Home / Artykuły / Odzież motocyklowa zapewniająca wygodę i termoregulację – wybierz odpowiednią

Odzież motocyklowa zapewniająca wygodę i termoregulację – wybierz odpowiednią

Podczas jazdy motocyklem, odpowiednie ubranie może okazać się kluczem do komfortu, szczególnie w skrajnych temperaturach. Dlatego coraz więcej motocyklistów sięga po odzież termoaktywna motocyklowa, która zapewnia termo regulację oraz ochronę przed przemoczeniem.

Funkcje i zalety odzieży termoaktywnej motocyklowej

Odzież termoaktywna na motocykl, dzięki swojej technologii, zapewnia utrzymanie odpowiedniego mikroklimatu przy skórze, co przekłada się na komfort użytkownika. Odzież  ta charakteryzuje się zdolnością do szybkiego odprowadzania wilgoci od skóry, pozwalając jednocześnie na utrzymanie ciepła.

Dodatkowym atutem jest fakt, że odzież termoaktywna na motor jest lekka, cienka, a zarazem bardzo wytrzymała. Może służyć jako baza pod bardziej ochronne elementy ubioru, nie ograniczając przy tym swobody ruchów.

Rola termo regulacji w odzieży motocyklowej

Regulacja temperatury ciała podczas jazdy na motocyklu jest niezwykle istotna. Na co dzień nasz organizm musi radzić sobie z różnymi warunkami atmosferycznymi, a jazda na motocyklu potęguje te wyzwania. Zbyt ciepłe ubranie może prowadzić do przegrzania i nadmiernego pocenia. Zbyt chłodne z kolei – do wychłodzenia. Motocyklowa odzież termoaktywna to odpowiedź na te problemy – odprowadza nadmiar wilgoci, jednocześnie zatrzymując ciepło, gdy jest chłodno.

Mechanizm odprowadzania wilgoci

Klucz do zrozumienia, jak odzież termoaktywna na motocykl radzi sobie z wilgocią, leży w jej unikalnej konstrukcji i strukturze tkaniny. Ten rodzaj odzieży jest wykonany z materiałów o mikroporowatej strukturze, które efektywnie „oddychają”.

Wilgoć z naszego ciała – głównie pot – jest absorbowana przez warstwę materiału bezpośrednio przylegającą do skóry. Następnie, dzięki procesowi zwanej kapilarności, wilgoć ta jest przenoszona na zewnątrz materiału. 

Zachowanie ciepła przy niskiej temperaturze

Co równie istotne, motocyklowa odzież termoaktywna posiada zdolność do zatrzymywania ciepła, co jest kluczowe w chłodniejszych warunkach. Mechanizm ten jest możliwy dzięki specyficznemu splotowi tkanin i zastosowaniu odpowiednich materiałów.

Włókna odzieży tworzą mikroskopijne kieszenie powietrza wewnątrz tkaniny, które stanowią formę izolacji termicznej. Dzięki temu ciepło generowane przez ciało motocyklisty jest zatrzymywane blisko skóry, zapewniając przyjemne ciepło.

Materiały odzieży termoaktywnej motocyklowej

O jakości odzieży motocyklowej termoaktywnej decydują użyte do jej produkcji materiały. Najczęściej spotkać można produkty wykonane z polimadu, wełny merino, polipropylenu, elastanu lub poliestru.

Polimad jest syntetycznym materiałem, który cechuje się dużą odpornością na zużycie, a jednocześnie jest lekki i miękki. 

Wełna merino, naturalna tkanina, znana jest z doskonałych właściwości termoizolacyjnych i zdolności do odprowadzania wilgoci.

Polipropylen to kolejny syntetyk, który szybko schnie i dobrze odprowadza wilgoć. 

Elastan dodaje ubraniom elastyczności, umożliwiając lepsze dopasowanie do ciała. Poliester natomiast jest lekki, wytrzymały, a przy tym dobrze zabezpiecza przed wiatrem.

Wybierając odzież termoaktywną motocyklową, warto pamiętać o dopasowaniu jej do indywidualnych potrzeb. Najważniejsza jest wygoda i bezpieczeństwo, ale nie można zapomnieć też o właściwej termo regulacji – to wszystko zapewni nam odpowiednio dobrana odzież termoaktywna na motor.

Źródło: artykuł sponsorowany

AUTOR: Paweł Krupka

Fan sportów motorowych każdego rodzaju - w szczególności Formuły 1, poprzez wyścigi motocyklowe, rajdy samochodowe, a na żużlu kończąc. Na portalu MOTOGP.PL regularnie od 2009 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są gwiazdką *

*

Niniejsza strona internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności.
138 zapytań w 1,095 sek