Home / Artykuły / Auto na abonament – czy to się opłaca?

Auto na abonament – czy to się opłaca?

Abonament samochodowy to elastyczna i wygodna alternatywa dla kredytu i leasingu, szczególnie dla tych, którzy nie chcą zobowiązywać się na dłuższy czas. W przeciwieństwie do kredytu i leasingu, abonament jest dostępny dla większej liczby osób, nie wymaga posiadania własnej firmy ani wysokiej zdolności kredytowej. Jak pod względem korzyści i wad można porównać abonament do kredytu czy leasingu?

Nowy samochód na abonament. Jak to działa?

Samochód na abonament to długoterminowy wynajem fabrycznie nowego pojazdu za stałą, miesięczną opłatę, bez zbędnych formalności. Usługa najmu długoterminowego samochodu działa podobnie do popularnych abonamentów, takich jak telefon czy serwisy streamingowe, i umożliwia korzystanie z nowego samochodu bez konieczności dużego wkładu własnego. Wystarczy wybrać model i pakiet usług, podpisać roczną umowę, uiścić niską opłatę startową i pierwszą ratę, aby móc cieszyć się fabrycznie nowym samochodem bez konieczności przejmowania się formalnościami związanymi z jego rejestracją i przeglądami. W ramach abonamentu można mieć również zawarte serwis, przeglądy, ubezpieczenie auta na abonament oraz pakiet kilometrów w jednej cenie. Po upływie 12 miesięcy istnieje również możliwość wyboru innego modelu samochodu i pakietu usług.

Kiedy to się opłaca?

Jeśli zależy Ci na posiadaniu nowego samochodu, ale nie chcesz angażować dużych sum pieniędzy w jego zakup, długoterminowy wynajem samochodu może być wyjątkowo korzystnym rozwiązaniem, szczególnie jeśli pokonujesz rocznie do 25 tysięcy kilometrów. W przypadku abonamentu możesz zdecydować się na zmianę pojazdu na kolejny, fabrycznie nowy, już po 12 miesiącach. Model samochodu może być uzależniony od Twoich aktualnych potrzeb i sytuacji życiowej (np. powiększenie rodziny): można zdecydować się na wybranie większego samochodu, lub odwrotnie: wybrać tańsze, bardziej oszczędne auto.

Ogromnym plusem tego rozwiązania jest elastyczność, nie musisz zobowiązywać się umowami na długi czas. Już po upływie jednego roku możliwe jest podjęcie decyzji co dalej. Na stronach ofertowych można znaleźć modele dostępne od ręki.

Jakie jeszcze zalety ma długoterminowy wynajem samochodu?

 • Opłata startowa jest niska, ponieważ pokrywa głównie koszty związane z przygotowaniem pojazdu do użytku. W porównaniu do kredytu lub leasingu, gdzie na początku trzeba zazwyczaj uiścić znacznie większą kwotę, opłata ta jest stosunkowo mała.
 • Proces wynajmu samochodu jest prosty i nie wymaga od Ciebie rejestrowania pojazdu ani martwienia się o przeglądy czy serwisy. Te obowiązki są na ogół na głowie wynajmującej firmy. Weryfikacja Twojej zdolności kredytowej jest również łatwiejsza i mniej skomplikowana niż w przypadku leasingu lub kredytu, co zwiększa szanse na uzyskanie pozytywnej decyzji, co jest szczególnie ważne w dobie wysokich stóp procentowych.
 • Miesięczna rata jest niska, ponieważ opiera się na utracie wartości pojazdu, a nie na jego całkowitej wartości. Dzięki temu rata może być znacznie niższa niż w przypadku leasingu. Może to oznaczać dla klienta oszczędność lub możliwość wyboru bardziej atrakcyjnego modelu auta na abonament w ramach określonej kwoty.
 • Koszty są stałe i określone w umowie, a miesięczne wydatki nie zależą od zmiennych czynników takich jak WIBOR czy stopy procentowe. Dzięki temu nie ma ryzyka wzrostu kosztów wraz z upływem czasu, co daje pewność i stabilność finansową.
 • Zredukowanie podatku dochodowego firmy poprzez wliczenie kosztów auta na abonament do kosztów uzyskania przychodu. Jest to opcja, która pozwala na bezproblemowe rozliczenie samochodu w firmie.

Źródło: artykuł sponsorowany
Fot.: senivpetro, Freepik

AUTOR: Paweł Krupka

Fan sportów motorowych każdego rodzaju - w szczególności Formuły 1, poprzez wyścigi motocyklowe, rajdy samochodowe, a na żużlu kończąc. Na portalu MOTOGP.PL regularnie od 2009 roku.

komentarze 4

 1. Abonament nie jest opłacalny.

  • Ja mam na abonament – gdyby mi się nie opłacało, to bym nie brał.
   Skąd możesz wiedzieć, co się komu opłaca? :)

   • Nie opłaca w sensie czysto finansowym. Płacisz za auto, mało jeździsz i oddajesz super auto które oni dobrze opylą. A Ty dostaniesz kolejne. Faktycznie to nawet nie jest twoje i koniec końców zostajesz z niczym chyba że je wykupisz po niekorzystnej cenie.

    • No właśnie w czysto finansowym mi się opłaca. Taki abonament jest kosztem uzyskania przychodu jak leasing.

     Użytkuję auto, oni płacą za wszystko, oczywiście prócz paliwa. Płacą za serwis, opony, ubezpieczenie.

     Jeżdżę autem, zużywam, nie muszę wykładać ogromenej kasy na zakup, nie muszę uwieszać się wieloletnim kredytem czy leasingiem. Co roku mogę używać dalej za niższa kwotę abonamentu, zmienić auto lub zrezygnować w ogóle.

     Co do wykupu. Jeśli mogę od nich kupić samochód za cenę rynkową, a znam auto, jeżdżę nim rok czy dwa, to wiem czy warto w to auto wchodzić i to się wtedy układa w logiczną całość.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
143 zapytań w 1,676 sek