Home / Artykuły / Kupno aut poleasingowych — wady, zalety i porady

Kupno aut poleasingowych — wady, zalety i porady

Oferta rynku wtórnego w Polsce jest bogata w poleasingowe używane samochody. Czy jednak takie auto jest godne zainteresowania? Jakie zalety i wady niesie ze sobą kupno samochodu poleasingowego? Przeczytaj ten poradnik i dowiedz się wielu istotnych rzeczy!

Czym są auta poleasingowe

Najpierw nieco więcej informacji dotyczących samochodów poleasingowych. Otóż od razu należy obalić mity dotyczące takich pojazdów. W znakomitej większości przypadków nie jest prawdą, że samochód poleasingowy będzie zaniedbany itp. Nierzadko pojazdy takie są utrzymane w nienagannym stanie technicznym.

Tak, jak zostało wspomniane, auta poleasingowe zostają odsprzedawane po zakończeniu umowy leasingowej, która trwa zazwyczaj 3-5 lat. Oczywiście natrafić można modele, które będą nieco młodsze, jak i być może starsze — są to jednak przypadki znikome. Po odsprzedaży auta, firma leasingowa przestaje być jego właścicielem, a staje się inna firma, która takowe pojazdy odsprzedaje dalej np. na terenie polski.

Poleasingowe samochody występują w wielu wersjach. Otóż zdecydowanie najczęstszym przypadkiem są samochody średniego segmentu, które miały służyć we flocie firmy, jako auta dla pracowników. Takie modele najczęściej będą posiadały mało porywające wyposażenie (podstawowe). To samo dotyczy silnika. Motor w danym pojeździe będzie prawdopodobnie podstawowym z palety producenta. Zdarzyć się jednak może, że znajdziemy samochód podobnej klasy z bardzo bogatym wyposażeniem itd.

Oczywiście nie jest warunkiem to, że w firmie służył jeden rodzaj pojazdów. Zazwyczaj auto dobierane jest pod stanowiska, zatem tak samo znaleźć można poleasingowe limuzyny, czy SUV-y, którymi poruszał się np. prezes. Pojazdy tego typu najczęściej będą bardzo bogato skonfigurowane.

Ogółem rzecz biorąc, auta poleasingowe występują w wielu rodzajach. Bez trudu znaleźć można samochody od niższych segmentów, aż do bardzo luksusowych limuzyn.

Używany samochód

Samochody poleasingowe — zalety i wady

Jeżeli chodzi o auta poleasingowe, te posiadają swoje zalety oraz wady. Przed podjęciem decyzji zakupowej, dobrze jest przeanalizować wspomniane. Być może będą mieć one istotny wpływ na zakup auta. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące danych aut.

Zalety samochodów poleasingowych

Pierwszą zaletą, którą można przypisać samochodom poleasingowym, jest ich pewna historia. Po zakupie nowego samochodu, firmy zazwyczaj należycie serwisują auta. Zaskoczeniem nie będzie zatem książka serwisowa ze wszystkimi wpisami, czy przeprowadzane naprawy w autoryzowanym serwisie na oryginalnych częściach. Auta poleasingowe mają również udokumentowany przebieg, który, choć niekiedy może być wysoki, nie powinno się go obawiać ze względu na pewną historię napraw itd.

Kolejna zaleta to niewątpliwie młody rocznik, przy stosunkowo niewysokiej cenie. Dane auta, jak zostało wspomniane, przeważnie mają maksimum 5 lat. Ceny natomiast, są niższe, aniżeli takich samych, lub podobnych pojazdów z rynku wtórnego, które pochodzą od osób prywatnych.

Używany samochód poleasingowy i jego zakup, jest szczególnie atrakcyjną opcją dla przedsiębiorców. W przypadku takich samochodów wystawiane faktury VAT, a więc można odliczyć podatek od zakupu.

Samochody poleasingowe mogą służyć jako tańszy odpowiednik nowej floty pojazdów, np. dla mniejszych firm. Samochody używane są po prostu tańsze, aniżeli nowe. Co za tym idzie, firma, która dopiero się rozwija i być może nie dysponuje środkami na nowe auto służbowe, czy całą flotę, zainteresować się może właśnie poleasingowymi pojazdami.

Zaleta także dotyczy osób prywatnych, które w stosunkowo ekonomiczny sposób mogą pozyskać wymarzone auto używane, które przede wszystkim, będzie posiadać pewną historię od nowości. Kupno używanego samochodu na rynku wtórnym, jak wiadomo, nie jest prostą czynnością i zazwyczaj niesie za sobą wiele ryzyka, jednak zdecydowanie się na auta poleasingowe ogranicza dane ryzyko do minimum — tym bardziej że są to auta krajowe.

Atrakcyjny samochód używany

Wady samochodów poleasingowych

Należy wiedzieć, że samochody poleasingowe posiadają także wady. Otóż pierwszą, którą można wymienić, jest możliwość natrafienia na zaniedbany egzemplarz. Takie sytuacje zdarzają się niezwykle rzadko, aczkolwiek nadal mają miejsce.

Kolejna wada być może nie będzie istotna dla wielu nowych posiadaczy. Dotyczy ona wyposażenia auta. W dużej mierze, klasyczne auto poleasingowe będzie wyposażone zaledwie w podstawowe funkcje i jeden z podstawowych silników z palety producenta.

W zasadzie na tych dwóch wadach można zakończyć. Należy wiedzieć, że auto poleasingowe powinno być rozpatrywane pod kątem indywidualnym, zatem jak można się domyślić, niektóre wady i zalety mogą być także interpretowane indywidualnie.

Gdzie szukać dobrego samochodu poleasingowego

Szukając najlepszych samochodów danego typu, powinno skupić się na renomowanych firmach, które takowe auta oferują do sprzedaży. W Polsce nie brakuje takich miejsc, gdzie sprzedaż samochodów poleasingowych nie wiąże się z ryzykiem. Istotnym faktem jest też to, że stawiając na pewną firmę, otrzymujemy możliwość wyboru auta z bardzo bogatej oferty, jak i bez problemu możemy sprawdzić wybrany samochód pod każdym kątem.

Firmy sprzedające oferują także wiele form finansowania, od zakupu za gotówkę, poprzez kredyt, czy wynajem długoterminowy itd.

Zakup auta poleasingowego - dobry wybór, uścisk dłoni

Czy warto zdecydować się na zakup samochodów używanych poleasingowych?

Pytanie to powinno być rozpatrywane indywidualnie, jednak uwzględniając zdecydowanie większą ilość zalet, aniżeli wad, warto kupić taki samochód osobowy. Auta służbowe już nie powinny być traktowane, jak za dawnych lat, gdyż teraz są to naprawdę pewne samochody w atrakcyjnych cenach! Ich zakup nie wiąże się z ryzykiem!

Podsumowanie

Szukając samochodu i trafiając na używane auto poleasingowe, nie warto go od razu skreślać. Zdecydowanie taki samochód jest wart zainteresowania. Atrakcyjna cena w parze z młodym rocznikiem i pewną historią jest receptą na idealny samochód!

Źródło: artykuł sponsorowany

AUTOR: Paweł Krupka

Fan sportów motorowych każdego rodzaju - w szczególności Formuły 1, poprzez wyścigi motocyklowe, rajdy samochodowe, a na żużlu kończąc. Na portalu MOTOGP.PL regularnie od 2009 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
146 zapytań w 1,911 sek