Home / Artykuły / Sprawdzone sposoby na dokręcanie kół

Sprawdzone sposoby na dokręcanie kół

Wymiana kół oraz ich dokręcanie wydają się bardzo prostymi czynnościami, jednak w rzeczywistości konieczne jest solidne doświadczenie i wiedza. Zbyt słabo lub zbyt mocno dokręcone śruby mogą doprowadzić nawet do wypadku na drodze.

Dlaczego dokręcanie kół jest tak ważne?

Dokręcanie kół to jedna z podstawowych czynności, jakie są wykonywane w trakcie przeglądu technicznego, a także w czasie zmiany opon z letnich na zimowe lub na odwrót. Warto jednak wiedzieć o tym, że niektórzy używają kół całorocznych, a w nich śruby mogą się zapiec, podobnie jak w starszych samochodach, w których pojawiła się rdza. Niestety nie wszyscy właściciele aut podchodzą poważnie do kwestii dokręcania kół i może to skończyć się katastrofą. Zbyt luźne śruby są w stanie doprowadzić do tego, że koło się odkręci i odpadnie, a zbyt mocne sprawić, że dojdzie do zdzierania gwintów. W praktyce nieprawidłowe dokręcenie kół jest więc przyczyną wypadku lub stłuczki na drodze, prowadzi także do problemów z częściami samochodu. Profesjonaliści, a więc mechanicy pracujący w autoryzowanych serwisach i warsztatach, zwykle znają się na swojej pracy i wiedzą, w jaki sposób dokręcać koła. To właśnie takim specjalistom należy powierzyć to zadanie, warto jednak znać sposoby na dokręcanie kół.

Na czym polega dokręcanie kół?

Dokręcanie kół polega na odpowiednim przymocowaniu kół do piast przy pomocy czterech lub pięciu śrub. Każdy producent samochodu opisuje prawidłowy moment obrotowy, czyli siłę, z jaką należy je dokręcić. W większości modeli aut moment ten wynosi od 110 do 140 nm, jednak zależy to od konkretnych wskazań producenta.

Jakie narzędzia są potrzebne do dokręcania kół?

Do dokręcania kół potrzebne są następujące narzędzia:

  • podnośnik;
  • podstawki pod samochód;
  • klucz udarowy oraz nasadki;
  • pokrętło z przegubem, dzięki któremu nie ma problemu z zapiekaniem się śrub.

Niestety samodzielnie łatwo można zepsuć próg, zbyt mocno albo zbyt słabo dokręcić śruby lub użyć niewłaściwych i niedopasowanych do tego zadania narzędzi. Istnieje także ryzyko dokręcenia krzywo śruby lub popsucia felgi.

Sprawdzone sposoby pracy

Najważniejsze znaczenie ma znajomość momentu obrotowego śrub, a także doświadczenie w zakresie użycia konkretnych narzędzi. Niestety nie każdy potrafi korzystać z podnośnika lub klucza udarowego, a ręczny klucz z kolei może nie wystarczyć, jeśli śruba jest zapieczona. Niektórzy producenci w swoich samochodach umieszczają plastikowe nakładki na śruby, które pełnią jedynie funkcję dekoracyjną i nie pasuje do nich żaden klucz. Właśnie dlatego warto najpierw sprawdzić tego typu drobne niuanse i dopiero później zabrać się za pracę. Dokręcanie kół nie jest więc tak proste, jak się wydaje i mogą się nim zająć tylko osoby, które mają odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Najlepiej jednak powierzyć to zadanie specjalistom. W ten sposób można zapewnić sobie bezpieczeństwo na drodze, a także zadbać o swoich pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego.

Źródło: materiał partnera

AUTOR: Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
129 zapytań w 0,383 sek