Home / Artykuły / 10 największych korzyści z jazdy samochodem elektrycznym

10 największych korzyści z jazdy samochodem elektrycznym

Pojazdy elektryczne stają się coraz bardziej popularne wśród kierowców – sprzedaż aut elektrycznych rośnie w zawrotnym tempie. Po polskich drogach jeździ obecnie ponad 80 tysięcy samochodów elektrycznych, a liczba ta będzie tylko rosnąć. Przyjrzyjmy się dziesięciu najważniejszym zaletom posiadania i prowadzenia pojazdu elektrycznego. 

Lepsze dla środowiska 

Główną zaletą samochodu elektrycznego jest to, że do działania nie potrzebuje on tradycyjnych paliw kopalnych, takich jak benzyna czy olej napędowy. Oznacza to, że samochód elektryczny wytwarza zerową emisję dwutlenku węgla. 

Przewyższają samochody benzynowe

Technologia pojazdów elektrycznych przeszła długą drogę w krótkim czasie. Dawno minęły czasy opowieści o niezdolności pojazdów elektrycznych do pracy w niskich temperaturach i nominalnej żywotności baterii.

W pełni elektryczna Kia EV6 GT to najmocniejszy samochód wyprodukowany do tej pory przez markę. Jego podwójny silnik elektryczny może wytwarzać łączną moc 430 kW – odpowiednik ogromnej mocy 577 KM.

Brak kosztów paliwa

Jak wspomnieliśmy powyżej, samochód elektryczny jest zasilany przez duży akumulator zamiast silnika benzynowego lub wysokoprężnego. Oznacza to, że nie musisz ponosić wysokich kosztów paliwa, aby uruchomić swój samochód elektryczny. 

Ładowanie pojazdów elektrycznych w domu

Dzięki domowemu punktowi ładowania możesz naładować swój pojazd elektryczny przez noc, a rano mieć w pełni naładowany akumulator. Nie musisz jechać na stację benzynową, co oznacza więcej czasu spędzonego na podróżowaniu tam, gdzie chcesz. 

Ładowanie samochodu elektrycznego w nocy jest tańsze niż w ciągu dnia, ponieważ zapotrzebowanie na energię elektryczną w nocy jest mniejsze.

Zabezpiecz swój samochód na przyszłość

W coraz większej ilości państw planowane jest wprowadzenie zakazu sprzedaży nowych samochodów z silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi. Wiąże się to z tym, że wszystkie nowe samochody sprzedawane od tej zmiany muszą być w jakiś sposób zelektryfikowane, niezależnie od tego, czy jest to hybryda, hybryda typu plug-in, czy w pełni elektryczna. 

Brak opłat w centrach miast

W wielu miastach obowiązują obecnie opłaty za wjazd do centrum, które mają na celu ograniczenie ruchu mocno zanieczyszczających pojazdów z silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi. 

Samochody elektryczne są zwolnione z opłat za wjazd do centrum miasta, ponieważ nie przyczyniają się do zanieczyszczenia powietrza. 

Zerowy podatek drogowy

Samochody elektryczne są również obecnie zwolnione z podatku akcyzowego od pojazdów (VED) w wielu krajach europejskich, bardziej znanego jako podatek drogowy. 

Płynniejsza jazda

Jednym z zarzutów stawianych samochodom elektrycznym jest brak ekscytujących obrotów silnika. 

Choć może to być prawdą, samochodom elektrycznym nie brakuje mocy. Natychmiastowy moment obrotowy z pozycji stojącej zapewnia pojazdom elektrycznym szybkie przyspieszenie ze startu zatrzymanego, nawet jeśli jest cichy. 

Łatwiejsze w utrzymaniu

Nie masz silnika? Bez obaw! Samochód elektryczny będzie tańszy pod względem kosztów utrzymania. Samochody elektryczne mają mniej ruchomych części niż ich odpowiedniki z silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi. Nie ma potrzeby wymiany oleju lub filtra powietrza ani kosztownych wymian podzespołów silnika. 

Źródło: artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
140 zapytań w 1,197 sek