Home / Artykuły / O czym warto pamiętać, uprawiając sporty ekstremalne?

O czym warto pamiętać, uprawiając sporty ekstremalne?

O czym warto pamiętać, uprawiając sporty ekstremalne

Wśród ludzi, którzy poszukują mocnych wrażeń, coraz popularniejsze stają się sporty ekstremalne. Spośród nich wymienia się m.in. wspinaczkę wysokogórską, bungee czy snowboarding. Zajęcia dają niesamowity przypływ adrenaliny, jednak zawsze wiążą się z mniejszym lub większym niebezpieczeństwem. O czym należy pamiętać, decydując się na sporty ekstremalne? Wyjaśniamy.

Które sporty ekstremalne są najpopularniejsze?

Sporty ekstremalne to te, podczas których pojawia się ryzyko wystąpienia kontuzji i wypadku. Zwykle uprawiane są w trudnych warunkach. Wykupując ubezpieczenie sportów ekstremalnych, co omawiamy również w tym tekście, musisz pamiętać, że ubezpieczalnie subiektywnie określają wybrane sporty jako ryzykowne. Do najpopularniejszych sportów ekstremalnych zaliczamy skoki na bungee, skoki ze spadochronem i wspinaczkę wysokogórską. Warto wymienić kilka rodzajów najpopularniejszych sportów ekstremalnych:

  • Lądowe – m.in. sporty motorowe, kolarstwo górskie i snowtubing.
  • Powietrzne – m.in. skoki na bungee i ze spadochronem, paralotniarstwo i loty balonem.
  • Wodne – m.in. surfing, nurkowanie, rafting, kajakarstwo, żeglarstwo i rejsy jachtem.
  • Motocross – w przypadku wyścigów motocyklowych uprawianych zawodowo.
  • Alpinizm – wspinaczka wysokogórska, ale też wspinaczka lodowa, skialpinizm i alpinizm jaskiniowy.

Ubezpieczenie sportów ekstremalnych – trzeba mieć?

Wykupując standardową polisę, nie można liczyć na to, że obejmuje uprawianie aktywności ekstremalnych. Właśnie dlatego, jeśli np. zamierzasz jeździć na nartach w górach lub wspinać się, koniecznie dokup odpowiednie rozszerzenie do swojego ubezpieczenia. W razie kontuzji lub wypadku ubezpieczalnia opłaci związane z leczeniem koszty. Wypłaci również stosowne odszkodowanie.

Dlaczego klasyczna polisa nie jest wystarczająca? Otóż w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia uprawianie sportów ekstremalnych lub wysokiego ryzyka to wyłączenie ochrony. Ubezpieczyciel nie pokryje więc kosztów leczenia i nie wypłaci odszkodowania, jeśli ma do tego podstawę prawną. Możesz porównać kilka ofert ubezpieczenia i dopasować je do własnych wymagań oraz potrzeb choćby tutaj: https://www.ubezpieczeniaonline.pl/.

Posiadanie rozszerzenia o sporty ekstremalne lub wysokiego ryzyka to konieczność, jeśli będziesz się takich podejmować np. podczas wakacji. Kupując polisę, należy zaznaczyć, że w trakcie wyjazdu planujesz wypróbować jedną z takich aktywności. Wykupienie ubezpieczenia z rozszerzeniem o uprawianie sportów ekstremalnych daje pewność, że podczas nieszczęśliwego zdarzenia nie poniesiemy kosztów związanych z leczeniem lub naprawą uszkodzonego sprzętu. Dzięki temu można ze spokojniejszą głową udać się na urlop.

Czy karta EKUZ coś da, jeśli uprawiamy sporty ekstremalne?

Karta EKUZ to inaczej Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. To dokument, który można wyrobić zupełnie za darmo. EKUZ okazuje się niesamowicie przydatną kartą podczas wyjazdów za granicę. Dzięki dokumentowi można liczyć na pomoc medyczną, jeśli dojdzie do nieprzewidzianej sytuacji. EKUZ nie jest jednak tym samym, co ubezpieczenie od sportów ekstremalnych. Nie będzie więc działać na takiej samej zasadzie. Nie jest to wystarczająca polisa podczas uprawiania sportów wysokiego ryzyka.

Należy pamiętać, że korzystając z karty za granicą, podlegamy obowiązkom takim jak mieszkańcy danego państwa. Mamy również takie same prawa. EKUZ to zawsze częściowe zabezpieczenie, jednak nie będzie w stanie zastąpić ubezpieczenia wykupionego np. u danego przedstawiciela lub agenta. Poszczególne kraje mają też własne regulacje prawne dotyczące pokrywania kosztów leczenia czy przebywania w szpitalu, gdyby doszło do wypadku czy kontuzji. W wielu istnieje zasada współfinansowania – część kosztów jest refundowana dzięki EKUZ, a za resztę należy zapłacić samemu.

Nie można zapominać o tym, że wykupione prywatnie ubezpieczenie rozszerzone o sporty ekstremalne pokrywa nierefundowane świadczenia w danym państwie. Mając taką polisę, nie trzeba martwić się m.in. o konsultacje lekarskie, zabiegi, transport medyczny i hospitalizację. Ubezpieczyciel wszystko opłaci. Jeśli nie będziesz mieć ubezpieczenia, a tylko korzystać z karty EKUZ, nigdy nie masz pewności. W przypadku, gdy ulegniesz wypadkowi i trafisz do prywatnej placówki, EKUZ nie pokryje żadnych kosztów.

Nie można zapominać również o tym, że w przypadku poważnego wypadku, EKUZ nie pokryje kosztów związanych z transportem do kraju. Wykupując prywatne ubezpieczenie wyjazdu, zapewniony będzie transport medyczny do gwarantowanej kwoty. Nie trzeba będzie się martwić o to, jak wysoką cenę należy zapłacić, bo wszystkim zajmie się ubezpieczyciel.

Uprawiając sporty ekstremalne, trzeba też brać poprawkę na najgorszy z możliwych scenariuszy. Jeśli dojdzie do śmierci, EKUZ nie pokryje kosztów transportu zmarłego. Jak widzisz, dokument ten jest przydatny, ale nie w przypadku uprawiania sportów ekstremalnych. EKUZ pokrywa wyłącznie część świadczeń medycznych – w dodatku tylko wybranych, a nie wszystkich. Właśnie dlatego, mimo że warto mieć tę kartę, zalecane jest dodatkowe ubezpieczenie. Zwłaszcza gdy uprawiamy sporty ekstremalne.

Źródło: artykuł sponsorowany

AUTOR: Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
127 zapytań w 1,404 sek