Home / Artykuły / Jak zarejestrować motocykl? Instrukcja krok po kroku

Jak zarejestrować motocykl? Instrukcja krok po kroku

Jeżeli szukasz motocykla i już po długich miesiącach szukania znalazłeś, to po pierwsze – gratuluję zdania prawa jazdy, a po drugie to winszuję za znalezienie odpowiedniego motocykla – w tych czasach to coraz cięższe. Teraz czas na rejestrację, a dzięki temu artykułowi dowiesz się jak zarejestrować swój motocykl w urzędzie.

Przerejestrowanie motocykla

Na początku dowiedz się do jakiego urzędu masz się udać. Jeśli jest to miasto, które jest na prawach powiatu, pokierujesz się w stronę urzędu miasta, w innym przypadku skierujesz się do urzędu starostwa powiatowego. Oczywiście jeżeli jesteś zajęty i nie masz czasu, może to zrobić twój pełnomocnik, który załatwi za ciebie wszystkie formalności. W polskim prawie jeżeli wybierzesz członka rodziny jako swojego pełnomocnika, w urzędzie lub starostwie nie poniesiesz żadnych dodatkowych opłat.

Wniosek o zarejestrowanie motocykla można zdobyć na dwa sposoby. Jeżeli masz drukarkę w domu, możesz pobrać plik z rozszerzeniem pdf, który wydrukujesz, uzupełnisz w swoim domu i zaniesiesz na miejsce. Jeżeli nie masz drukarki możesz udać się do placówki oświaty i odebrać je – spokojnie możesz je wypełnić na miejscu! Pamiętaj, aby do wniosku dołączyć:

  • umowę kupna z przeglądem technicznym,
  • dotychczasowe tablice rejestracyjne,
  • swój dowód osobisty,
  • aktualną polisę OC,
  • wniosek rejestracji pojazdu.

Opcjonalna jest również karta pojazdu, ale nie jest ona obowiązkowa.

Po złożeniu wniosku…

Pamiętaj, aby nie zapomnieć o ubezpieczeniu. OC będzie ważne, o ile wcześniej nie wypowiedziałeś umowy, co możesz zrobić w dowolnym momencie. Jeżeli wybierzesz tą opcję pamiętaj o tym, żeby skorzystać z kalkulatora składek OC, który pomoże ci oszacować koszt twojego nowego ubezpieczenia. Ze względu na to, firma ubezpieczeniowa może sobie zażyczyć więcej, więc możesz zapłacić nawet więcej od poprzedniego właściciela.

Po tym całym harmiderze w urzędzie i dopełnieniu wszystkich formalności oraz płatności. Ile kosztuje rejestracja motocykla? Za wszystko, czyli opłatę ewidencyjną, naklejki, pozwolenie tymczasowe, dowód rejestracyjny i nowe tablice rejestracyjne zapłacisz łącznie 180 złotych i 50 groszy. Możesz uniknąć tych opłat, jeżeli motocykl zarejestrowany jest w twoim powiecie.

W przypadku motocykla, który został sprowadzony zza granicy, będzie trochę drożej. Całość wyniesie dokładnie 256 złotych, a ta nadwyżka spowodowana jest wyrobieniem karty pojazdu, która kosztuje 75 złotych. Twoim obowiązkiem jest również opłacenie pracy tłumacza przysięgłego, który może sobie policzyć, w zależności od dokumentów i języka, od 50 do 200 złotych.

Jeżeli chodzi o sprawy organizacyjne. Po dopełnieniu formalności, ustalenia ubezpieczenia i opłaceniu tego co sobie zażyczą, dostaniesz tymczasowy dowód rejestracyjny, dzięki któremu przez 30 dni będziesz mógł poruszać się swoim pojazdem. Podczas tego stały dowód rejestracyjny powinni ci wyrobić od 1-3 tygodni. Jeśli kupiłeś motocykl w tym samym powiecie w którym jest urząd – nie martw się o tablice rejestracyjne – nie trzeba będzie ich zmieniać, urzędnik zmieni jedynie naklejki legalizacyjne.

Jak zarejestrować motocykl sprowadzony zza granicy?

Potrzebne będą ci rzeczy do normalnej rejestracji oraz dodatkowo:

  • tablice rejestracyjne pochodzące z kraju, który motocykl został sprowadzony lub zaświadczenie o ich braku,
  • dokument, który potwierdza brak obowiązku zapłaty akcyzy,
  • potwierdzenie zakupu pojazdu i jego odpowiednik w polskim wydaniu dowodu rejestracyjnego. Ważne, aby dokumenty w języku obcym były dołączone w oryginale i w przetłumaczonej wersji (oczywiście przez tłumacza przysięgłego),
  • wniosek o rejestrację modelu, który został sprowadzony zza granicy.

Jeżeli motocykl jest sprowadzony z kraju, który nie jest członkiem Unii Europejskiej, potrzebujesz dodatkowo dowodu odprawy celnej i świadectwo zgodności WE.

Po tych wszystkich formalnościach i zawirowaniach, będziesz mógł się cieszyć legalną jazdą na terenie naszego kraju, a twój motocykl będzie gotowy do jazdy. Szerokiej drogi!

Źródło: art. sponsorowany

AUTOR: Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
119 zapytań w 0,370 sek