Home / Artykuły / Co obejmuje ubezpieczenie motocykla?

Co obejmuje ubezpieczenie motocykla?

Podobnie jak w przypadku samochodów, również motocykle zobligowane są do posiadania ważnej polisy OC. Sprawdź, co obejmuje ubezpieczenie motocykla, a także ile wyniesie kara, jeśli zapomnisz opłacić polisę na czas.

Główne założenie ubezpieczenia motocykla OC jest identyczne jak w przypadku samochodów. Właściciel polisy chroni się w ten sposób przed kosztami odszkodowania, jakie należy wypłacić w przypadku spowodowania szkody. Z tego artykułu dowiesz się, co obejmuje, a także ile kosztuje ubezpieczenie motocykla.

OC motocykla – obowiązkowe ubezpieczenie dla każdego kierowcy

Zgodnie z literą prawa, zarówno samochody osobowe, jak i ciężarówki oraz motocykle muszą posiadać ważną polisę OC. Nad egzekwowaniem przepisów czuwa Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG), który monitoruje stan każdego pojazdu. Dlatego, nawet jeśli nie używasz swojego motocykla, musisz posiadać ważne OC. W przeciwnym wypadku trzeba liczyć się z karą. A ta może być niemała. Wystarczy, że pojazd będzie nieubezpieczony przez jeden dzień, a grzywna wyniesie 230 zł. Zwłoka od 4 do 14 dni kosztuje 580 zł, a powyżej dwóch tygodni 1160 zł.

Ubezpieczenie motocykla zapewnia ochronę w przypadku kolizji z Twojej winy. Jeśli wjedziesz pojazdem w cudzy samochód, OC pokryje odszkodowanie dla poszkodowanego. Dotyczy to również zniszczenia czyjejś własności lub potrącenia pieszego. OC nie obejmuje jednak kradzieży czy też naprawy motocykla uszkodzonego z Twojej winy. Dlatego, jeśli chcesz mieć polisę na motocykl od kradzieży i innych ryzyk, niezbędna jest polisa AC, Autocasco lub NNW. Zanim jednak zdecydujesz się na konkretne, sprawdź ubezpieczenie i jego zakres, aby mieć pewność czy interesujące Cię zdarzenia objęte są ochroną. 

Skoro wiesz już, jak ważna jest aktualna polisa, sprawdź, gdzie kupić ubezpieczenie motocykla. Pomocna w znalezieniu najlepszej oferty może być porównywarka Punkta. Policz dokładnie, ile zapłacisz za ubezpieczenie AC czy OC w popularnych i sprawdzonych towarzystwach ubezpieczeniowych. 

Dodatkowe ubezpieczenie motocykla – jak wykupić?

Poza obowiązkowym ubezpieczeniem OC, posiadacz jednośladu może zapewnić sobie kompleksową ochronę za sprawą dodatkowych polis. Wspomnieliśmy już o Autocasco, które obejmuje m.in. ryzyko kradzieży czy szkody spowodowane przez zwierzęta bądź warunki atmosferyczne. W przypadku motocykli warto też wziąć pod uwagę Assistance, aby zapewnić sobie również niezbędne usługi. Obejmują one często zarówno pomoc techniczną, jak i medyczną (zwrot kosztów leczenia czy wizyty rehabilitacji). Można również uzyskać niezbędne informacje, a także zapewnić sobie ochronę w podróży. Każdy posiadacz motocykla wie, że naprawa pojazdu z dala od domu nie jest prosta, dlatego warto zapewnić sobie kompleksowe zabezpieczenie na każde zdarzenie.

Źródło: art. sponsorowany

AUTOR: Paweł Krupka

Fan sportów motorowych każdego rodzaju - w szczególności Formuły 1, poprzez wyścigi motocyklowe, rajdy samochodowe, a na żużlu kończąc. Na portalu MOTOGP.PL regularnie od 2009 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
133 zapytań w 1,376 sek