Home / Artykuły / Przed GP Aragonii – co musisz wiedzieć o torze Motorland Aragon?

Przed GP Aragonii – co musisz wiedzieć o torze Motorland Aragon?

Już w ten weekend odbędzie się runda o GP Aragonii. Ultranowoczeny obiekt, jakim jest Motorland Aragon, ma swoją przeszłość umiejscowioną w długiej historii rozgrywania wyścigów ulicznych w Alcaniz, które odbywały się w tym miejscu w latach 1963-2003. Coraz częściej jednak pojawiały się obawy o bezpieczeństwo takich wyścigów, co zaowocowało propozycją zbudowania kompleksu sportowego z prawdziwego zdarzenia.

Ze wsparciem lokalnych instytucji, do zaprojektowania zatrudniono niemieckiego architekta Hermanna Tilke. Tor o długości 5078m, składający się z 17 zakrętów, od początku bardzo spodobał się zawodnikom już od pierwszego wyścigu w 2010 roku. Przyniosło to nagrodę IRTA dla najlepszej rundy grand prix. Po raz pierwszy nagroda ta trafiła do obiektu, który zadebiutował w mistrzostwach świata.

Kliknij, aby pominąć reklamy

Motorland Aragón, Teruel, Hiszpania
Adres strony www: www.motorlandaragon.com

O torze:
Długość: 5078m
Szerokość: 15m
Lewe zakręty: 10
Prawe zakręty: 7
Najdłuższa prosta: 968m
Zbudowany: 2009

Rekordy:
Pole Position: 1m 46.322s (171.9Km/h) Francesco Bagnaia (Ducati, 2021)
Okrążenie wyścigu: 1m 48.089s (169.0Km/h) Franco Morbidelli (Yamaha, 2020)
Wyścig: 41m 44.442s (167.8 km/h) Francesco Bagnaia (Ducati, 2021)
Zwycięzca w 2021 roku: Francesco Bagnaia (Ducati)

Źródło: Repsol Honda

Kliknij, aby pominąć reklamy

AUTOR: Redakcja

komentarzy 6

 1. Mój ulubiony (obok Catalunya) tor w Hiszpanii.

 2. Beznadziejny obiekt, przypomina turecki instambuł park. Tor na środku pustkowia, najmniej popularna runda w europie przez kibiców. Nigdy nie było zacietej walki o wygraną, no i najważniejsze, gdzie on jest ultranowoczesny? :D

  • beznadziejny to jest twój komentarz rozumiem że można nie lubić torów ale Aragon jest fajnym obiektem mimo że jest położony na pustyni

  • Sama nitka i charakterystyka toru jest ok, co zwykle u Tilke gmbh rzadko się zdarza bo majster robi głownie pod F1. Ale że na pustyni i w około nic nie rozwinięte to prawdziwy majstersztyk Carmelo i grupki powiązanej z Hondą oraz Repsolem… jeśli ktoś pamięta jak Aragon znalazło się w kalendarzu (ponoć tylko na zastępstwo za inny tor blisko PL) to myślę że będzie wiedział jak się rozgrywa takie interesy $$$ Tak samo większość kwestii technicznych od zawsze dla Hondy bo przecież musi mieć z górki ;)

 3. Cóż, mnie się podoba. Może i pośrodku niczego, e sama nitka jest bardzo dobrze zrównoważona, a nie jak np. Phillip Island czy to coś, gdzie ostatnio był wyścig….
  Polecam obejrzeć skróty tych wyścigów. 2014, 2015, 2017 i 2018 to naprawdę dobre ściganie, więc nie biadolić, że nuda.

  • Zgadzam się. Dla mnie ulubiony tor w Hiszpanii, a wyścigi na nim są całkiem fajne, zwłaszcza w porównaniu z Jerez, gdzie nuda jest raczej regułą niż wyjątkiem ;)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
182 zapytań w 1,517 sek