadku kasków szczękowych możemy podzielić je na dwa rodzaje – modułowe i półotwarte.

Kask Motocyklowy Szczękowy CABERG DUKE II BIAŁY fot. sklep.prospeed.pl

Półotwarte kaski mają podnoszoną przednią część, coś na kształt przyłbicy w rycerskim hełmie. Umożliwia to szybkie przejście do kasku otwartego, np. w trakcie postoju. Niektóre modele, jak AIROH Rev 19, posiadają część szczękową, którą można całkowicie przesunąć na tył kasku.

W przypadku kasków modularnych (modułowych) szczękowa część ochronna jest po prostu zdejmowana lub montowana zgodnie z upodobaniami motocyklisty. Warto dodać, że kaski szczękowe, ze względu na ruchome elementy i wywietrzniki, są dość głośne. Świetnie sprawdzają się w przypadku praktycznie każdego motocykla, z wyjątkiem crossów.

Kaski na offroadowe – enduro i cross

Dlaczego na motocykle offroadowe musisz mieć specjalny kask? Czy nie jest to przypadkiem sprytny chwyt marketingowy producentów kasków? Otóż każdy kto spróbował jeździć na crossie w kasku integralnym wie, dlaczego kaski crossowe to niezbędny element jazdy offroadowej.

Po pierwsze, kaski enduro i cross wyróżniają się ponadprzeciętną lekkością. Statystycznie są o około połowę lżejsze niż inne kaski motocyklowe. Po drugie, ten typ kasku posiada dużą ilość wywietrzników. Sama przednia wnęka jest jednym wielkim wywietrznikiem, ponieważ kaski cross i enduro nie posiadają szyby ochronnej, tylko zakłada się do nich gogle.

Kask motocyklowy Off ROAD IMX FMX-01 MATT BLACK fot. sklep.prospeed.pl

Tak duża przewiewność kasku jest niezbędna w przypadku jazdy offroad, ponieważ motocyklista cały czas pracuje na motorze i się poci. Wywietrzniki skutecznie chłodzą głowę i zapewniają stały dopływ świeżego powietrza, a daszek chroni przed opadającym kurzem i piaskiem. Dlatego kaski offroadowe to podstawa wyposażenia dla osób jeżdżących w terenie.

Kaski integralne

Najbardziej ikoniczny z kasków motocyklowych, który jednoznacznie kojarzony jest ze ścigaczami i szybką jazdą. Ze względu na swoją litą konstrukcję zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa. Kaski integralne są bardzo dobrze wytłumione, a także znacznie lżejsze niż np. ich szczękowe odpowiedniki. Rekomenduje się je do jazdy miejskiej, turystycznej i sportowej, ponieważ są bezpieczne i wygodne.

Kask Motocyklowy LS2 STREAM BANG BLACK YELLOW fot. sklep.prospeed.pl

Należy zaznaczyć, że ten rodzaj kasku preferowany jest przez użytkowników praktycznie wszystkich typów motorów, z wyjątkiem tych offroadowych. Świetnie sprawdzają się zarówno na ścigaczu, cruiserze, jak i na motocyklu typu adventure. Ich zdecydowaną zaletą jest aerodynamiczność. Doskonałym przykładem takich kasków mogą być C70 Canex renomowanej marki HJC czy AIROH Spark.

Kluczowe bezpieczeństwo – warto wybrać wysoką jakość kasku

Jakość kasku motocyklowego ma zdecydowane przełożenie na bezpieczeństwo motocyklisty lub motocyklistki. Podczas wyboru kasku nie warto kierować się wyłącznie jego ceną, ponieważ będzie to najgorszy rodzaj oszczędności – zagrażający Twojemu zdrowiu i życiu! Głowa to najbardziej newralgiczna część ciała motocyklisty, dlatego jej odpowiednie zabezpieczenie jest tak istotne.

Potrzebujesz pomocy przy wyborze kasku? Dowiedz się jak wybrać odpowiedni: https://www.sklep.prospeed.pl/pl/n/Jak-wybrac-kask-motocyklowy-Poznaj-kilka-praktycznych-wskazowek/44

Różnice pomiędzy poszczególnymi rodzajami kasków pozwalają na dobór idealnego rozwiązania. Zależy Ci na wygodnym kasku o wysokim poziomie wentylacji i oldskulowym wyglądzie? Wybierz kask otwarty. Jeżeli chcesz kask o dużym wytłumieniu, który jednocześnie zapewnia maksymalne bezpieczeństwo, to kask integralny jest najlepszym wyborem.

Pamiętaj, że markowe kaski motocyklowe to gwarancja najwyższej jakości, dlatego warto zainwestować w taką ochronę głowy, która zawsze zapewni Ci bezpieczny powrót do bazy.

Źródło: art. sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
163 zapytań w 1,418 sek