Za wysokie spalanie paliwa? Zobacz co może być tego przyczyną

Zbyt wysokie spalanie paliwa to poważny problem, który niesie za sobą duże konsekwencje ekonomiczne. Częstsze wizyty na stacji benzynowej to coś, czego wszyscy kierowcy woleliby uniknąć, zwłaszcza w obliczu wysokich cen benzyny, oleju napędowego i gazu. Wyższa częstotliwość tankowania to również większe obciążenie dla środowiska naturalnego. Dlatego warto jak najszybciej wyeliminować problem. W tym artykule omówimy najczęstsze przyczyny zwiększonego poboru paliwa w samochodzie.
Jak rozpoznać, że auto spala zbyt dużo paliwa?
Podwyższone spalanie nietrudno zauważyć, zwłaszcza, jeżeli zazwyczaj jeździmy tymi samymi trasami i przy podobnym natężeniu ruchu. Dojeżdżając codziennie do pracy wiemy mniej więcej, po ilu dniach trzeba będzie zatankować. Kiedy odstęp czasowy między jedną a drugą wizytą na stacji benzynowej ulega znaczącemu skróceniu, a w danym terminie nie odnotowaliśmy większych korków ani nie pokonywaliśmy dłuższej trasy, powinno to być sygnałem ostrzegawczym, że auto zaczyna palić więcej. Należy oczywiście wziąć pod uwagę również warunki atmosferyczne wiążące się z koniecznością ogrzewania kabiny lub częstego używania klimatyzacji – to również powoduje zwiększony pobór paliwa. Warto szybko rozprawić się z ewentualnym problemem, aby oszczędzić sobie kosztów, najpierw trzeba jednak dociec jego przyczyny.
Jakie są przyczyny podwyższonego spalania?
Powodów zwiększonego poboru paliwa podczas jazdy może być naprawdę wiele. Dlatego najlepszym wyjściem jest udanie się do mechanika, który sprawdzi poszczególne części i układy, szukając przyczyny problemu.
Może ona tkwić np. w nieprawidłowym ustawieniu geometrii kół lub jeździe ze zbyt niskim ciśnieniem w oponach. W obu sytuacjach dochodzi do zwiększonych oporów toczenia, co powoduje większe spalanie. Takie same skutki wywołane są również przez zatarte łożyska kół. Z tego względu warto regularnie dopompowywać opony i co jakiś czas zlecać w warsztacie badanie geometrii. Jeżeli problem leży w kołach, może to być także uszkodzony hamulec, np. tłoczek w zacisku, który nie odbija i stale uciska tarczę. Ten przypadek da się łatwo rozpoznać po zapachu spalenizny wydobywającym się z koła, a czasem także po biciach lub drganiach na kierownicy.
Kolejny, bardzo prozaiczny, powód to brudny filtr powietrza. Zużyty lub zaniedbany komponent sprawia, że silnik nie ma możliwości poboru odpowiedniej ilości tlenu. W konsekwencji nie jest w stanie właściwie pracować i wymaga więcej paliwa, do zapewnienia odpowiedniej mocy. Można to poznać np. dostrzegając konieczność mocniejszego dociskania gazu do poruszania się z określoną prędkością. Podobny skutek dają uszkodzone świece.
Częstą przyczyną jest również problem z termostatem. Wiele osób może zastanawiać się, jak ta część wpływa na spalanie, tymczasem odpowiedź jest bardzo prosta. W wyniku złego funkcjonowania tego komponentu silnik może mieć problemy z utrzymywaniem właściwej temperatury, a tym samym nie będzie odpowiednio pracował.
Powodów zwiększonego paliwa należy też szukać w samym silniku. Może to być np. zbyt niski poziom oleju, który powinien być też sygnałem do szukania ewentualnej nieszczelności. W niektórych przypadkach paliwo nie jest odpowiednio przekazywane z powodu zapchanych wtryskiwaczy. Jeżeli nie są one uszkodzone tylko niedrożne, często wystarczy dodać odpowiedni preparat do paliwa, aby pozbyć się problemu. Należy to jednak zawsze skonsultować z mechanikiem.
Warto zaznaczyć, że przyczyna nie zawsze leży w usterkach. Często to my sami jesteśmy winni tego, ze auto za dużo pali. W dużym stopniu wpływa na to nasz styl jazdy. Agresywne przyspieszanie, hamowanie, czy jazda na wysokich obrotach bardzo mocno zwiększają pobór paliwa.
Ile powinien spalać samochód?
Aby zorientować się w tym, czy auto nie pobiera zbyt wiele paliwa, warto zanotować sobie, jakie są orientacyjne, prawidłowe wartości. Można to sprawdzić w bardzo prosty sposób. Z pomocą przychodzi dostępne w Internecie narzędzie. To tzw. kalkulator spalania paliwa. Wystarczy podać kilka informacji, aby dowiedzieć się, ile powinno spalić auto na określonej trasie. Jeżeli po jakimś czasie odnotujemy duże odchylenia od wyniku, który wcześniej się sprawdzał, to może być sygnał ostrzegawczy, że coś w samochodzie nie działa prawidłowo.
Źródło: artykuł sponsorowany
Świetny artykuł, który podkreśla zarówno mechaniczne, jak i behawioralne przyczyny zwiększonego zużycia paliwa. Jest to szczególnie pomocne dla codziennych kierowców, którzy mogą nie brać od razu pod uwagę takich rzeczy, jak geometria kół lub problemy z termostatem.
Zrozumienie różnych czynników może naprawdę pomóc obniżyć koszty i chronić środowisko. Dla tych, którzy chcą dokładniej monitorować zużycie paliwa, doskonałym narzędziem jest kalkulator zużycia paliwa: https://kalkulatorspalaniap.pl. Bycie proaktywnym w zakresie diagnostyki i konserwacji naprawdę się opłaca na dłuższą metę.