Home / Artykuły / Na czym polega trening motoryczny zawodnika wyścigowego? (+wideo)

Na czym polega trening motoryczny zawodnika wyścigowego? (+wideo)

Zawodnik sportów motorowych, podobnie jak każdy inny sportowiec wymaga treningu nie tylko specyficznego (na torze) ale również uzupełniającego (fizycznego i mentalnego). Niestety, często trening uzupełniający jest wykonywany rzadko, lub chaotycznie – bez odpowiedniego planu. Być może dzieje się tak ze względu na małą ilość informacji na temat tego w jaki sposób trenować oraz jaka może być z tego korzyść.

Mam nadzieję, że ten krótki artykuł i film wideo pozwoli zrozumieć istotę treningu motorycznego, oraz da kilka wskazówek, aby osiągać więcej na torze. Tekst na przykładzie przygotowań do sezonów 2019 i 2020 Kamila Krzemienia (2019: Mistrz Polski, Vice Mistrz Europy Alpe Adria klasa Superstock 1000 oraz czołowy zawodnik Mistrzostw Świata wyścigów EWC).

Jakie funkcje powinien spełniać trening motoryczny?
– Zwiększać komfort jazdy (np. poprzez zmniejszanie napięć mięśniowych, poprawę wydolności)
– Minimalizować kontuzje
– Wzmacniać tzw. „słabe ogniwa” zawodnika (np. słaba mobilność, siła, itd.)
– Kształtować specyficzne dla dyscypliny cechy

Nad jakimi elementami powinni pracować riderzy?

→ Praca nad wydolnością: Podczas wyścigu tętno zawodników wynosi ok. 170-185, co nie pozostawia wątpliwości jak wielki jest to wysiłek dla organizmu. Narastające zmęczenie układu krążeniowo-oddechowego i mięśniowego to zwiększone ryzyko błędnych decyzji, czy dyskomfortu podczas jazdy. Odpowiedni trening wytrzymałościowy to jeden z najważniejszych elementów przygotowań.

→ Stabilność tułowia: Im bardziej stabilny i silny „core” tym lepsza kontrola ciała, ale też zniesienie napięć z części dystalnych. Często, u słabo wytrenowanych zawodników pojawia się dokuczliwe, nadmierne napięcie np. na przedramionach, czy przywodzicielach. Można temu zapobiec stosując ćwiczenia usprawniające stabilizację centralną i wzmacniające tułów.

→ Balans, sensomotoryka: ponadprzeciętne „czucie” i kontrola każdego elementu ciała oraz środka ciężkości to kolejny klucz do sukcesu w wyścigach.

→ Czas reakcji, koordynacja oko-ręka: na sali treningowej możemy również rozwijać umiejętność szybkiego reagowania na nieprzewidziane sytuacje, które mogą się wydarzyć na torze

→ Trening kognitywny: tzw. brain fitness, kolejny obowiązkowy element – lepsze podejmowanie decyzji na torze, szczególnie podczas zmęczenia.

→ Kontrola oddechu: ćwiczenia oddechowe sprawdzają się nie tylko jako element regeneracyjny ale też wpływają zmniejszenie stresu przed startem.

→ Siła: radzenie sobie z 170kg sprzętem podczas przeciążeń przy hamowaniu, przyspieszaniu czy wchodzeniu w zakręty wymaga odpowiedniej ilości siły (szczególnie izometrycznej) przy relatywnie niskiej wadze ciała.

→ Mobilność: duża ruchomość stawów i elastyczne mięśnie to kolejny element który wpływa pozytywnie na kontrole ruchów, może przyczynić się również do mniejszej kontuzjogenności w przypadku wywrotki.

→ Kontrola wagi oraz analiza składu ciała:
Najlepsza forma na motocykl to relatywnie niska waga (wzrost – 100 – 10), niski poziom tkanki tłuszczowej oraz odpowiednia ilość tkanki mięśniowej. Innymi słowy im mniej kilogramów tym lepsza prędkość, przy zachowaniu odpowiedniego poziomu siły i wytrzymałości mięśni.

Poniżej video z przygotowań Kamila do sezonu. Pamiętajcie, że to tylko wycinki z treningów. Do wielu ćwiczeń dochodzi się etapami (odpowiednio progresując trening) oraz dobrze jest indywidualizować trening pod swoje słabe ogniwa np. (słaba wydolność, siła itd.)

Trener przygotowania motorycznego, fizjoterapeuta
Emil Strumiński facebook.com/treneremil
Strona www: moveman.pl

Fanpage Kamila Krzemienia: facebook.com/krzemienracing
Kliknij, aby pominąć reklamy

AUTOR: Paweł Krupka

Fan sportów motorowych każdego rodzaju - w szczególności Formuły 1, poprzez wyścigi motocyklowe, rajdy samochodowe, a na żużlu kończąc. Na portalu MOTOGP.PL regularnie od 2009 roku.

komentarze 2

  1. spoko:) dobre! senkju

  2. Stary jestem… szanuje ten trening i relacje ale ten podkład dźwiękowy to jest coś ponad moje uszy :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
151 zapytań w 2,140 sek