Home / Artykuły / 4 rzeczy, które trzeba wiedzieć o ubezpieczeniu motocykla online. Sprawdź, czy jesteś dobrze poinformowany!

4 rzeczy, które trzeba wiedzieć o ubezpieczeniu motocykla online. Sprawdź, czy jesteś dobrze poinformowany!

Jazda motocyklem to doświadczenie, które trudno porównać z jakimkolwiek innym. Doskonale to wiesz. Dlatego co sezon odpalasz swój jednoślad i wyruszasz w nieznane. Jednak zanim odpalisz silnik, warto zatrzymać się na chwilę i poruszyć niezwykle ważną kwestię: ubezpieczenie motocykla. Online czy offline? Na kilka miesięcy czy na rok? Sprawdź 4 najważniejsze rzeczy i upewnij się, że nie narażasz się na karę!

 1. Ubezpieczenie motocykla jest obowiązkowe przez cały rok, a nie tylko na sezon, przez który z niego korzystasz

Zgodnie z przepisami prawa w Polsce właściciele pojazdów mechanicznych muszą na nie wykupić ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, czyli OC. Ten obowiązek dotyczy również posiadaczy motocykli. I to bez względu na to, czy i kiedy korzystają ze swoich jednośladów!

Mitem jest, że możesz wykupić polisę na motocykl tylko w sezonie, kiedy faktycznie korzystasz ze swojego ulubionego pojazdu. OC musi być ważne przez cały rok i nie ma od tego obowiązku żadnych wyjątków.

Pamiętaj, że brak wykupionego obowiązkowego ubezpieczenia motocykla będzie oznaczać karę z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Jej wysokość może być dotkliwa, zwłaszcza jeśli motor będzie nie będzie objęty ochroną przez 14 dni lub dłużej.

Ile może wynieść kara? Od lipca 2023 roku jej wysokość wzrosła, ponieważ jest uwarunkowana tym, ile wynosi pensja minimalna. Opłaty wynoszą odpowiednio:

 • do 3 dni bez OC za motocykl – 240 zł
 • 4-14 dni bez ubezpieczenia – 600 zł
 • powyżej 14 dni bez ważnej polisy – 1 200 zł.

Jak zatem widać, są to bardzo bolesne opłaty, zwłaszcza że koszt zakupu ubezpieczenia motocykla na rok może być niższy. Możesz to sprawdzić np. na Rankomat.pl.

Przykładowo, 39 letni kierowca z Dąbrowy Górniczej, posiadacz BMW F 800 GT 90 KM z 2013 roku, który ma pełne zniżki, zapłaci za polisę OC nawet tylko 114 zł na rok (Uniqa). Jest to kwota niższa nawet od najmniejszej kary za brak OC. Po co więc przepłacać?

 1. Nie musisz udawać się do agencji, żeby kupić OC. Ubezpieczenie motocykla online jest możliwe

Kiedy potrzebujesz nowego OC na motocykl, wcale nie musisz jechać do najbliższej placówki towarzystwa ubezpieczeniowego czy do biura brokera. Bez problemu nabędziesz ubezpieczenie motocykla online. Z tego rozwiązania korzysta coraz więcej kierowców. I to nie tylko dlatego, że jest wygodniejsze z uwagi na możliwość sfinalizowania transakcji w dowolnym momencie (także po godzinach pracy TU). Najważniejsza korzyść to możliwość samodzielnego sprawdzenia, gdzie polisa jest najtańsza. Dobre porównywarki to narzędzia, które pozwalają w kilka minut otrzymać kompletne zestawienie ofert od wszystkich sprawdzonych ubezpieczycieli.

Wystarczy wypełnić formularz, podając dane swojego jednośladu (najszybciej będzie, jeśli wpiszesz numer rejestracyjny) oraz informacje o sobie. Na tej podstawie system wyliczy konkretne wysokości stawek, a Ty w parę chwil obejmiesz motor ustawową ochroną. Prościej się nie da!

 1. Ubezpieczenie OC motocykla najczęściej automatycznie się odnawia

Już wiesz, że nawet 1 dzień bez OC motocykla może Cię narazić na bardzo wysokie koszty. Na szczęście można się łatwo ochronić przed utratą ciągłości polisy. Co do zasady to ubezpieczenie komunikacyjne automatycznie odnawia się na kolejny rok. Warto o tym wiedzieć nie tylko, aby spokojniej spać.

Ta informacja jest istotna jeszcze z dwóch powodów.

 • Po pierwsze, pamiętaj, kiedy kończy się termin starej polisy, aby opłacić kolejną składkę. Towarzystwo na pewno się o nią upomni, ale jeśli uregulujesz ją po czasie, mogą Cię czekać dodatkowe odsetki za zwłokę.
 • Po drugie, zwróć uwagę na termin zakończenia „starej” polisy, jeśli chcesz zmienić ubezpieczyciela (bo np. znajdziesz korzystniejszą ofertę). Aby uniknąć podwójnego ubezpieczenia, wypowiedz dotychczasowe OC co najmniej na 1 dzień przed jego wygaśnięcia. Upewnij się też, że nowa polisa obejmuje motocykl ochroną od właściwej daty – nie możesz sobie pozwolić na przerwę.
 1. Koszt ubezpieczenia motocykla zależy od Twojej historii jako kierowcy

Składka za OC motocykla jest wyliczana przez ubezpieczycieli indywidualnie dla każdego pojazdu i wnioskodawcy. Znaczenie mają więc nie tylko rocznik i marka motocykla czy pojemność silnika oraz zabezpieczenia zastosowane w jednośladzie. Równie istotna jest Twoja historia jako kierowcy. Znaczenie dla TU będą miały np.:

 • Twój wiek (najmłodsi kierowcy, jako że są najmniej doświadczeni, płacą więcej);
 • Twoje miejsce zamieszkania (gdy mieszkasz w mniejszej miejscowości, składka może być niższa niż kiedy poruszasz się po dużej aglomeracji);
 • Twój stan cywilny (osoby w związku małżeńskim mogą liczyć na niższe stawki);
 • liczba dzieci (jeśli je masz, prawdopodobnie zapłacisz mniej).

Pamiętaj, aby wszystkie te informacje podać rzetelnie i zgodnie z prawdą. Jakiekolwiek przekłamania mogą sprawić, że w momencie, gdy trzeba będzie uruchomić polisę, narazisz się na dodatkowe koszty.

Czy któraś z powyższych informacji Cię zaskoczyła? Czy już wiesz, jak szukać najtańszego OC na motocykl? Jeśli tak, pamiętaj o porównaniu aktualnych ofert polis, gdy zbliży się czas odnowienia ochrony.

Źródło: artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
141 zapytań w 1,959 sek