Czy Marquez i Bagnaia tworzą najlepszy duet w historii?
Czy Marc Marquez i Pecco Bagnaia, czyli zawodnicy fabrycznego zespołu Ducati, to najlepszy duet w historii MotoGP? Po prezentacji tej dwójki w troszkę odświeżonym, czerwonym malowaniu można zadać sobie takie pytanie. Między nimi jest 11 tytułów mistrzowskich, w tym aż 8 tytułów mistrza świata klasy królewskiej, sześć Hiszpana oraz dwa Bagnai. Pod względem liczb były już mocniejsze zespoły, co nie oznacza że faktycznie były lepsze. Jakie więc są najlepsze składy w historii motocyklowych mistrzostw świata?
Pod względem cyferek, najlepszy był duet w fabrycznym zespole Yamahy, w 2016 roku, czyli legendarni Jorge Lorenzo i Valentino Rossi. Hiszpańsko-włoski skład miał łącznie 14 tytułów, z czego aż 10 w klasie królewskiej. Dla wielu jest to zapewne najlepsze duo w historii nie tylko pod względem liczby zdobytych mistrzostw.
Tyle tytułów MotoGP co teraz z Bagnaią, miał na początku sezonu 2019 Marc Marquez z Jorge Lorenzo, kiedy to dwaj Hiszpanie ścigali się w barwach Repsol Hondy, podczas ostatniego sezonu #99. Na końcu sezonu łączna liczba tytułów wynosiła aż 9, po tym jak swój szósty po dominującym sezonie dołożył #93.
Łączna liczba tytułów w klasie królewskiej tego duetu wynosi „zaledwie” dwa, i to za sprawą tylko jednego zawodnika, ale pod względem talentu i umiejętności zdecydowanie można ich porównywać z tymi wymienionymi powyżej. Mowa o Casey Stonerze i Danim Pedrosie podczas sezonów 2011 i 2012, kiedy obaj reprezentowali fabryczną ekipę Hondy. Łącznie zdobyli 5 tytułów (wszystkie klasy), ale w kwestii szybkości bez dwóch zdań należą do jednych z najlepszych w historii, w szczególności za sprawą Australijczyka.
Od 2013 do 2018 roku zespół Repsol Honda reprezentowali Marc Marquez i Dani Pedrosa, a jeśli wspomnieliśmy o #26 ze Stonerem, musimy też wspomnieć o tym, który go zastąpił. Marquez był oczywiście jedynym z tej dwójki, który wygrywał mistrzostwa MotoGP, ale razem stanowili niesamowicie silny duet, który przez kilka lat świetną współpracą przewodził rozwojowi królującej wtedy Hondy RC213V.
Źródło: motogp.com