Home / Artykuły / Na co zwrócić uwagę przy wyborze OC i AC?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze OC i AC?

Ubezpieczenie OC i AC to polisy komunikacyjne. Ich zadaniem jest ochrona posiadacza pojazdu przed finansowymi konsekwencjami różnych zdarzeń. Wysokość składki OC i AC uzależniona jest od oferty wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego. Zakres polisy OC, jako obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego, regulowany jest przez ustawodawcę, bez względu na wybraną firmę ubezpieczeniową.

Ubezpieczenia komunikacyjne – obowiązkowe i dobrowolne

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) to obowiązkowe ubezpieczenie dla każdego posiadacza pojazdu. Ma na celu ochronę sprawcy wypadku lub kolizji drogowej przed ich finansowymi konsekwencjami. W ramach tej polisy ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie uczestnikowi zdarzenia. OC obejmuje ochroną nie tylko mienie, ale również zdrowie i życie osoby poszkodowanej. Zakres ochrony zagwarantowany w ramach polisy OC można rozszerzyć o ubezpieczenie dodatkowe, takie jak: AC, NNW lub Assistance. Ubezpieczenie AC (Autocasco) gwarantuje wypłatę odszkodowania właścicielowi pojazdu w razie pożaru, kradzieży pojazdu czy zniszczenia samochodu w rezultacie działania człowieka lub sił natury. AC nie chroni jednak w przypadku zaniedbań użytkownika czy jazdy pod wpływem alkoholu.

Co wpływa na cenę OC i AC?

O koszcie polisy OC i AC oraz wysokości składki decyduje kilka czynników. Zaliczamy do nich:

 • markę i model pojazdu,
 • pojemność silnika,
 • wartość pojazdu,
 • wiek pojazdu i jego przebieg,
 • sposób korzystania z pojazdu,
 • wiek właściciela pojazdu,
 • zniżki za bezszkodową jazdę,
 • natężenie ruchu w miejscu zamieszkania,
 • miejsce parkowania,
 • stan cywilny użytkownika samochodu,
 • zakres ochrony w przypadku ubezpieczenia AC.

Wybór ubezpieczenia OC i AC – na co warto zwrócić uwagę?

W przypadku ubezpieczenia OC odpowiedzialność ubezpieczyciela jest jednakowa ze względu na uregulowania prawne. Wybierając polisę OC, nie warto zatem przepłacać, ponieważ wybór najtańszego wariantu nie niesie ze sobą żadnego ryzyka. Sprawa jednak wygląda inaczej w przypadku ubezpieczenia AC. Ze względu na fakt, że jest to polisa dobrowolna, użytkownik pojazdu może ją dostosować do indywidualnych potrzeb. Im szerszy zakres ochrony, tym wyższy koszt zakupu polisy. Przed podpisaniem umowy warto zwrócić uwagę na Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU) oraz wyłączenia odpowiedzialności. Wysokość składki będzie się oczywiście różnić w zależności od wybranego ubezpieczyciela, sumy ubezpieczenia oraz zakresu ochrony. Towarzystwa ubezpieczeniowe często oferują kierowcom ubezpieczenia OC/AC w pakiecie.

Ubezpieczenie OC Warszawa – korzystne rozwiązania od Eurofinance

Agencja ubezpieczeniowa Eurofinance proponuje swoim klientom korzystne rozwiązania w ramach ubezpieczeń komunikacyjnych. Zdobyte doświadczenie oraz współpraca z towarzystwami ubezpieczeniowymi pozwala na skuteczne zabezpieczenie mienia i wybór wariantu spełniającego indywidualne oczekiwania klientów. Multiagencja oferuje sprawdzone ubezpieczenie OC w Warszawie. Agenci Eurofinance czuwają nad całym przebiegiem podpisania umowy. Do dyspozycji klientów są również mobilni agenci ubezpieczeniowi, z którymi można się spotkać w dogodnym miejscu.

Źródło: artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
135 zapytań w 1,881 sek